ქეთევან ციხელაშვილმა შინდისში გმირების მემორიალი გვირგვინით შეამკო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწოროების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ შინდისში 2008 წელს დაღუპული გმირების მემორიალი გვირგვინით შეამკო.
„ყველას მინდა აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული მივულოცო. ეს არის განსაკუთრებული ქრისტიანული დღესასწაული - სიცოცხლის სიკვდილზე გამარჯვების დღესასწაული და ამიტომ მოვედით აქ, რომ პატივი მივაგოთ იმ ბიჭების ხსოვნას, რომელთა სახელიც და ხსოვნაც მარადიულია. ეს გმირობის ისტორიული ადგილია, რომლის მომსწრეებიც ჩვენ ვართ. აქ ჩამოსვლით მინდა შევახსენო ყველას, რომ ჩვენ გვყვას გმირები, რომლებმაც აჩვენეს მაგალითი სამშობლოს სიყვარულის, თავგანწირვის, ერთობისა და ერთ მუშტად შეკრულები, უთანასწორო ბრძოლაში სიცოცხლის უკანასკნელ წუთამდე სამშობლოს დასაცავად იბრძოდნენ. ამავდროულად ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ არც ერთი ახალგაზრდა აღარ დავკარგოთ. შეუპოვრობით, თავგანწირვით, მაგრამ მშვიდობიანი გზით უნდა შევძლოთ ტერიტორიული მთლიანობის, სუვერენიტეტის აღდგენა და იმ ხალხის დაბრუნება, რომელიც საოკუპაციო ხაზით, მავთულხლართებით არის გახლეჩილი.
აქვე, განსაკუთრებით მინდა მივულოცო აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული დევნილებს და იმ ადამიანებს, რომლებიც საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს ცხოვრობენ და მავთულხლართების, სხვა მახინჯი ბარიერებისა და დაბრკოლებების გამო სალოცავების მოლოცვასა და ნათესავების საფლავების მონახულებას ვერ ახერხებენ, ისეთ განსაკუთრებულ დღეებშიც კი როგორიც აღდგომაა. ჩვენ მომავალშიც ყველაფერს გავაკეთებთ ამ ადამიანების უფლებების დასაცავად, დეოკუპაციისა და კონფლქტის მშვიდობიან მოგვარებასთან ერთად“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
დღესვე სახელმწიფო მინისტრის პირველ მოადგილესთან ერთად შინდისში, გმირთა მემორიალი გვირგვინით გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა დავით ონიაშვილმა შეამკო.
შეგახსენებთ, რომ აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულის მეორე დღეს, ქართული მართმადიდებლური ეკლესია საფლავთა კურთხევას აღნიშნავს.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili commemorated the memorial of heroes who died in 2008 in village Shindisi of Gori Municipality.
“I extend my congratulations on Holy Easter to everyone. This is truly remarkable Christian celebration – the victory of life over death, which is a reason we come here. We want to honor the heroes whose memory is internal. This is a historic place we face today. Through this visit I want to remind everyone that we have heroes who gave an excellent example of love for their country, unity and solidarity through sacrificing their lives and fighting for their homeland in disproportionate battle until the last days of their life. Simultaneously we should do everything to avoid the death of our compatriots. We need to restore our territorial integrity and sovereignty through courage and bravery, but exclusively through peaceful means; we should support the return of those who are separated by occupation line and barbed wires.
Hereby, I would like to extend my special congratulations to IDPs and persons who live in the vicinity of occupation line and who are unable to visit the churches and cemeteries of their relatives even during the Easter days, due to barbed wires and other horrible barriers. We shall do everything in future to defend the rights of these people in parallel with de-occupation and peaceful settlement of the conflict,” – Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.
Today also, the Head of Gori Municipality Mr. Davit Oniashvili commemorated the memorial of heroes in Shindisi along with the First Deputy State Minister.
The Orthodox Church of Georgia marks the second day after Easter through blessing the cemeteries of beloved ones.