ქეთევან ციხელაშვილი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა
სასტუმრო „რუმსში“ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრაზე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა სამოქალაქო სექტორს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ბოლო პერიოდში განხორციელებული საქმიანობა გააცნო.
„კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარებისთვის სახელმწიფოს აქტიურობასთან ერთად ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია სახალხო დიპლომატია. მეტიც, საკითხის სენსიტიურობიდან გამომდინარე არის აქტივობები, რომლის განხორციელებაც სამოქალაქო სექტორს შეუძლია. ჩვენი მიზანია, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობა იყოს გამჭირვალე და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს მეტი ინფორმაცია ჰქონდეთ. ასევე მნიშვნელოვანია მოვისმინოთ მათი რეკომენდაციები“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრაზე ყურადღება გაამახვილა
საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ ვითარებაზე, გამყოფ ხაზებთან მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირებისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ახალი სტრატეგიის ფარგლებში დაგეგმილ და განსახორციელებელ საქმიანობაზე.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრაზე ისაუბრა ჟენევის საეთაშორისო დისკუსიების მიმდინარეობებაზე, განსაკუთრებით ბოლო რაუნდებზე, ასევე სამოქალაქო სექტორის როლსა და მათ ჩართულობაზე კონფლიქტების მშვიდობიანი გზით დარეგულირების პროცესში.
შეხვედრა ევროკავშირის პროექტის „ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის დახმარება კომუნიკაციის სფეროში“ ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა.

Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями неправительственных организаций
Аппарат Государственного министра по вопросам примирения и гражданского примирения организовал, в гостинице «Румс», встречу с представителями неправительственных организаций.
На встрече первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили ознакомила гражданский сектор с деятельностью аппарата Государственного министра, осуществленной за последний период.
«Одним из важнейших компонентов для мирного урегулирования конфликтов, наряду с деятельностью государства, является народная дипломатия. Более того, исходя из сенсетивности вопроса, есть определенные виды деятельности, которые может осуществлять гражданский сектор. Наша цель состоит в том, чтобы деятельность Государственного министра была прозрачной, и у представителей неправительственных организаций было больше информации. Для нас также важно выслушать их рекомендации», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На встрече первый заместитель Государственного министра заострила внимание на обстановке, существующей в оккупированных регионах, реагировании на нужды населения, проживающего у разделительных линий и на деятельности, запланированной и осуществленной в рамках новой Стратегии гражданской интеграции.
Кетеван Цихелашвили беседовала на встрече о ходе Женевских международных дискуссий, особенно о последних раундах, а также о роли и вовлеченности гражданского сектора в процесс урегулирования конфликтов мирным путем.
Встреча состоялась при финансовой поддержке проекта Евросоюза « Содействие аппарату Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в сфере коммуникации».