შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს „ფესახის“ დღესასწაულს ულოცავს.
"გილოცავთ „ფესახის“ დღესასწაულს, რომელიც ებრაელი ხალხის ცხოვრებაში მნიშვნელოვან მოვლენას უკავშირდება. ებრაელებს საქართველოში მრავალსაუკუნოვანი თანაცხოვრების ისტორია აქვთ. მათი თვითმყოფადობა, კულტურა და რელიგია ჩვენი ქვეყნის განუყოფელი ნაწილია. მინდა გისურვოთ მშვიდობა, წარმატებები და ბედნიერი მომავალი",- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
„ფესახი“ ებრაული და სამარიული დღესასწაულია, რომელიც ებრაელი ხალხის ეგვიპტელთა მონობიდან გამოხსნას ეძღვნება.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality extends his congratulation to the Jews of Georgia on Passover.
“Congratulations on Passover! The festival is associated with the important development in the life of the Jewish people. Jews enjoy age-old history of coexistence in Georgia – their identity, culture and religion is indivisible part of our country. I wish you peace, success and happy future,” – the State Minister declared.
Pesach (Passover) is a festival of Jews and Samaritans, as a commemoration of their liberation from slavery in Egypt.