ბრიუსელში ევროკავშირი-საქართველოს შორის ადამიანის უფლებათა დიალოგის მორიგი შეხვედრა გაიმართა
შეხვედრაში მონაწილება მიიღო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობისა და სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსმა თინა ღოღელიანმა.
ღონისძიების ფარგლებში ქართულმა მხარემ ევროკავშირის ექსპერტთა ჯგუფს ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით გადადგმული ნაბიჯები გააცნო. კერძოდ კი საუბარი შეეხო ქალების, ბავშვების, ეთნიკურ და რელიგიური უმცირესობების უფლებების დაცვის საკითხებს, ასევე მედიის თავისუფლებისა და პლურალიზმის.
თინა ღოღელიანის განცხადებით, შეხვედრაზე ქართულმა მხარე განსაკუთრებით ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებზე.
ევროკავშირის ექსპერტებმა დადებითად შეაფასეს სამოქალაქო ინტეგრაციის კუთხით მიღწეულ შედეგები და ყურადღება გაამახვილეს სამომავლოდ სამოქალაქო ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ეფექტიან განხორციელების აუცილებლობაზე.

The next 9th meeting of EU-Georgia Human Rights Dialogue took place in Brussels. Mrs. Tina Ghogheliani, the Head of Department for Relations with International Organizations and Legal Provision of the State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality took part into the meeting.
The Georgian side introduced specific measures taken for human rights protection to EU experts group. Remarkably, the conversation dealt with the rights of women, children, ethnic and religious minorities. The issues of media freedom and pluralism were highlighted as well.
According to Mrs. Tina Ghogheliani, the Georgian side paid a particular attention to gross violation of human rights in the occupied territories of Georgia.
The experts of the European Union gave a positive evaluation to the achievements with regard to civil integration and emphasized the need for effective implementation of the State Strategy on Civic Integration.