შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილის შეფასებით, ქართულ, აფხაზურ და ოსურ მხარეებს შორის პატიმრების გაცვლის ფაქტი, მხარეებს შორის ნდობის აღდგენის კუთხით კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია.
„ენგურის ხიდთან, გამყოფ ხაზზე ქართულ, აფხაზურ და ოსურ მხარეებს შორის სამშვიდობო პროცესის ფარგლებში მიღწეული შეთანხმების თანახმად, გადმოგვეცა აფხაზეთისა დასამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე ბოლო 6-7 წლის განმავლობაში უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს 13 მოქალაქე.
ჩემთვის პრინციპულად მნიშვნელოვანია, ძველი პოლიტიკა წარსულს ჩავაბაროთ. სამი წელი საკმარისია, რომ აფხაზურ, ოსურ მხარეებს, საერთაშორისო თანამეგობრობას დაენახათ ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკა. სწორედ ამის შედეგია, 10 მარტს რაც მოხდა.
ჩვენი მოქალაქეების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით აფხაზურ და ოსურ მხარეებთან მოლაპარაკებები 2015 წლის მაისიდან დავიწყეთ. იყო ბევრი სირთულე, თუმცა საბოლო შედეგით კმაყოფილი ვარ. ყველაფერი იმაზე კარგად გამოვიდა ვიდრე ველოდი.
როგორც იცით, ცხინვალის დე ფაქტო ხელისუფლება წლებია ითხოვს 2005 წელს გორის ტერაქტის განხორციელებისთვის მსჯავრდებული პირების გათავისუფლებას. ესენი არიან - გიგო ვილგენის ძე ვალიშვილის, გიორგივალერის ძე ზასეევის და იოსებ ადიკოს ძე კოჩიევის, რომელთაც უვადო თავისუფლების აღკვეთა ჰქონდათ მისჯილი. გარდა ამისა, გვთხოვეს მეოთხე პირის - ბორის ზურაბის ძე ტურაშვილის გათავისუფლებაც.
აღსანიშნავია, რომ ჩამოთვლილი პირების გათავისუფლებას მხოლოდ სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლება ითხოვდა. აფხაზური მხარემ კი გამოხატა კეთილი ნება, ხელი შეუწყო მსჯავრდებულების გათავისუფლებას.
აფხაზეთის ციხეში ჩვენ დაგვრჩა გიორგი ლუკავა, რომის განთავისუფლების საკითხზე მუშაობა გაგრძელდება საერთაშორისო თანამეგობრობის ჩართულობით.
აქვე მინდა ხაზგასმით ავღნიშნო, რომ არაფერი საერთო ამ მოლაპარაკებებში პატიმრების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით არასდროს, არც ერთ ეტაპზე, რუსული ფაქტორი არ გაჩენილა. არასოდეს მქონია კონტაქტებირუსეთიდან არანაირ ფიგურასთან. ასევე, ეს საკითხი არასდროს განხილულა აბაშიძე-კარასინის შეხვედრაზე“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა ჟურნალისტებტან საუბრის დროს.
როგორც ცნონილია, 10 მარტს ენგურის ხიდთან, გამყოფ ხაზზე ქართულ, აფხაზურ და ოსურ მხარეებს შორის სამშვიდობო პროცესის ფარგლებში შედგა პატიმრებისგათავისუფლება.
პატიმრების გათავისუფლება აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთი დე ფაქტო ხელისუფლებასთან პირდაპირი მოლაპარაკებისა და შეთანხმების შედეგად მოხერხდა.
ქართული მხარის მიერ გათავისუფლებული პირები არიან: გიგო ვილგენის ძე ვალიშვილი, გიორგი ვალერის ძე ზასეევი, იოსებ ადიკოს ძე კოჩიევი და ბორის ზურაბის ძეტურაშვილი. სანაცვლოდ, კი აფხაზურ და ოსურ მხარეებთან მიღწეული შეთანხმებით, აფხაზურმა მხარემ გაათავისუფლა: ჯღარკავა ომარი, ოყუჯავა ჯემიკო, რურუა მალხაზ,თორაძე ზურაბ, ხუხუა შალვა, ცაგურია ელდარი, შონია მანუჩარ, შედანია-ასეევა დიანა. ხოლო ოსურმა მხარემ გაათავისუფლა: მიდელაშვილი ჯემალ, ილურიძე გელა,გრიგალაშვილი თეიმურაზ, მიხეილ ქრისტესიაშვილი და ფუხაევი იგორ.

Паата Закареишвили: факт обмена заключенных является шагом вперед с точки зрения восстановления доверия
11 March 2016
По оценке Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Пааты Закареишвили, факт обмена заключенных между грузинской, абхазской и осетинской сторонами является еще одним шагом вперед с точки зрения восстановления доверия между сторонами.
«У Ингурского моста, на разделительной линии, согласно договоренности, достигнутой в рамках мирного процесса между грузинской, абхазской и осетинской сторонами, нам передали 13 граждан Грузии, которые на протяжении последних 6-7 лет находились в незаконном заключении на территории Абхазии и Южной Осетии.
Для меня принципиально важно предать прошлому старую политику. Трех лет достаточно, чтобы абхазская и осетинская стороны и международное содружество увидели нашу мирную политику. Именно результатом этого и является то, что произошло 10 марта.
Переговоры с абхазской и осетинской сторонами об освобождении наших граждан мы начали вести с мая 2015 года. Было множество трудностей, однако я доволен окончательным результатом. Все произошло лучше, чем я ожидал.
Насколько вам известно, де-факто правительство Цхинвали с 2005 года требует освободить лиц, осужденных за организацию теракта в Гори: Гиго Вильгенович Валишвили, Георгий Валерьевич Засеев и Иосиф Адикович Кочиев, которые были приговорены к пожизненному заключению. Помимо этого нас попросили освободить и четвертого заключенного - Бориса Зурабовича Турашвили.
Следует отметить, что освобождения вышеупомянутых лиц требовало только де-факто правительство Южной Осетии. Абхазская сторона же проявила добрую волю и способствовала освобождению осужденных.
В абхазской тюрьме у нас остался Гиоргий Лукава, и работа по вопросу его освобождения будет продолжена при участии международного содружества.
Здесь же я хочу особо подчеркнуть, что ни на одном из этапов переговоров об освобождении заключенных не возникал российский фактор. У меня никогда не было контактов, ни с какими лицами из России. Этот вопрос также никогда не обсуждался на встрече Абашидзе-Карасина»,- заявил Государственный министр во время общения с журналистами.
Насколько известно, 10 марта у Ингурского моста, на разделительной линии, в рамках мирного процесса между грузинской, абхазской и осетинской сторонами, состоялось освобождение заключенных.
Освобождение заключенных произошло в результате прямых переговоров и соглашения с де-факто правительствами Абхазии и Южной Осетии.
Грузинская сторона освободила следующих лиц: Гиго Вильгеновича Валишвили, Георгия Валерьевича Засеева, Иосифа Адиковича Кочиева и Бориса Зурабовича Турашвили. В обмен на них, по соглашению, достигнутому с абхазской и осетинской сторонами, абхазская сторона освободила: Джгаркава Омара, Окуджава Джемико, Руруа Малхаза, Торадзе Зураба, Хубуа Шалву, Цагурия Эльдара, Шония Манучара, Шедания-Асееву Диану. Осетинская сторона освободила: Миделашвили Джемала, Олуридзе Гелу, Григалашвили Теймураза, Михаила Кристесиашвили и Пухаева Игоря.