სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი შეხვედრა გაიმართა
24 სექტემბერი 2015
განხილულ საკითხებს შორის ასევე იყო ახალგორის მკვიდრის დავით ბაშარულის ცხედრის სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნის საკითხი. ოსურმა მხარემ გამოთქვა მზადყოფნა, აღნიშნული დასკვნა ბაშარულის ოჯახს გადასცეს. ოსურმა მხარის წარმომადგენლებმა ასევე გამოთქვა მზაობა, დაუბრუნონ ქართული მხარეს საქართველოს სახელმწიფო დროშა, რომელიც სოფელ ხურვალეთთან მიმდინარე წლის 16 ივლისს ჩამოხსნეს. შეხვედრაზე ქართულმა მხარემ გამყოფ ხაზზე მავთულხლართების გავლება გააპროტესტა და მოითხოვა, სოფელ წითელუბნის მოსახლეობას მიწის დამუშავების საშუალება მიეცეს. ერგნეთში მომდევნო შეხვედრა 29 ოქტომბერს გაიმართება. ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში გამართულ შეხვედრებში ქართულ მხარეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტის აპარატი და შინაგან საქმეთა სამინისტრო წარმოადგენენ.

В селе Эргнети состоялась очередная 58-ая встреча в рамках Механизма превенции инцидентов и реагирования на них.
Стороны рассмотрели инциденты, которые были зафиксированы за период, прошедший после предыдущей встречи. Был рассмотрен и вопрос заключения судебно-медицинской экспертизы тела Давида Башарули, который проживал в селе Ахалгори. Осетинская сторона выразила готовность передать данное заключение семье Башарули. Представители осетинской стороны также выразили готовность вернуть грузинской стороне государственный флаг Грузии, который был снят 16 июля этого года у села Хурвалети. На встрече грузинская сторона опротестовала установление на разделительной линии ограждений из колючей проволоки и потребовала предоставить жителям села Цителубани возможность обрабатывать землю. Следующая встреча в Эргнети состоится 29 октября. На встречах, проводящихся в рамках Механизма превенции инцидентов и реагирования на них, грузинскую сторону представляют государственный аппарат по примирению и гражданскому равноправию и министерство внутренних дел.