შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი ხურჩაში მოკლული გიგა ოთხოზორიას დაკრძალვის ცერემონიალს დაესწრო.
„მინდა, თანაგრძნობა გამოვუცხადო ტრაგიკულად დაღუპული გიგა ოთხოზორიას ოჯახს და ახლობლებს. რაც ხურჩაში მოხდა, არის საშინელი მკვლელობა, სისხლის სამართლის უდიდესი დანაშაული. ეს არის სერიოზული გამოწვევა იმ სამშვიდობო პოლიტიკისა, რომელსაც საქართველოს ხელისუფლება ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ახორციელებს. მკაცრად და მკაფიოდ მოვითხოვთ, რომ დაისაჯოს ის ადამიანი, მკვლელი, რომელიც იდენტიფიცირებულია. კარგად ჩანს, რომ ეს იყო ცინიკური, ამაზრზენი ფორმით განხორციელებული მკვლელობა“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, 27 მაისს, გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრაზე გიგა ოთხოზორიას მკვლელების საკითხი განიხილება.
ხურჩაში მომხდარ ტრაგიკულ შემთხვევასთან დაკავშირებით ქართულმა მხარემ ინტენსიური შეხვედრები უკვე გამართა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან და ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებათა ფორმატის თანათავმჯდომარეებთან.
19 მაისს, დაახლოებით 14:30 საათზე ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში გამყოფი ხაზის მიმდებარედ შეიარაღებულმა პირმა ცეცხლსასროლი იარაღით სასიკვდილოდ დაჭრა გალის რაიონის სოფელ ბარღების მკვიდრი გიგა ოთხოზორია. ინციდენტის შედეგად დაზარალებული მუცლის არეში მიყენებული მრავლობითი ჭრილობებით სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ჯგუფმა გადაიყვანა ზუგდიდის ჰოსპიტალში, სადაც იგი მოგვიანებით გარდაიცვალა.

Паата Закареишвили присутствовал на церемонии погребения Гиги Отхозория
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Паата Закареишвили присутствовал на церемонии погребения Гиги Отхозория, убитого в селе Хурча. «Я выражаю сочувствие семье и близким трагически погибшего Гиги Отхозория. Произошедшее в селе Хурча – жестокое убийство, тяжкое уголовное преступление. Это – серьезный вызов мирной политике, проводимой властями Грузии за последние четыре года. Мы неуклонно и категорически требуем наказания убийцы, который идентифицирован. Хорошо видно, что это было циничное, в отвратительной форме осуществленное убийство», – заявил Паата Закареишвили.
По заявлению государственного министра, вопрос убийства Гиги Отхозория будет рассмотрен 27 мая в Гали, на встрече в рамках Механизма по превенции инцидентов. В связи с трагическим случаем в селе Хурча грузинская сторона уже провела интенсивные встречи с представителями Миссии наблюдателей Евросоюза и сопредседателями Женевских международных переговоров.
19 мая приблизительно в 14:30 часов в вблизи разделительной линии в селе Хурча Зугдидского района вооруженное лицо огнестрельным оружием смертельно ранило жителя села Баргеби Гигу Отхозория. Пострадавшего в результате инцидента с множественными ранениями в области живота бригада неотложной медицинской помощи доставила в Зугдидский госпиталь, где он позднее скончался.