შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი ამერიკის შეერთებული შტატების წარმომადგენელთა პალატის წარმომადგენლებს შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ სტუმრებს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება გააცნო, ასევე ყურადღება გაამახვილა ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებზე, გამყოფ ხაზთან მავთულხლართების აღმართვის შედეგად მოსახლეობისთვის შექმნილ პრობლემებზე.
თავის მხრივ, სტუმრები დაინტერესდნენ კონფლიქტების მოგვარებისა და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ინტეგრაციის კუთხით საქართველოს მთავრობის, კერძოდ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის პოლიტიკით. ასევე, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მაცხოვრებელთათვის საქართველოს მოქალაქის პასპორტისა და ნეიტრალური დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის საკითხითა და დოკუმენტების მიღების პროცედურებით.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლება კონფლიქტების მოგვარების მხოლოდ მშვიდობიან გზას განიხილავს, ხალხთაშორის კონტაქტების ხელშეწყობის, ნდობის მშენებლობისა და შერიგების გზით. ამ მიზნით, მთავრობა ახორციელებს ჩართულობის პოლიტიკასა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მაცხოვრებლებს სთავაზობს იმ სერვისებს და მომსახურებას, რაც საქართველოს დანარჩენ მოქალაქეებს აქვთ და რაც მომავალში ხელმისაწვდომი გახდება პარტნიორებთან, მათ შორის ევროკავშირთან თანამშრომლობის ფორმატში.
რაც შეეხება სამოქალაქო ინტეგრაციას, სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ აშშ-ს წარმომადგენლობითი პალატის წარმომადგენლებს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის ახალი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა გეგმა გაცნო, ასევე ინფორმაცია მიაწოდა დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ, მათ შორის სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის, ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის კუთხით დაგეგმილ პროგრამებზე და საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში მეტად ჩართულობის ხელშეწყობის მექანიზმებზე.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ „1+4“ პროგრამა, რომელიც უმაღლეს სასწავლებლებში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების აბიტურიენტებისთვისაა შექმნილი ერთ-ერთი შედეგიანი პროექტია.
შეხვედრაზე ასევე საუბარი შეეხო ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფორმატსა და ჰუმანიტარულ ჯგუფში განხილულ საკითხებს, განსაკუთრებით კი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებიდან დევნილი მოსახლების დაბრუნების საკითხს, როგორც ცენტრალურ თემას და დღეს მათ ფაქტობრივ მდგომარეობას.
შეხვედრის დასასრულს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველოსთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია აშშ-ს მხარდაჭერა, როგორც ოკუპირებული ტერიტორიების არაღიარების პროცესში, ასევე მისი ჩართულობა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებსა და იმ პროექტების განხორციელებაში, რომელიც ხელს უწყობს მშვიდობის მშენებლობას.

Первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями Палаты представителей Соединенных Штатов Америки.
Первый заместитель Государственного министра ознакомила гостей с обстановкой, существующей в оккупированных регионах Грузии, она также заострила внимание на грубые нарушения прав человека и проблемы, возникшие у населения, проживающего вдоль разделительной линии, в результате установления ограждений из колючей проволоки.
Со своей стороны, гости заинтересовались политикой правительства Грузии, в частности, аппарата Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия, касающейся урегулирования конфликтов и интеграции представителей этнических меньшинств. Также вопросом доступности для жителей оккупированных территорий паспортов граждан Грузии и нейтральных документов и процедурой получения документов.
По заявлению Кетеван Цихелашвили, правительство Грузии рассматривает только мирный путь урегулирования конфликтов, посредством содействия контактам между людьми, строительства доверия и примирения. С этой целью, правительство осуществляет политику вовлеченности и предлагает жителям оккупированных территорий те сервисы и услуги, которые предоставляются остальным гражданам Грузии и которые станут доступны в будущем, в формате сотрудничества с партнерами, в том числе и с Евросоюзом.
Касательно гражданской интеграции, первый заместитель Государственного министра ознакомила представителей Палаты представителей США с новой Стратегией гражданского равенства и интеграции и планом действий, а также предоставила информацию о запланированных мероприятиях, в том числе о запланированных программах повышения уровня знания государственного языка и доступности качественного образования и механизмах, содействующих большей вовлеченности во все сферы общественной жизни.
На встрече Кетеван Цихелашвили отметила, что программа «1+4», которая создана для абитуриентов-представителей этнических меньшинств, является одним из результативных продуктов.
На встрече речь зашла и о формате Женевских международных переговоров и вопросах, рассмотренных в гуманитарной группе, в частности о вопросе возвращения беженцев из оккупированных регионов Грузии, как о центральной теме, и об их фактическом положении.
К концу встречи первый заместитель Государственного министра подчеркнула, что для Грузии крайне важна поддержка США, как в процессе непризнания оккупированных территорий, так и их вовлеченность в Женевские международные дискуссии, и осуществление проектов, содействующих миростроительству.