შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა ჰააგის რეკომენდაციების 20 წლის იუბილისადმი მიძღვნილ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე კონფერენციაზე მთავარი მომხსენებელი იყო. ქეთევან ციხელაშვილი ჰააგის რეკომენდაციებისადმი მიძღვნილ კონფერენციაში ეუთოს უმაღლესი კომისარის უმცირესობების საკითხებში, ასტრიდ თორსის პირადი მიწვევით მონაწილებდა.
კონფერენციის პანელის თემა იყო - რა როლს თამაშობს განათლება სტაბილური მრავალეთნიკური საზოგადოების მშენებლობაში - როგორ უმკლავდება საქართველო განათლების პრობლემებს, კერძოდ უმცირესობებისთვის სახელმწიფო ენის სწავლების პრობლემას, მათ შორის ოკუპირებულ რეგიონებში. ასევე, როგორ შეუძლია ეუთოს ლუბლიანას სახელმძღვანელოსა და ჰააგას რეკომენდაციების უფრო ეფექტური განვითარება.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ღონისძიების მონაწილეებს სამოქალაქო ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ფარგლებში განათლების მიმართულებით განხორციელებული და დაგეგმილი ღონისძიებები გააცნო.
ასევე, ქეთევან ციხელაშვილმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა საქართველო ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვაზე, იმ პირობებში როდესაც ეუთოს და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებს რეგიონში შესვლის საშულება არ ეძლევათ.
„საქართველოს მთავრობის პოლიტიკაა მოქალაქეების თანასწორობა და ჩართულობა, როგორც პოლიტიკურ, ისე ეკონომიკურ და საზოგადოებრივ სფეროებში, განურჩევლად ეთნიკური კუთვნილებისა. ჩვენი ერთ-ერთი მთავარი ამოცანაა ვუზრუნველყოთ წვდომა ხარისხიან განათლებაზე და მშობლიურ ენასთან ერთად, სახელმწიფო ენის ცოდნის მკვეთრი გაუმჯობესება. ჩვენ ვაშენებთ ევროპული ტიპის სახელმწიფოს, რომელიც დაფუძნებულია მყარ, მრავალეთნიკურ ტრადიციებზე, სადაც დაცულია ეთნიკური უმცირესობების იდენტობა და კულტურა. ამას ვთავაზობთ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობასაც, რომელთა იდენტობას და თვითმყოფადობას საოკუპაციო პირობებში სერიოზული რუსიფიკაციის საფრთხე ემუქრება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
კონფერენცია ჰააგაში 20-21 აპრილს გაიმართა, რომელსაც ეუთოს ქვეყნების ხელისუფლების მაღალი რანგის წარმომადგენლები, წამყვანი ექსპერტები, არასამთავრობო სექტორი, მასწავლებლები, საერთაშორისო და ადგილობრივი აქტორები ესწრებოდნენ.

Первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили приняла участие в конференции, посвященной 20-летнему юбилею Гаагских рекомендаций.
Первый заместитель Государственного министра была на конференции главным докладчиком. Кетеван Цихелашвили участвовала в конференции, посвященной Гаагским рекомендациям, по личному приглашению Верховного комиссара ОБСЕ по вопросам национальных меньшинств Астрид Торс.
Главной темой панели конференции стало - Какую роль играет образование в строительстве стабильного многоэтнического общества - Как Грузия решает проблемы образования, в частности проблему обучения меньшинств государственному языку, в том числе в оккупированных регионах. Также то, как ОБСЕ может более эффективно развивать Люблянские руководящие принципы и Гаагские рекомендации.
Первый заместитель Государственного министра ознакомила участников мероприятия с осуществленными и запланированными, в рамках Государственной стратегии интеграции, мероприятиями в сфере образования.
Также в своем выступлении Кетеван Цихелашвили заострила внимание на ограничение получения образования на родном языке на оккупированных территориях Грузии, в условиях того, что ОБСЕ и другим международным организациям не предоставляется возможности войти в регион.
«Политикой правительства Грузии является равенство и вовлеченность граждан как в политическую, так экономическую и общественную сферы, вне зависимости от этнической принадлежности. Одна из наших главных задач заключается в обеспечении доступа к качественному образованию и резкое улучшение знания государственного языка, наряду с родным языком. Мы строим государство европейского типа, которое основано на прочных, многоэтнических традициях, в котором защищены идентичность и культура этнических меньшинств. Мы предлагаем это и населению, проживающему на оккупированных территориях, идентичности и самобытности которых, в условиях оккупации, грозит опасность серьезной русификации», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На конференции, которая проходила в Гааге 20-21 апреля, присутствовали представители высокого ранга власти стран ОБСЕ, ведущие эксперты, неправительственный сектор, преподаватели, международные и местные акторы.