ქეთევან ციხელაშვილმა ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტს საქმიანობის შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა
17 თებერვალი 2016
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტში სიტყვით გამოვიდა. ქეთევან ციხელაშვილმა კომიტეტის წევრებს მიაწოდა ინფორმაცია იმ საქმიანობის შესახებ, რომელიც სახალხო დამცველის რეკომენდაციების შესასრულებლად განხორციელდა. დღევანდელ შეხვედრაში ასევე, მონაწილეობდა სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ სახალხო დამცველის რეკომენდაციები რამდენიმე ძირითად საკითხს ეხებოდა: სამოქალაქო ინტეგრაციის ხელშეწყობა, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა დაცვა, გამყოფ ხაზთან მცხოვრები მოსახლეობის უფლებების დაცვა და მათი სოციალური და ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესების მიზნით პროექტების განხორციელება.
ქეთევან ციხელაშვილმა ვრცლად მიმოიხილა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმა. მან აღნიშნა, რომ დოკუმენტები ეფუძნება თანასწორობის პრინციპს, რომელიც ყველა მოქალაქისთვის საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზებისთვის თანასწორი პირობების შექმნას უწყობს ხელს.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ განაცხადა, რომ სახელმწიფო სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა ოთხ ძირითად მიმართულებას მოიცავს - მეტი პოლიტიკური და ეკონომიკური ჩართულობა, ხარისხიანი განათლება, სახელმწიფო ენის შესწავლა, მედიასა და ინფორმაციაზე წვდომა.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს ასევე მიაწოდა ინფორმაცია სახალხო დამცველის რეკომენდაციის შესაბამისად ქვემო ქართლსა და სამცხე-ჯავახეთში განხორციელებული პროექტების შესახებ.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ისაუბრა იმ სამუშაოზე, რომელსაც ქართული მხარე მისი ხელმძღვანელობით ჟენევის დისკუსიების ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებთა და დევნილთა უფლებების დაცვისა და რეალიზების მიზნით ახორციელებს. კერძოდ, მან აღნიშნა, რომ ჟენევის დისკუსიების შეხვედრებზე ქართული მხარე მუშაობს, რათა დევნილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების, გალის რაიონში ქართულ ენაზე სწავლების, გადაადგილების თავისუფლების პრობლემების მოგვარების რეალური გზები გამოინახოს.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს, ასევე მიაწოდა ინფორმაცია იმ სამუშაოების შესახებ, რომლებიც გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლების საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის ფარგლებში ხორციელდება. კერძოდ, მან აღნიშნა, რომ გორის, ქარელის, კასპისა და ხაშურის მუნიციპალიტეტების სოფლებში ჩატარდა სამუშაოები როგორც სასმელი წყლის, ისე საირიგაციო სისტემის საკითხების მოსაგვარებლად.
„კომისიის მუშაობის ფარგლებში გამყოფ ხაზთან მცხოვრებ მოსახლეობას, თითოეულ ოჯახს ზამთრის სეზონზე გათბობისთვის გადაეცემა 200 ლარი. ასევე, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება ამ სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების სწავლა უმაღლეს სასწავლებლებში. ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურების უზრუნველყოფის მიზნით, 23 სოფელში გაიხსნა ამბულატორია, მოწესრიგდა სასკოლო ინფრასტრუქტურა, მოეწყო ბიბლიოთეკები, მიმდინარეობს ინტერნეტიზაცია“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ სამედიცინო მომსახურების თხოვნით 2014 წელთან შედარებით მნიშვნელოვნად გაზრდილია მომართვიანობა აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობის მხრიდან, რაც მისი შეფასებით საქართველოს სახელმწიფოს მიერ მაღალი ხარისხის მომსახურების შეთავაზებაზე მეტყველებს.

Первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия выступила со словом в парламентском комитете по защите прав человека и гражданской интеграции. Кетеван Цихелашвили представила членам комитата информацию о той деятельности, которая была осуществлена для выполнения рекомендаций Народного защитника. В сегодняшней встрече также принял участие Народный защитник Уча Нануашвили.
Первый заместитель Государственного министра отметила, что рекомендации Народного защитника касались трех основных вопросов: содействия гражданской интеграции, защиты прав человека на оккупированных территориях, защиты прав населения, проживающего у разделительной линии и осуществления проектов с целью улучшения их социально-экономических условий.
Кетеван Цихелашвили подробно рассмотрела Государственную стратегию гражданского равноправия и интеграции и план действий на 2015-2020 годы. Она отметила, что документы основываются на принципе равенства, который содействует созданию равных условий для реализаций своих возможностей всеми гражданами.
Первый заместитель Государственного министра заявила, что Государственная стратегия и план действий охватывают четыре основных направления - большее политическое и экономическое участие, качественное образование, изучение государственного языка и доступ к информации.
Кетеван Цихелашвили также представила участникам встречи информацию о проектах, осуществленных, в соответствии с рекомендациями Народного защитника, в Квемо Картли и Самцхе-Джавахети.
Первый заместитель Государственного министра говорила о той работе, которую грузинская сторона, под ее руководством, выполняет в группе, работающей в Женевских дискуссиях по гуманитарным вопросам с целью защиты и реализации прав жителей оккупированных территорий и беженцев. В частности, она отметила, что на встречах сопредседателей Женевских дискуссий грузинская сторона работает для поиска реальных путей для безопасного и достойного возвращения беженцев, организации обучения на грузинском языке в Гальском районе и решения проблем свободы перемещения.
Кетеван Цихелашвили также представила участникам встречи информацию о той работе, которая выполняется в рамках временной правительственной комиссии по реагированию на нужды сел, расположенных у разделительной линии. В частности, она отметила, что в селах Горийского, Карельского, Каспского и Хашурского муниципалитетов были проведены работы по урегулированию вопросов питьевой воды и ирригационной системы.
«В рамках работы комиссии, населению, проживающему у разделительной линии, каждой семье для обогрева в зимний сезон будет передано по 200 лари. Из государственного бюджета также финансируется обучение в высших образовательных заведениях студентов, проживающих в этих селах. С целью обеспечения качественного медицинского обслуживания в 23 селах были открыты амбулатории, также была приведена в порядок школьная инфраструктура, обустроены библиотеки и проводится интернетизация», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Она также отметила, что, по сравнению с 2104 годом, возросло количество обращений за медицинской помощью от населения Абхазии и Южной Осетии, что, по ее оценке, свидетельствует о предоставлении грузинским государством высококачественного обслуживания.