შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა პაატა ზაქარეიშვილმა აფხაზეთში პატიმრობაში მყოფი გიორგი ლუკავას საქმესთან დაკავშირებით განცხადება გააკეთა.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, ქართულ, აფხაზურ და ოსურ მხარეებს შორის უკანონოდ დაპატიმრებული პირების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით მოლაპარაკებები აქტიურად 2015 წლის მაისში დაიწყო.
„2015 წლის მაისიდან მოყოლებული უკანონოდ დაპატიმრებული პირების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით მიდიოდა ინტენსიური მოლაპარაკებები. აფხაზურმა მხარემ, ისე რომ სანაცვლოდ არაფერი მიუღია 9 პატიმარი გადმოგვცა (ერთმა მათგანმა, გათავისუფლების დღეს გადმოსვლაზე პირადად ჩემთან განაცხადა უარი). თუმცა, მოლაპარაკებების ყველა ეტაპზე აფხაზური მხარე პრინციპულად აცხადებდა, რომ გიორგი ლუკავას განთავისუფლებას არც კი განიხილავდნენ. 4 დეკემბრისთვის უკანონოდ დაპატიმრებულ პირების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით მოლაპარაკების პროცესი ფაქტიურად დასრულებული იყო. თუმცა, 4 დეკემბრიდან 10 მარტამდე მოლაპარაკებას ვაგრძელებდით მხოლოდ გიორგი ლუკავას გათავისუფლებაზე. ჩვენი პრინციპული პოზიცია იყო, რომ გადმოეცათ ლუკავაც. სამწუხაროდ, აფხაზური მხარე ცალსახად უარზე დარჩა. მათი პოზიცია არის, რომ გიორგი ლუკავა პატიმრობიდან ერთხელ უკვე გაუშვეს, თუმცა ის დაბრუნდა გალში და კიდევ ერთხელ ჩაიდინა დანაშაული, რის შემდეგაც მეორედ დააკავეს და აღარ აპირებენ მის გათავისუფლებას.
10 მარტისთვის გვქონდა სამი მოცემულობა: პირველი - დავლოდებოდით ლუკავას გათავისუფლებას და დანარჩენი პატიმრები გყოლოდა იქ ვიდრე ლუკავას არ გაათავისუფლებდნენ; მეორე - ამ მოლოდინში შეიძლება დაძაბულობა შექმნილიყო აფხაზეთის ტერიტორიაზე და შანსი იმისა, რომ ვერავის ვეღარ გამოვიყვანდით მაღალი იყო; და მესამე - რაც ჩვენ გავაკეთეთ, ანუ პირადად მე მივიღე გადაწყვეტილება გამოგვეყვანა 9 პირი აფხაზეთიდან და 5 ცხინვალიდან, ხოლო ლუკავას გათავისუფლებაზე გაგვეგრძელებინა მუშაობა. არასდროს შანტაჟის ენას არ ავყოლილვარ და არც ახლა ვაპირებ. მე გულწრფელად ვმუშაობ ადამინების უფლებების დაცვაზე და არა თანამდებობის და ხელფასის გამო. ამიტომ, ჩემი თხოვნაა, შევინარჩუნოთ მშვიდი გარემო. ხმაური და დაძაბულობა მხოლოდ ვნებს მოლაპარაკების პროცესს. საწყისი მოცემულობა ისედაც ძალიან მძიმეა - აფხაზები არ ფიქრობენ ამ ადამიანის გათავისუფლებას. მიუხედავად ამისა ჩვენ ამ მიმართულებით აქტიურ მუშაობას ვაგრძელებთ.
კიდევ ერთხელ ცალსახად მინდა გავიმეორო, რომ არცერთ ეტაპზე, არასდროს არ ყოფილა ლუკავას გამოშვებაზე აფხაზების მხრიდან თანხმობა. როგორც კი მის გვარს ვახსენებდით აფხაზები ამბობდნენ - არას. მის მეუღლე ამბობს, რომ ვითომ აფხაზებმა გიორგი ლუკავას უთხრეს, რომ ისინი მზად არიან მის გათავისუფლებაზე და ჩვენ ვთქვით უარი - ეს ტყუილია! ამის თქმის არანაირი საფუძველი არ არსებობს. თუ გამოვიყვანე 9 პირი, ლუკავაზე უარი რატომ უნდა გვეთქვა? თუ მაინც გააგრძელებს ქალბატონი ლალი ლუკავა ამის ლეგენდის მტკიცებას, ვთხოვ მას - დაასახელოს იმ აფხაზის გვარი ვინც ამას ამბობს და პირადად გავარკვევ ამ საკითხს“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.

Паата Закареишвили сделал заявление по делу Георгия Лукава
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили сделал заявление по делу Георгия Лукава, находящегося в заключении в Абхазии.
По заявлению Государственного министра, активное проведение переговоров об освобождении незаконно задержанных лиц между грузинской, абхазской и осетинской сторонами активно началось в мае 2015 года.
«С мая 2015 года шли интенсивные переговоры об освобождении незаконно задержанных лиц. Абхазская сторона, не получив ничего взамен, передала нам девять заключенных (один из них в день освобождения лично при мне отказался от возвращения). Однако на всех этапах переговоров абхазская сторона принципиально заявляла о том, что даже не рассматривает вопрос об освобождении Георгия Лукава. К 4 декабря переговорный процесс об освобождении незаконно задержанных лиц фактически был завершен. Однако с 4 декабря до 10 марта мы продолжали вести переговоры только об освобождении Георгия Лукава. Наша принципиальная позиция заключалась в том, чтобы нам передали и Лукава. К сожалению, абхазская сторона ответила нам однозначным отказом. Их позиция состоит в том, что Георгий Лукава один раз уже был освобожден из заключения, но он вернулся в Гали и еще раз совершил преступление, из-за чего он был арестован второй раз и поэтому его не собираются освобождать.
К 10 марта у нас было 3 данности: первая - ждать освобождения Лукава, и держать там остальных заключенных до освобождения Лукава; вторая - во время этого ожидания на территории Абхазии могла возникнуть напряженность и шанс того, что мы не смогли бы никого вывести был высок; и третья - то, что мы и сделали, т.е. лично я принял решение о выводе из Абхазии девяти, а из Цхинвали пяти человек и продолжении работы по освобождению Лукава. Я никогда не прибегал к языку шантажа и сейчас тоже не собираюсь этого делать. Я искренне работаю для защиты прав человека, а не ради должности или зарплаты. Поэтому моя просьба состоит в том, чтобы сохранить мирную обстановку. Шумиха и напряженность только вредят переговорному процессу. Изначальная данность и так является достаточно тяжелой - абхазы и не думают освобождать этого человека. Несмотря на это мы продолжаем активно работать в этом направлении.
Я еще раз хочу однозначно повторить, что абхазская сторона ни на каком этапе, никогда не давала согласия освободить Георгия Лукава. Как только мы упоминали его фамилию, абхазы говорили - нет. По словам его супруги, абхазы, якобы, сказали Георгию Лукава, что они готовы его освободить, но мы отказались это этого. Это - ложь! Для подобного заявление нет никаких оснований. Раз мы вывели девять человек, то почему должны были отказаться от Лукава? Если госпожа Лали Лукава все равно продолжит доказывать эту легенду, то я попрошу ее назвать фамилию абхаза, который заявляет об этом, и я лично решу этот вопрос», - заявил Паата Закареишвили.