ახალციხეში საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა
31 მარტს, ახალციხეში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით ეთნიკური უმცირესობების წარმომდგენელ ახალგაზრდებთან საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა.
ღონისძიების ფარგლებში შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიისა და დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის წარმომადგენლებმა ახალციხის, ახალქალაქისა და ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტების საჯარო სკოლების მოსწავლეებსა და სტუდენტებს უმაღლესი განათლების სფეროში განხორციელებული სიახლეები და „1+4“ პროგრამა გააცნეს.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები.
შეგახსენებთ, რომ განათლების სამინისტრო ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის პროგრამას „1+4“ 2010 წლიდან ახორციელებს, რომელიც უმაღლეს სასწავლებლებში მშობლიური ენაზე ეროვნული გამოცდების ჩაბარებას და მიმდევნო ერთი წლის განმავლობაში სახელმწიფო ენის შესწავლას ითვალისწინებს.

On March 31st, under the arrangement of the State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality ethnic minorities had an opportunity to take part into the information awareness meeting.
Under this arrangement, the National Center for Assessment and Examinations, the Academy of the Ministry of Internal Affairs and Davit Aghmashenebli National Defence Academy familiarized the pupils of Akhaltsikhe, Akhalkalaki and Ninotmsinda with novelties of high education in Georgia and “1+4” Programme.
Representatives of local NGOs and municipalities took part into the meeting as well.
The Ministry of Education and Science has launched “1+4” Programme for ethnic minority representatives in 2010, which enables the entrants to take unified national exams into native language at high academic institutions of Georgia, and to study the state language respectively through the successive year.