ბრიუსელში ევროკავშირი-საქართველოს შორის ადამიანის უფლებათა დიალოგის მორიგი შეხვედრა გაიმართა
შეხვედრაში მონაწილება მიიღო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობისა და სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსმა თინა ღოღელიანმა.
ღონისძიების ფარგლებში ქართულმა მხარემ ევროკავშირის ექსპერტთა ჯგუფს ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით გადადგმული ნაბიჯები გააცნო. კერძოდ კი საუბარი შეეხო ქალების, ბავშვების, ეთნიკურ და რელიგიური უმცირესობების უფლებების დაცვის საკითხებს, ასევე მედიის თავისუფლებისა და პლურალიზმის.
თინა ღოღელიანის განცხადებით, შეხვედრაზე ქართულმა მხარე განსაკუთრებით ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებზე.
ევროკავშირის ექსპერტებმა დადებითად შეაფასეს სამოქალაქო ინტეგრაციის კუთხით მიღწეულ შედეგები და ყურადღება გაამახვილეს სამომავლოდ სამოქალაქო ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ეფექტიან განხორციელების აუცილებლობაზე.

В Брюсселе прошла очередная встреча Диалога по правам человека между Евросоюзом и Грузией
Во встрече приняла участие Тина Гогелиани, глава департамента по взаимоотношениям с международными организациями и правовому обеспечению аппарата Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия.
В рамках мероприятия, грузинская сторона ознакомила группу экспертов Евросоюза с шагами, предпринятыми в области защиты прав человека. В частности, речь зашла о вопросах защиты прав женщин, детей, этнических и религиозных меньшинств, а также о свободе медиа и плюрализме.
По заявлению Тины Гогелиани, на встрече грузинская сторона особо заострила внимание на фактах грубого нарушения прав человека на оккупированных территориях Грузии.
Эксперты Евросоюза положительно оценили результаты, достигнутые в сфере гражданской интеграции, и заострили внимание на необходимости эффективного осуществления в дальнейшем Государственного стратегии гражданской интеграции.