პაატა ზაქარეიშვილი, საქართველოს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ხელისუფლებაში ყოფნის ოთხ წელიწადს აანალიზებს იხილეთ ბმული
30 მაისი 2016
როდესაც შერიგების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის თანამდებობის დაკავებას დავთანხმდი, რასაკვირველია, წარმოდგენილი მქონდა, თუ რა უნდა გაგვეკეთებინა სახელმწიფოსთვის და კერძოდ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე დარჩენილი მოსახლეობისთვის. მაშინ ვფიქრობდი, რომ დასახული მიზნების 80 პროცენტი თუ გამოვიდოდა, ძალიან კარგი იქნებოდა. მაგრამ დღეს რომ ვუყურებ, შეიძლება გამოვიდა მხოლოდ 30 პროცენტი.
თუმცა რომ ვაფასებთ იმ სირთულეებს და პრობლემებს, ესეც უკვე კარგ შედეგად მიმაჩნია.
პირველი შედეგი. ომი - არ იქნება
მთავარი შედეგი ის არის, რომ ჩვენ გადავტეხეთ წელში 25-წლიანი პრაქტიკა, როცა თბილისი კარნახობდა სოხუმს და ცხინვალს პოლიტიკას, "როგორც ჩვენ გვინდა, ისე იქნება"..
სამწუხაროდ, ამგვარმა პოლიტიკამ მოიტანა შედეგად 2008 წელი - როდესაც პოლიტიკოსი ხშირად იყენებს მილიტარისტულ რიტორიკას, მისი მძევალი ხდება და სამშვიდობო მოლაპარაკებების შანსებს არ იტოვებს.
სწორედ ეს დაემართა იმდროინდელ "ნაციონალურ მოძრაობას". მათ ეგონათ, რომ ასეთი როტორიკით ფონს გავიდოდნენ და ძალისმიერი, გუსარული განცხდებებით მიაღწევდნენ წარმატებას.
რუსეთმა მშვენივრად მოახერხა, გამოეყენებინა ნაციონალური მოძრაობის ავანტიურისტული და ვოლუნტარისტული პოლიტიკა და და საბოლოო ჯამში ყველაფერი 2008 წლის საომარი მოქმედებებით დაგვირგვინდა. შედეგად მივიღეთ ტერიტორიების ოკუპაცია, შემდეგ კი ამ ტერიტორიების დამოუკიდებლობის აღიარება.
ჩვენმა ხელისუფლებამ მოახერხა შეეჩერებინა ეს პროცესი, რომელიც შეიძლებოდა გაქანებული მატარებლისთვის შეგედარებინა. ჩვენი ამოცანა იყო ამ აგრესიული მატარებლის გაჩერება, უკან დახევა და მისი სხვა რელსებზე გადაყვანა. მგონი, ამ ოთხი წლის განმავლობაში ჩვენ ეს შევძელით.
ჩვენი ახლანდელი მესიჯი ასეთია: მხოლოდ სამშვიდობო პოლიტიკის მომხრეები ვართ; ანუ გამოვრიცხავთ ჩვენს ხალხთან, აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე მცხოვრებ მოსახლეობასთან, ყოველგვარ საომარ მოქმედებას.
შესაბამისად, ყველაფერი გავაკეთეთ, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ გარე ძალებს ჩვენს ტერიტორიაზე საომარი მოქმედებების განახლების საშუალება არ მისცეს.
მეორე შედეგი. დე-ფაქტო ხელისუფლება მზად არ არის ადეკვატური რეაგირებისთვის
მეორე შედეგია აფხაზეთისა და ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებების მხრიდან პოლიტიკის შეცვლა.
ისინი მიჩვეულები იყვნენ გამკვლავებოდნენ ქართულ აგრესიას, ქართულ აგრესიულ რიტორიკას. “ქართველი ასე მიტევს და მეც შესაბამისად შევუტევ”. როცა ქართველი აღარ უტევს აგრესიული რიტორიკით, მას არ აქვს გამომუშავებული სტანდარტი თუ როგორ შეეწინააღმდეგოს ყველაფერ ამას.
საქართველოს მხრიდან პოლიტიკის შეცვლას ისინი მოუმზადებელები შეხვდნენ. მათ არ აქვთ საშუალება წარმოაჩინონ აგრესორი საქართველო. დღეს მათი პროპაგანდისტული მანქანა მომართულია დაფაროს, დაუმალოს თავის მოსახლეობას ინფორმაცია კარგ საქართველოზე.
