შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს „ფესახის“ დღესასწაულს ულოცავს.
"გილოცავთ „ფესახის“ დღესასწაულს, რომელიც ებრაელი ხალხის ცხოვრებაში მნიშვნელოვან მოვლენას უკავშირდება. ებრაელებს საქართველოში მრავალსაუკუნოვანი თანაცხოვრების ისტორია აქვთ. მათი თვითმყოფადობა, კულტურა და რელიგია ჩვენი ქვეყნის განუყოფელი ნაწილია. მინდა გისურვოთ მშვიდობა, წარმატებები და ბედნიერი მომავალი",- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
„ფესახი“ ებრაული და სამარიული დღესასწაულია, რომელიც ებრაელი ხალხის ეგვიპტელთა მონობიდან გამოხსნას ეძღვნება.

Паата Закареишвили поздравляет, проживающих в Грузии евреев с праздником «Песах»
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили поздравляет, проживающих в Грузии евреев с праздником «Песах».
«Поздравляю Вас с праздником “Песах”, который связан в важным событием в жизни еврейского народа. История проживания евреев в Грузии насчитывает много веков. Их самобытность, культура и религия являются неотъемлемой частью нашей страны. Я хочу пожелать Вам мира, успехов и счастливого будущего»,- заявил Государственный министр.
«Песах» - иудейский и самаритянский праздник, который посвящен освобождению еврейского народа от египетского рабства.