შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე საქართველოს სახალხო დამცველის რეკომენდაციების შესრულებასთან დაკავშირებით ანგარიში წარადგინა.
ქეთევან ციხელაშვილმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობის გაზრდაზე, ასევე ისაუბრა გალის რაიონში ადამიანის უფლებების დარღვევებისა და განათლების მშობლიურ ენაზე შეზღუდვის საკითხებზე, ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის, მათთვის მედიის ხელმისაწვდომობის კუთხით სახელმწიფოს მიერ განხორციელებულ აქტივობების შესახებ.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ბოლო წლების განმავლობაში ოკუპირებული ტერიტორიებზე მცხოვრები პირების მომართვიანობა ჯანდაცვის სერვისების მისაღებად ოთხჯერ გაიზარდა. ამასთან, პირი, რომელიც ნამდვილად ცხოვრობს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე სახელმწიფო მათი მკურნალობის ხარჯებს 100% აფინანსებს.
ერთ-ერთი რეკომენდაცია, რომელიც კონფლიქტურ რეგიონებში ადამიანის უფლებების დაცვის უზრუნველყოფას ეხებოდა, ქეთევან ციხელაშვილმა აღნიშნა, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ჰუმანიტარული ჯგუფის შეხვედრებზე აღნიშნული საკითხები წამყვან თემებს წარმოადგენს, თუმცა ჯერ კიდევ პრობლემად რჩება გადაადგილების თავისუფლებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვის საკითხები.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ხელისუფლება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის დასაცავად ინტენსიურ მუშაობას მომავალშიც გააგრძელებს, როგორც ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე, ასევე საერთაშორისო, დიპლომატიურ დონეებზე და სახალხო დიპლომატიის საშუალებით.
რაც შეეხება გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლების მოსახლეობის დახმარებას, მიმდინარე წლის განმავლობაში უკვე დასრულდა გაზიფიცირების პროცესი, გაუმჯობესდა ხარისხიანი სასმელი წყლის მიწოდება, ასევე გამყოფი ხაზის სიახლოვეს მცხოვრებმა ოჯახებმა ზამთრისთვის შეშის შესაძენად 200 ლარიანი ვაუჩერები მიიღეს, დაფინანსდა ამ სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების სწავლის საფასური.
ქეთევან ციხელაშვილმა თავის მოხსენებაში ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ხელისუფლებისთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტია საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების სრულფასოვანი ინტეგრაცია ქვეყნის პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში. შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინიტრის აპარატმა, სხვა უწყებებთან ერთად 2015 წლის განმავლობაში ამ კუთხით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა, მათ შორის ხარისიანი განათლების მიღებისა და სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესების მიზნით. აღსანიშნავია, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ხარისხიანი განათლების მიმართულებით შემუშავდა ერთიანი სტრატეგიული ხედვა სკოლის ასაკიდან უმაღლეს სასწავლებელში სწვალის ჩათვლით, რათა მშობლიურ ენასთან ერთად სრულყოფილად დაეუფლონ სახელმწიფო ენას. ამ მიმართულებით, განსაკუთრებით წარმატებულია „1+4“ პროგრამა, რომელიც სხვა მნიშვნელოვან აქტივობებთან ერთად მომავალშიც გაგრძედლება.
რაც შეეხება მედიის ხელმისაწვდომობას, მიმდინარეობს საინ¬ფორ¬მაციო პროგრამა „მოამბის“ ტრანსლირება აფხაზურ, ოსურ, სომხურ, აზერბაიჯანულ და რუსულ ენებ¬ზე მეორე არხის პირდაპირი ეთერით. 2015 წლის ოქტომბრამდე გადიოდა ყოველკვირეული გადაცემა "ჩვენი ეზო", მეორე არხის ეთერით გადაიცემა რუსულენოვანი საინფორმაციო-ანალიტიკური გადაცემა – „ნამდვილი დრო“. გრძელდება არაქართულენოვანი პრესის - სომხურენოვანი გაზეთის „ვრასტანის“ და აზერბაიჯანულენოვანი გაზეთის „გურჯისტანის“ ფინანსური მხარდაჭერა. ასევე, სამომავლოდ იგეგმება ახალი მედია პროექტების განხორცილებაც.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili delivered a report on the fulfillment of recommendations by the Public Defender of Georgia before the Human Rights and Civil Integration Committee session.
Mrs. Ketevan Tsikhelashvili put an emphasis on improved accessibility to healthcare services for the residents of occupied territories, also reflecting on human rights abuse and restriction on the education into native language in Gali district. The integration of ethnic minorities and state-sponsored activities in support of media availability were highlighted as well.
According to the First Deputy State Minister, the number of applicants for healthcare services from the occupied territories has quadrupled. Besides, the state covers 100% of medical expenses for any person who genuinely resides into the occupied territory.
Mrs. Tsikhelashvili emphasized that one of the recommendations dealt with the protection of human rights in the occupied regions. With this respect, the First Deputy State Minister noted that the issue is one of the primary subject of discussion at Humanitarian Working Group at Geneva International Discussions; however the problems of freedom of movement and restriction on the education into native language remain challenging.
According to the First Deputy State Minister, the Government will maintain intensified work for the protection of residents in occupied territories both in Geneva and elsewhere, on international and diplomatic levels, and also by means of public diplomacy.
Assistance to the population in the vicinity of dividing lines was demonstrated through the completion of gasification this year; also the quality of potable water supply has considerably improved; the families who live near the dividing line also received GEL 200 voucher for buying woods in winter; the local students received funding for their education.
Mrs. Ketevan Tsikhelashvili devoted particular attention to the integration of ethnic minorities in her speech, noting that the Government prioritizes fully-fledged integration of ethnic minorities of Georgia into political and social life. State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality took many important steps in 2015 in partnership with different agencies, including the quality of education and improved awareness of State Language. It should be noted that the quality of education for ethnic minorities is covered under the common strategic vision for the academic process from schooling to graduate studies, in order to improve proficiency into State Language in parallel with mother tongue. With this respect, “1+4” Programme is particularly effective, that will continue in future together with different important activities.
Access to media is another important topic – the news program “Moambe” is broadcasted into Abkhazian, Ossetian, Armenian, Azerbaijani and Russian languages through live streaming. The weekly program “Our Yard” (Geo:. “Chveni Ezo”) ran until October 2015. Channel 2 broadcasts Russian-language analytical program – “Real Time” (Geo:. “Namdvili Dro”). Non-Georgian press is supported through financial support to Armenian newspaper “Vrastan” and Azerbaijani newspaper “Gurjistan.” New media projects are planned in future.