შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პაატა ზაქარეიშვილი ეუთო-ს ეროვნულ უმცირესობათა საკითხებში უმაღლეს კომისარს ასტრიდ თორსს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია დასამოქმედო გეგმა გააცნო, ასევე ისაუბრა უმცირესობათა ინტეგრაციის კუთხით არსებული შესაძლებლობებსა და გამოწვევებზე.
პაატა ზაქარეიშვილმა ეუთო-ს ეროვნულ უმცირესობათა საკითხებში უმაღლეს კომისარს ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით, კერძოდ გალისა და ახალგორის რაიონებში გადაადგილების თავისუფლებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვებთან დაკავშირებით.
შეხვედრაზე მხარეებმა ასევე განიხილეს, 1999 წელს, ევროსაბჭოში გაწევრიანებისას, საქართველოს მიერ „რეგიონული ან უმცირესობათა ენების შესახებ ევროპული ქარტიის“ ხელმოწერისა და რატიფიცირების ვალდებულების შესრულების პირობები.
სახელმწიფო მინისტრმა ასტრიდ თორსს მადლობა გადაუხადა „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფოსტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმაზე“ მუშაობისას, ეუთო-ს უმაღლესი კომისრის ოფისის მიერ გაწეული ექსპერტიზისთვის.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили встретился с Верховным комиссаром ОБСЕ по вопросам национальных меньшинств Астрид Торс.
На встрече Государственный министр ознакомил гостью с Государственной стратегией гражданского равноправия и интеграции и планом действий, а также говорил о возможностях и вызовах, существующих с точки зрения интеграции меньшинств.
Паата Закареишвили предоставил Верховному комиссару ОБСЕ по вопросам национальных меньшинств информацию об обстановке, существующей на оккупированных территориях Грузии, в частности об ограничении свободы передвижения и получения образования на родном языке в Гальском и Ахалгорском районах.
На встрече стороны также рассмотрели условия выполнения Грузией обязательств по подписанию и ратификации «Европейской хартии о региональных языках или языках меньшинств», взятых ей в 1999 году при вступлении в Евросовет.
Государственный министр поблагодарил Астрид Торс за экспертизу, проведенную офисом Верховного комиссара ОБСЕ во время работы над «Государственной стратегией гражданского равноправия и интеграции и планом действий».