შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ნატოს კვირეულის ფარგლებში თბილისის 51-ე საჯარო სკოლას ესტუმრა. პაატა ზაქარეიშვილმა ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელის მოადგილესთან თამარ მედულაშვილან ერთად ნატოში ინტეგრაციის თემაზე უფროსკლასელებთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ საქართველოს მოსახლეობის დიდი ნაწილის არჩევანი სწორედ ნატოში ინტეგრაციაა, რაც რეფერენდუმის შედეგებმაც დაადასტურა.
„საქართველომ აირჩია ნატოში გაწევრიანების გზა და ჩვენ სხვა არჩევანი არ გვაქვს. ნატო არის დემოკრატიული ღირებულებები, სტაბილურობა და უსაფრთხოება მისი წევრი სახელმწიფოებისთვის“, - აღნიშნა მან.
პაატა ზაქარეიშვილმა ასევე ისაუბრა ნატოში ინტეგრაციის მნიშვნელობაზე
კონფლიქტების მოგვარების კონტექსტში.
„ჩვენ გვსურს, აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებს დავანახოთ განსხვავება იმ პერსპექტივებში, რომლებსაც მათ სთავაზობენ ნატოს წევრი საქართველო და რუსეთი“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
მან მოსწავლეების კითხვებსაც უპასუხა, რომლებიც ნატოში გაწევრიანების შემთხვევაში რუსეთისგან მომდინარე შესაძლო გამოწვევებს, რუსეთთან ურთიერთობას და კონფლიქტების მოგვარების პერსპექტივებს ეხებოდა.

В рамках Недели НАТО Паата Закареишвили посетил тбилисскую государственную школу № 51
В рамках Недели НАТО Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили посетил тбилисскую государственную школу №51. Паата Закареишвили вместе с заместителем руководителя Информационного центра о НАТО и Евросоюзе Тамар Медулашвили провел со старшеклассниками встречу на тему интеграции в НАТО.
Государственный министр отметил, что выбором большей части населения Грузии является именно интеграция в НАТО, что было подтверждено и результатами референдума.
«Грузия выбрала путь вступления в НАТО, и у нас нет другого выбора. НАТО это – демократические ценности, стабильность и безопасность государств-членов», – отметил он.
Паата Закареишвили также говорил о важности интеграции в НАТО в контексте урегулирования конфликтов.
«Мы хотим показать абхазскому и осетинскому обществам разницу в тех перспективах, которые им предлагают член НАТО – Грузия и Россия», – заявил государственный министр.
Он ответил на вопросы учащихся, которые касались возможных вызовов со стороны России, взаимоотношений с Россией и перспектив урегулирования конфликтов, в случае вступления в НАТО.