სატუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“ ნატოს კვირეულის ფარგლებში ნატო-საქართველოს სახალხო დიპლომატიის ფორუმი საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა გახსნა.
ფორუმზე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი საინფორმაციო პროპაგანდის საკითხზე სიტყვით გამოვიდა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში მიმდინარე კონფლიქტებზე და მათი მშვიდობიანი მოგვარების აუცილებლობაზე ისაუბრა.
ქეთევან ციხელაშვილმა გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა საქართველოსა და მის ფარგლებს გარეთ რუსული პროპაგანდის გაძლიერების საკითხზეც.
„რუსული პროპაგანდა საქართველოსთვის და არა მხოლოდ ჩვენთვის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა. ხილული ბარიერების გარდა, როგორიცაა ტანკები და მავთულხლართები, ასევე გვექმნება უხილავი ბარიერები, როგორიცაა რუსული პროპაგანდის მიერ მტრის ხატის სტერეოტიპის წახალისება და შექმნა, ანტიდასავლური ნარატივები და ა.შ. ამ მხრივ განსაკუთრებით მოწყვლადია ოკუპირებული ტერიტორიები და ნაწილობრივ უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონები, სადაც ერთ-ერთ მთავრ გამოწვევად კვლავ რჩება სახელმწიფო ენის არასათანადო დონეზე ცოდნა. ამის გათვალისწინებით მათი უმრავლესობა დიდწილად მოწყვეტილია საერთო საინფორმაციო სივრცეს, ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების შესახებ ინფორმაციას ქართულ ტელევიზიებიდან ვერ იღებს და მათი ინფორმაციის ძირითად წყაროს უცხოური არხები, მათ შორის რუსული არხები წარმოადგენს. ამიტომ, ჩვენი მიზანია როგორც ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის, ასევე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ ჩვენს მოქალაქეებისთვის საქართველოში და რეგიონში მიმდინარე პოლიტიკურ-საზოგადოებრივი პროცესების, ასევე ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ ობიექტური ინფორმაცია ხელმისაწვდომი გახდეს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ფორუში მონაწილეობენ აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლები, სახალხო დიპლომატიასა და კომუნიკაციების საკითხებზე მომუშავე სამთავრობო სტრუქტურებისა და ნატოს შტაბ-ბინის წარმომადგენლები, მოწვეული ექსპერტები.

Кетеван Цихелашвили выступила со словом на Форуме народной демократии НАТО-Грузия
В гостинице «Рэдиссон Блу Иверия» премьер-министр Грузии Гиоргий Квирикашвили, в рамках Недели НАТО, открыл Форум народной дипломатии НАТО-Грузия.
Первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на форуме с речью по вопросу информационной пропаганды.
Первый заместитель Государственного министра говорила о конфликтах, происходящих в странах Восточного партнерства и необходимости их мирного урегулирования.
В своем выступлении Кетеван Цихелашвили обратила внимание на вопрос усиления российской пропаганды в Грузии и за ее пределами.
«Для Грузии и не только для нас одним из главных вызовов является российская пропаганда. Помимо видимых барьеров таких, как танки и ограждения из колючей проволоки, появляются и невидимые - создание и поощрение российской пропагандой стереотипа образа врага, антизападные нарративы и т.д. С этой точки зрения наиболее уязвимы оккупированные территории и частично регионы, в которых компактно проживают меньшинства, где одним из важнейших вызовов остается незнание государственного языка на должном уровне. С учетом этого, большинство из них оторвано от общего информационного пространства, не получает информации о происходящих в стране процессах по грузинским телеканалам и основным источником информации для них являются зарубежные, в том числе и российские каналы. Поэтому нашей целью является то, чтобы как для представителей этнических меньшинств, так и для наших граждан, проживающих на оккупированной территории, сделать доступной объективную информацию об общественно-политических процессах, протекающих в Грузии и регионе, а также о европейской и евроатлантической интеграции», - заявила Кетеван Цихелашвили.
В Форуме принимали участие представители исполнительной и законодательной власти, правительственных структур, работающих по вопросам дипломатии и коммуникаций, штаб-квартиры НАТО и приглашенные эксперты.