შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე საქართველოს სახალხო დამცველის რეკომენდაციების შესრულებასთან დაკავშირებით ანგარიში წარადგინა.
ქეთევან ციხელაშვილმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობის გაზრდაზე, ასევე ისაუბრა გალის რაიონში ადამიანის უფლებების დარღვევებისა და განათლების მშობლიურ ენაზე შეზღუდვის საკითხებზე, ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის, მათთვის მედიის ხელმისაწვდომობის კუთხით სახელმწიფოს მიერ განხორციელებულ აქტივობების შესახებ.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ბოლო წლების განმავლობაში ოკუპირებული ტერიტორიებზე მცხოვრები პირების მომართვიანობა ჯანდაცვის სერვისების მისაღებად ოთხჯერ გაიზარდა. ამასთან, პირი, რომელიც ნამდვილად ცხოვრობს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე სახელმწიფო მათი მკურნალობის ხარჯებს 100% აფინანსებს.
ერთ-ერთი რეკომენდაცია, რომელიც კონფლიქტურ რეგიონებში ადამიანის უფლებების დაცვის უზრუნველყოფას ეხებოდა, ქეთევან ციხელაშვილმა აღნიშნა, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ჰუმანიტარული ჯგუფის შეხვედრებზე აღნიშნული საკითხები წამყვან თემებს წარმოადგენს, თუმცა ჯერ კიდევ პრობლემად რჩება გადაადგილების თავისუფლებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვის საკითხები.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ხელისუფლება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის დასაცავად ინტენსიურ მუშაობას მომავალშიც გააგრძელებს, როგორც ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე, ასევე საერთაშორისო, დიპლომატიურ დონეებზე და სახალხო დიპლომატიის საშუალებით.
რაც შეეხება გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლების მოსახლეობის დახმარებას, მიმდინარე წლის განმავლობაში უკვე დასრულდა გაზიფიცირების პროცესი, გაუმჯობესდა ხარისხიანი სასმელი წყლის მიწოდება, ასევე გამყოფი ხაზის სიახლოვეს მცხოვრებმა ოჯახებმა ზამთრისთვის შეშის შესაძენად 200 ლარიანი ვაუჩერები მიიღეს, დაფინანსდა ამ სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების სწავლის საფასური.
ქეთევან ციხელაშვილმა თავის მოხსენებაში ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ხელისუფლებისთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტია საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების სრულფასოვანი ინტეგრაცია ქვეყნის პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში. შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინიტრის აპარატმა, სხვა უწყებებთან ერთად 2015 წლის განმავლობაში ამ კუთხით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა, მათ შორის ხარისიანი განათლების მიღებისა და სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესების მიზნით. აღსანიშნავია, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ხარისხიანი განათლების მიმართულებით შემუშავდა ერთიანი სტრატეგიული ხედვა სკოლის ასაკიდან უმაღლეს სასწავლებელში სწვალის ჩათვლით, რათა მშობლიურ ენასთან ერთად სრულყოფილად დაეუფლონ სახელმწიფო ენას. ამ მიმართულებით, განსაკუთრებით წარმატებულია „1+4“ პროგრამა, რომელიც სხვა მნიშვნელოვან აქტივობებთან ერთად მომავალშიც გაგრძედლება.
რაც შეეხება მედიის ხელმისაწვდომობას, მიმდინარეობს საინ¬ფორ¬მაციო პროგრამა „მოამბის“ ტრანსლირება აფხაზურ, ოსურ, სომხურ, აზერბაიჯანულ და რუსულ ენებ¬ზე მეორე არხის პირდაპირი ეთერით. 2015 წლის ოქტომბრამდე გადიოდა ყოველკვირეული გადაცემა "ჩვენი ეზო", მეორე არხის ეთერით გადაიცემა რუსულენოვანი საინფორმაციო-ანალიტიკური გადაცემა – „ნამდვილი დრო“. გრძელდება არაქართულენოვანი პრესის - სომხურენოვანი გაზეთის „ვრასტანის“ და აზერბაიჯანულენოვანი გაზეთის „გურჯისტანის“ ფინანსური მხარდაჭერა. ასევე, სამომავლოდ იგეგმება ახალი მედია პროექტების განხორცილებაც.

Первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили представила на заседании комитета по защите прав человека и гражданской интеграции доклад, касающийся выполнения рекомендаций Народного защитника Грузии.
В своем выступлении Кетеван Цихелашвили заострила внимание на повышении доступности здравоохранения для населения, проживающего на оккупированных территориях Грузии, она также говорила о вопросах нарушения прав человека и ограничения получения образования на родном языке в Гальском районе, интеграции этнических меньшинств и деятельности, осуществленной государством, в направлении повышения для них доступности медиа.
По заявлению первого заместителя Государственного министра, в течение последних лет обращаемость за получением услуг в сфере здравоохранения со стороны лиц, проживающих на оккупированных территориях, возросла в четыре раза. Вместе с тем, государство покрывает 100% расходов на лечение тех лиц, которые действительно проживают на оккупированной территории.
По одной из рекомендаций, Кетеван Цихелашвили отметила, что вопросы, касающиеся обеспечения прав человека были ведущими темами на встречах гуманитарной группы Женевских международных дискуссий, однако вопросы свободы передвижения и ограничения получения образования на родном языке все еще представляют собой проблему.
По заявлению первого заместителя Государственного министра, власти и в дальнейшем продолжат вести интенсивную работу по защите населения, проживающего на оккупированных территориях, как на Женевских международных дискуссиях, так и на международном и дипломатическом уровнях и посредством народной дипломатии.
Что касается оказания помощи населению, проживающему в селах у разделительной линии, то в течение текущего года уже был завершен процесс газификации, улучшилась подача качественной питьевой воды, также семьи, проживающие около разделительной линии, получили ваучеры на 200 лари на покупку к зиме дров, а студентам, проживающим в этих селах, профинансировали обучение.
В своем докладе Кетеван Цихелашвили особо подчеркнула, что одним из приоритетов для власти является полноценная интеграция, проживающих в Грузии, этнических меньшинств в политическую и общественную жизнь. Аппарат Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия вместе с другими ведомствами в течение 2015 года уже предпринимал в этом направлении значительные шаги, в том числе и с целью предоставления качественного образования и улучшения знания государственного языка. Следует отметить, что в направлении предоставления качественного образования представителям этнических меньшинств, было разработано единое стратегическое видение со школьного возраста и на время учебы в высших учебных заведениях с тем, чтобы наряду с родным полноценно овладеть и государственным языком. В этом направлении особенно успешной является программа «1+4», которая будет продолжена в будущем, наряду с другой значимой деятельностью.
Что касается доступности медиа, то информационная программа «Моамбе» в прямом эфире Второго канала транслируется на абхазском, осетинском, армянском, азербайджанском и русском языках. До октября 2015 года выходила еженедельная программа «Наш двор», в эфире Второго канала идет информационно-аналитическая программа «Настоящее время». Продолжается оказание финансовой поддержки негрузиноязычной прессе - армяноязычной газете «Врастан» и азербайджаноязычной газете «Гурджистан». В будущем также планируется осуществление новых медиа-проектов.