შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი ხურჩაში მოკლული გიგა ოთხოზორიას დაკრძალვის ცერემონიალს დაესწრო.
„მინდა, თანაგრძნობა გამოვუცხადო ტრაგიკულად დაღუპული გიგა ოთხოზორიას ოჯახს და ახლობლებს. რაც ხურჩაში მოხდა, არის საშინელი მკვლელობა, სისხლის სამართლის უდიდესი დანაშაული. ეს არის სერიოზული გამოწვევა იმ სამშვიდობო პოლიტიკისა, რომელსაც საქართველოს ხელისუფლება ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ახორციელებს. მკაცრად და მკაფიოდ მოვითხოვთ, რომ დაისაჯოს ის ადამიანი, მკვლელი, რომელიც იდენტიფიცირებულია. კარგად ჩანს, რომ ეს იყო ცინიკური, ამაზრზენი ფორმით განხორციელებული მკვლელობა“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, 27 მაისს, გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრაზე გიგა ოთხოზორიას მკვლელების საკითხი განიხილება.
ხურჩაში მომხდარ ტრაგიკულ შემთხვევასთან დაკავშირებით ქართულმა მხარემ ინტენსიური შეხვედრები უკვე გამართა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან და ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებათა ფორმატის თანათავმჯდომარეებთან.
19 მაისს, დაახლოებით 14:30 საათზე ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში გამყოფი ხაზის მიმდებარედ შეიარაღებულმა პირმა ცეცხლსასროლი იარაღით სასიკვდილოდ დაჭრა გალის რაიონის სოფელ ბარღების მკვიდრი გიგა ოთხოზორია. ინციდენტის შედეგად დაზარალებული მუცლის არეში მიყენებული მრავლობითი ჭრილობებით სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ჯგუფმა გადაიყვანა ზუგდიდის ჰოსპიტალში, სადაც იგი მოგვიანებით გარდაიცვალა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Paata Zakareishvili attended the funeral ceremony of Giga Otkhozoria, murdered in village Khurcha.
“I express my condolences to friends and family on tragic death of Giga Otkhozoria. What has happened in Khurcha is a horrible murder. It is enormous abuse of the Criminal Law. This is a serious challenge to peaceful policy the Georgian Government pursues for the last four years. We voice our strict and clear demand to punish the person, the murderer who is already identified. Obviously the murder was committed in a cynical and appalling way,” – Mr. Paata Zakareishvili declared.
According to the State Minister, the IPRM meeting will deal with the murder of Giga Otkhozoria on May 27 in Gali.
The Georgian side has conducted intensive meetings with the EU Monitoring Mission in Georgia and Co-chairs of Geneva International Discussions.
On 19 May at around 14.30 PM, in the vicinity of dividing line the armed person fired Giga Otkhozoria to death, the resident of village Barghebi, Gali district. Following the incident, emergency transported the injured person with multiple wounds to Zugdidi hospital, where he died.