ბოლნისში სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია გაიმართა. დოკუმენტები მუნიციპალიტეტის თემის ლიდერებს ქვემო ქართლში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის წარმომადგენელმა ზაურ დარგალმა გააცნო.
მან სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის ძირითადი მიმართულებები, მიზნები და დაგეგმილი ღონისძიებები მიმოიხილა. შეხვედრის მონაწილეები განათლების, მათ შორის სახელმწიფო ენის სწავლების საკითხით დაინტერესდნენ. ზაურ დარგალმა მათ კითხვებსაც უპასუხა.
შეხვედრაში, რომელიც ბოლნისის გამგეობის შენობაში გაიმართა, მონაწილეობდნენ ბოლნისის მუნიციპალიტეტის გამგებელი გოგიტა მეშველიანი, გამგებლის მოადგლე ლონგინოზ გასანოვი, საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე იმრან კასუმოვი.

Presentation of the State Strategy and the Action Plan in Bolnisi
Presentation of the State Strategy on Civic Equality and Integration and its respective Action Plan for 2015-2020 took place in Bolnisi. Representative of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality in Kvemo Kartli Mr. Zaur Dargali introduced the documents before the community leaders.
Mr. Dargali gave an overview of the basic areas, goals and activities that planned in frames of the Strategy and the Action Plan. Participants of the meeting showed interest in the area of education, including on the teaching of State Language. Mr. Zaur Dargali responded to their questions.
The meeting took place at Bolnisi Municipality. The Head of Bolnisi Municipality Mr. Gogita Meshveliani, the Deputy Head Mr. Longinoz Gasanov and the Deputy Head of Council Mr. Imran Kasumov took part into the meeting.