შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილის შეფასებით, ქართულ, აფხაზურ და ოსურ მხარეებს შორის პატიმრების გაცვლის ფაქტი, მხარეებს შორის ნდობის აღდგენის კუთხით კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია.
„ენგურის ხიდთან, გამყოფ ხაზზე ქართულ, აფხაზურ და ოსურ მხარეებს შორის სამშვიდობო პროცესის ფარგლებში მიღწეული შეთანხმების თანახმად, გადმოგვეცა აფხაზეთისა დასამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე ბოლო 6-7 წლის განმავლობაში უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს 13 მოქალაქე.
ჩემთვის პრინციპულად მნიშვნელოვანია, ძველი პოლიტიკა წარსულს ჩავაბაროთ. სამი წელი საკმარისია, რომ აფხაზურ, ოსურ მხარეებს, საერთაშორისო თანამეგობრობას დაენახათ ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკა. სწორედ ამის შედეგია, 10 მარტს რაც მოხდა.
ჩვენი მოქალაქეების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით აფხაზურ და ოსურ მხარეებთან მოლაპარაკებები 2015 წლის მაისიდან დავიწყეთ. იყო ბევრი სირთულე, თუმცა საბოლო შედეგით კმაყოფილი ვარ. ყველაფერი იმაზე კარგად გამოვიდა ვიდრე ველოდი.
როგორც იცით, ცხინვალის დე ფაქტო ხელისუფლება წლებია ითხოვს 2005 წელს გორის ტერაქტის განხორციელებისთვის მსჯავრდებული პირების გათავისუფლებას. ესენი არიან - გიგო ვილგენის ძე ვალიშვილის, გიორგივალერის ძე ზასეევის და იოსებ ადიკოს ძე კოჩიევის, რომელთაც უვადო თავისუფლების აღკვეთა ჰქონდათ მისჯილი. გარდა ამისა, გვთხოვეს მეოთხე პირის - ბორის ზურაბის ძე ტურაშვილის გათავისუფლებაც.
აღსანიშნავია, რომ ჩამოთვლილი პირების გათავისუფლებას მხოლოდ სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლება ითხოვდა. აფხაზური მხარემ კი გამოხატა კეთილი ნება, ხელი შეუწყო მსჯავრდებულების გათავისუფლებას.
აფხაზეთის ციხეში ჩვენ დაგვრჩა გიორგი ლუკავა, რომის განთავისუფლების საკითხზე მუშაობა გაგრძელდება საერთაშორისო თანამეგობრობის ჩართულობით.
აქვე მინდა ხაზგასმით ავღნიშნო, რომ არაფერი საერთო ამ მოლაპარაკებებში პატიმრების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით არასდროს, არც ერთ ეტაპზე, რუსული ფაქტორი არ გაჩენილა. არასოდეს მქონია კონტაქტებირუსეთიდან არანაირ ფიგურასთან. ასევე, ეს საკითხი არასდროს განხილულა აბაშიძე-კარასინის შეხვედრაზე“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა ჟურნალისტებტან საუბრის დროს.
როგორც ცნონილია, 10 მარტს ენგურის ხიდთან, გამყოფ ხაზზე ქართულ, აფხაზურ და ოსურ მხარეებს შორის სამშვიდობო პროცესის ფარგლებში შედგა პატიმრებისგათავისუფლება.
პატიმრების გათავისუფლება აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთი დე ფაქტო ხელისუფლებასთან პირდაპირი მოლაპარაკებისა და შეთანხმების შედეგად მოხერხდა.
ქართული მხარის მიერ გათავისუფლებული პირები არიან: გიგო ვილგენის ძე ვალიშვილი, გიორგი ვალერის ძე ზასეევი, იოსებ ადიკოს ძე კოჩიევი და ბორის ზურაბის ძეტურაშვილი. სანაცვლოდ, კი აფხაზურ და ოსურ მხარეებთან მიღწეული შეთანხმებით, აფხაზურმა მხარემ გაათავისუფლა: ჯღარკავა ომარი, ოყუჯავა ჯემიკო, რურუა მალხაზ,თორაძე ზურაბ, ხუხუა შალვა, ცაგურია ელდარი, შონია მანუჩარ, შედანია-ასეევა დიანა. ხოლო ოსურმა მხარემ გაათავისუფლა: მიდელაშვილი ჯემალ, ილურიძე გელა,გრიგალაშვილი თეიმურაზ, მიხეილ ქრისტესიაშვილი და ფუხაევი იგორ.

Mr. Paata Zakareishvili: Prisoners’ Exchange is a Step Forward in Confidence Building
According to Mr. Paata Zakareishvili the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, prisoners’ exchange between Georgian, Abkhazian and Ossetian sides is another step forward in confidence building between the sides.
“According to the agreement reached in frames of the peace process, 13 citizens of Georgia held in illegal custody for 6-7 years on the territory of Abkhazia and South Ossetia were handed over to us at Enguri Bridge, close to Dividing Line.
We find it principally important to put the old policy behind. 3 years is more than enough for Abkhazian, Ossetian sides, for international community to see our policy of peace clearly. This has been resulted in what we have seen on March 10.
We have started talks with Abkhazian and Ossetian sides on the release of our citizens since May 2015. Despite many difficulties, I am satisfied with the overall result. Everything turned out much better than I expected.
As far as you are concerned, de-facto authorities of Tskhinvali require the release of prisoners sentenced with Gori terrorist attack charges in 2005. These are Gigo Valishvili, Giorgi Zaseev and Joseb Kochiev, who have been sentenced with life imprisonment. Besides, we were asked to release the fourth person Boris Turashvili.
It should be noted, that the release of these persons was demanded solely by South Ossetian de-facto authorities, whereas Abkhazian side expressed goodwill to support the release of convicted persons.
There is Giorgi Lukava left in the prison of Abkhazia and the issue of his release will be handled by the international community.
Hereby, I would like to emphasize that during the negotiation process on the release of prisoners the Russian factor has not ever emerged, on any level. I have never had any contacts with any figure from Russia. The issue has not been discussed at Abashidze-Karasin meetings either,” – the State Minister declared to journalists.
On March 10, the release of prisoners took place under the peace process between Georgian, Abkhazian and Ossetian sides at Enguri Bridge, close to Dividing Line.
Prisoners’ release was handled through direct negotiations and agreement with de-facto authorities of Abkhazia and South Ossetia.