ქეთევან ციხელაშვილმა შინდისში გმირების მემორიალი გვირგვინით შეამკო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწოროების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ შინდისში 2008 წელს დაღუპული გმირების მემორიალი გვირგვინით შეამკო.
„ყველას მინდა აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული მივულოცო. ეს არის განსაკუთრებული ქრისტიანული დღესასწაული - სიცოცხლის სიკვდილზე გამარჯვების დღესასწაული და ამიტომ მოვედით აქ, რომ პატივი მივაგოთ იმ ბიჭების ხსოვნას, რომელთა სახელიც და ხსოვნაც მარადიულია. ეს გმირობის ისტორიული ადგილია, რომლის მომსწრეებიც ჩვენ ვართ. აქ ჩამოსვლით მინდა შევახსენო ყველას, რომ ჩვენ გვყვას გმირები, რომლებმაც აჩვენეს მაგალითი სამშობლოს სიყვარულის, თავგანწირვის, ერთობისა და ერთ მუშტად შეკრულები, უთანასწორო ბრძოლაში სიცოცხლის უკანასკნელ წუთამდე სამშობლოს დასაცავად იბრძოდნენ. ამავდროულად ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ არც ერთი ახალგაზრდა აღარ დავკარგოთ. შეუპოვრობით, თავგანწირვით, მაგრამ მშვიდობიანი გზით უნდა შევძლოთ ტერიტორიული მთლიანობის, სუვერენიტეტის აღდგენა და იმ ხალხის დაბრუნება, რომელიც საოკუპაციო ხაზით, მავთულხლართებით არის გახლეჩილი.
აქვე, განსაკუთრებით მინდა მივულოცო აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული დევნილებს და იმ ადამიანებს, რომლებიც საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს ცხოვრობენ და მავთულხლართების, სხვა მახინჯი ბარიერებისა და დაბრკოლებების გამო სალოცავების მოლოცვასა და ნათესავების საფლავების მონახულებას ვერ ახერხებენ, ისეთ განსაკუთრებულ დღეებშიც კი როგორიც აღდგომაა. ჩვენ მომავალშიც ყველაფერს გავაკეთებთ ამ ადამიანების უფლებების დასაცავად, დეოკუპაციისა და კონფლქტის მშვიდობიან მოგვარებასთან ერთად“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
დღესვე სახელმწიფო მინისტრის პირველ მოადგილესთან ერთად შინდისში, გმირთა მემორიალი გვირგვინით გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა დავით ონიაშვილმა შეამკო.
შეგახსენებთ, რომ აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულის მეორე დღეს, ქართული მართმადიდებლური ეკლესია საფლავთა კურთხევას აღნიშნავს.

Кетеван Цихелашвили возложила венок к мемориалу героев в Шиндиси
Первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили возложила венок к мемориалу героев, погибших в 2008 году в селе Шиндиси Горийского муниципалитета.
«Я хочу поздравить всех со светлым праздником Пасхи. Это особый христианский праздник - победы добра над злом, и поэтому мы пришли сюда, чтобы отдать дань памяти этим мальчикам, имя и память о которых сохранится навеки. Это историческое место подвига, свидетелями которого мы являемся. Приехав сюда, я хочу напомнить всем, что у нас есть герои, которые показали пример любви к отечеству, самоотверженности и единения, собранные в единый кулак они до последнего вздоха вели неравный бой, защищая родину. Вместе с тем, мы должны сделать все для того, чтобы больше не потерять ни одного молодого человека. Бесстрашием, самоотверженностью, но мирным путем мы должны суметь восстановить территориальную целостность и суверенитет и вернуть людей, разделенных оккупационной линией и ограждениями из колючей проволоки.
Также я хочу особо поздравить со светлым праздником Пасхи беженцев и тех людей, которые проживают у оккупированной линии и которые из-за ограждений из колючей проволоки и других безобразных барьеров и других препятствий не могут помолиться в церквях и посетить могилы родственников даже в такие особые дни, как Пасха. Мы и в будущем будем делать все для защиты прав этих людей, наряду с деоккупацией и мирным урегулированием конфликта»,- заявила Кетеван Цихелашвили.
Сегодня, вместе с первым заместителем Государственного министра, венок к мемориалу героев в Шиндиси возложил и глава управы Горийского муниципалитета Давид Ониашвили.
Напомним, что на второй день после светлого праздника Пасхи, Грузинская Православная церковь отмечает День поминовения усопших.