ქეთევან ციხელაშვილი გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილეს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილეს ჯეფრი ფელტმანს შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ სტუმრებს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება გააცნო, ასევე ყურადღება გაამახვილა ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებზე, გამყოფ ხაზთან მავთულხლართების აღმართვის შედეგად მოსახლეობისთვის შექმნილ პრობლემებზე, გალისა და ახალგორის რაიონში გადაადგილებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვის ფაქტებზე.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლება კონფლიქტების მოგვარების მხოლოდ მშვიდობიან გზას განიხილავს, ხალხთაშორის კონტაქტების ხელშეწყობის, ნდობის მშენებლობისა და შერიგების გზით. ამ მიზნით, მთავრობა ახორციელებს ჩართულობის პოლიტიკასა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მაცხოვრებლებს სთავაზობს იმ სერვისებს და მომსახურებას, რაც საქართველოს დანარჩენ მოქალაქეებს აქვთ და რაც მომავალში ხელმისაწვდომი გახდება პარტნიორებთან თანამშრომლობის ფორმატში.
შეხვედრაზე ასევე საუბარი შეეხო ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფორმატსა და ჰუმანიტარულ ჯგუფში განხილულ საკითხებს, განსაკუთრებით კი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებიდან დევნილი მოსახლების დაბრუნების საკითხს, როგორც ცენტრალურ თემას და დღეს მათ ფაქტობრივ მდგომარეობას.
რაც შეეხება სამოქალაქო ინტეგრაციას, სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილეს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის ახალი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა გაცნო, ასევე ინფორმაცია მიაწოდა დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ, მათ შორის სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის, ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის კუთხით დაგეგმილ პროგრამებზე და საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში მეტად ჩართულობის ხელშეწყობის მექანიზმებზე.
შეხვედრის დასასრულს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ საქართველოსთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია გაეროს როლი, როგორც ოკუპირებული ტერიტორიების არაღიარების პროცესში, ასევე ადამიანის უფლებათა დაცვის ინსტრუმენტის ამოქმედების კუთხით.

Кетеван Цихелашвили встретилась с заместителем Генерального секретаря ООН
Первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия встретилась с заместителем Генерального секретаря ООН Джеффри Фелтманом.
Первый заместитель Государственного министра ознакомила гостей с обстановкой, существующей в оккупированных регионах Грузии, а также заострила внимание на грубых нарушениях прав человека, проблемах, возникших у населения в результате установления ограждений из колючей проволоки вдоль разделительной линии, фактах ограничения передвижения и получения образования на родном языке в Гальском и Ахалгорском районах.
По заявлению Кетеван Цихелашвили, правительство Грузии рассматривает только мирный путь урегулирования конфликтов, посредством содействия контактам между людьми, строительства доверия и примирения. С этой целью, правительство осуществляет политику вовлеченности и предлагает жителям оккупированных территорий те сервисы и услуги, которые предоставляются остальным гражданам Грузии и которые станут доступны в будущем, в формате сотрудничества с партнерами.
На встрече речь зашла о формате Женевских международных переговоров и вопросах, рассмотренных в гуманитарной группе, в частности о вопросе возвращения беженцев из оккупированных регионов Грузии, как о центральной теме, и об их фактическом положении.
Относительно гражданской интеграции, первый заместитель Государственного министра ознакомила заместителя Генерального секретаря ООН с новой Стратегией гражданского равенства и интеграции и планом действий, а также предоставила информацию о запланированных мероприятиях, в том числе о запланированных программах повышения уровня знания государственного языка и доступности качественного образования и механизмах, содействующих большей вовлеченности во все сферы общественной жизни.
К концу встречи первый заместитель Государственного министра отметила, что для Грузии особенно важна роль ООН, как в процессе непризнания оккупированных территорий, так и с точки зрения задействования инструментов защиты прав человека.