ქეთევან ციხელაშვილი გაერო-სთან აკრედიტებულ მუდმივ წარმომადგენლებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი გაერო-სთან აკრედიტებულ მუდმივ წარმომადგენლებს შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ელჩებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ არსებული ვითარება გააცნო.
ქეთევან ციხელაშვილმა ყურადღება გაამახვილა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილი მოსახლეობების უფლებრივ მდგომარებაზე და დაბრუნების პერსპექტივებზე. ასევე, მავთულხლართებისა და ხელოვნური ბარიერების შედეგად საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობის პრობლემებსა და დევნილთა დაბრუნებისა და უსაფრთოხების საკითხებში გაეროს ჩართულობის მნიშვნელობაზე.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ასევე ისაუბრა კონფლიქტის თემატიკაზე, კონფლიქტის მოგვარების პროცესში ხალხთაშორის ურთიერთობების აღდგენასა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევებზე. მათ შორის საუბარი შეეხო ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, განსაკუთრებით გალისა და ახალგორის რაიონებში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებისა და თავისუფლად გადაადგილების შეზღუდვებს.
შეხვედრაზე სტუმრები დაინტერესდნენ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მიმდინარეობაზე, კერძოდ კი რუსეთის ოკუპაციის შედეგად წარმოქმნილ პრობლემებსა და მისგან მომდინარე სხვა გამოწვევებზე.

Mrs. Ketevan Tsikhelashvili Met with Permanent Representatives of the United Nations
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with the Permanent Representatives of the United Nations.
Addressing the ambassadors, the First Deputy State Minister gave an overview of the situation in the occupied territories and the situation along the occupation line.
Mrs. Ketevan Tsikhelashvili paid attention to the issue of property tights and the prospect for the return of IDPs that are dealt in frames of Geneva International Discussions. Mrs. Tsikhelashvili also reflected on problems that emerged for the local population after the installation of barbed wires and artificial barriers in villages near the occupation line and the importance of United Nations involvement into the return of IDPs and security arrangements.
The First Deputy State Minister also focused on the issue of conflict settlement, restoration of people-to-people contacts amidst the conflict settlement process and the human rights violations in the occupied territories. Discussion concerned the issue of restrictions on education into native language and freedom of movement in the occupied territories, particularly in Gali and Akhalgori districts.
The visitors showed interest for the development of Geneva International Discussions, in particular the problems and underling challenges that emerged for the local population after Russian occupation.