ახალციხეში საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა
31 მარტს, ახალციხეში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით ეთნიკური უმცირესობების წარმომდგენელ ახალგაზრდებთან საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა.
ღონისძიების ფარგლებში შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიისა და დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის წარმომადგენლებმა ახალციხის, ახალქალაქისა და ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტების საჯარო სკოლების მოსწავლეებსა და სტუდენტებს უმაღლესი განათლების სფეროში განხორციელებული სიახლეები და „1+4“ პროგრამა გააცნეს.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები.
შეგახსენებთ, რომ განათლების სამინისტრო ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის პროგრამას „1+4“ 2010 წლიდან ახორციელებს, რომელიც უმაღლეს სასწავლებლებში მშობლიური ენაზე ეროვნული გამოცდების ჩაბარებას და მიმდევნო ერთი წლის განმავლობაში სახელმწიფო ენის შესწავლას ითვალისწინებს.

В Ахалцихе состоялась информационная встреча
31 марта аппарат Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия организовал в Ахалцихе встречу с молодыми представителями этнических меньшинств.
В рамках встречи, представители Национального центра оценок и экзаменов, Академии министерства внутренних дел Грузии и Национальной академии обороны Грузии имени Давида Агмашенебели ознакомили студентов и учащихся государственных школ из Ахалцихе, Ахалкалаки и Ниноцминда с новшествами, осуществленными в сфере высшего образования, и программой «1+4».
На встрече также присутствовали представители местных неправительственных организаций и муниципалитетов.
Напомним, что с 2010 года министерство образования осуществляет для представителей этнических меньшинств программу «1+4», которая предусматривает сдачу национальных экзаменов в высшие учебные заведения на родном языке и изучение государственного языка в течение следующего года.