აფხაზეთისა და სამხრეთი ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებები სიტუაციას მართავენ, თუმცა მოსკოვზე არიან დამოკიდებულები. მათი ლეგიტიმაცია განსაზღვრულია იმით - დააჯერონ მოსახლეობა, რომ რუსეთი უფრო კარგია, ამიტომ ის რაც ხდება, არამარტო გამშვები პუნქტების შემცირება, არამედ გალის სკოლებში ქართული ენის მიმართ ასეთი სერიოზული შეტევა და სხვა სამოქალაქო უფლებების შეზღუდვა – ყველაფერი ეს არის უპერსპექტივო პასუხი ქართულ პოლიტიკაზე.
ჩვენ რა არჩევანი გვაქვს? შევაჩეროთ ქართული პოლიტიკა? სამშვიდობო პოლიტიკა და დავუბრუნდეთ აგრესიულ პოლიტიკას? ეს არის გამოსავალი თუ განვაგრძოთ წარმატებული პოლიტიკა, ვინაიდან ისინი აშკარად ანგარიშს უწევენ ქართულ სამშვიდობო პოლიტიკას.
დღესდღეობით, რუსეთის ძალა მსოფლიო არენაზე მისი რაკეტებისა და ტანკების რაოდენობით განისაზღვრება. ჩვენ კი მას იმ იარაღით უნდა ვაჯობოთ, რაც მას არ გააჩნია. ეს არის - მშვიდობა, დემოკრატია, უსაფრთხოება და განვითარება. ის აქ უძლურია. რუსეთი ყველგან აგებს სადაც არის დემოკრატია და მშვიდობა.
ამიტომ, ვალდებულები ვართ, დავარწმუნოთ სამხრეთ ოსეთისა და აფხზეთის ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობა, რომ მშვიდობა - ეს ქართველი ხალხის არჩევანია, რომელიც, პირველ რიგში, ჩვენვე გვჭირდება.
მესამე შედეგი. თბილისი მიმზიდველი ხდება აფხაზეთის და სამხრეთი ოსეთის ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის
ხელისუფლებაში ჩვენი ოთხწლიანი ყოფნის კიდევ ერთი მიღწევა ის არის, რომ თუკი წინათ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიიდან თბილისში მოგზაურობას ერთეულები ბედავდნენ, ახლა იქიდან ჩამოსულების რიცხვი მნიშვნელოვნად გაზრდილია.
ძირითადად, სამკურნალოდ ჩამოდიან. თუმცა სხვა მიზნებისთვისაც. რადგან დანარჩენ საქართველოში, სოჭსა და ვლადიკავკაზთან შედარებით, ადვილია იყიდონ უფრო იაფი პროდუქტი და შეიტანონ მერე აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე.
შესაბამისად ვაჭრობა აქეთ შემოტრიალდა და ფასი დაედო ქართულ მოსახლეობას, როგორც გალის რაიონში, ისე ახლაგორის რაიონში. ისინი არიან შუამავლები ამ სავაჭრო ურთიერთობებში და ფასი დაედო ქართული მოსახლეობის სამშვიდობო პოტენციალს. ჩვენ გულწრფელად ვაკეთებთ ყველაფერს, რომ მათ აღარ უყურებენ, როგორც „მეხუთე კოლონას“.
რაც აშკარად გვინდა არის ის, რომ ოსურ და აფხაზაურ საზოგადოებაში შევქმნათ განწყობა, რომ ეთნიკური ქართველები მცხოვრები სამხრეთ ოსეთის და აფხაზეთის ტერიტორიებზე, არის იმის მტკიცებულება, რომ ქართველებსა და ოსებს, ქართველებსა და აფხაზებს შორის შეიძლება მშვიდობა დამყარდეს. მსოფლიოს ვუმტკიცებთ უკვე, რომ ევროპის არც ერთ კონფლიქტურ ზონაში - კოსოვოში, ყარაბაღში ან კვიპროსზე - დაპირისპირებული ხალხების წარმომადგენლები არსად ერთად არ ცხოვრობენ. ეს მხოლოდ ჩვენთან ხდება. რა თქმა უნდა თანაცხოვრების პერიოდში პრობლემები ბევრია, მაგრამ ეს თანაცხოვრება ადასტურებს, რომ ქართველებსა და აფხაზებსა და ოსებს შორის საერთო უფრო მეტია ვიდრე განსხვავება.
მეოთხე შედეგი. გარანტირებული უსაფრთხოება
აფხაზეთში ხშირად ამბობენ, რომ მათთვის ყველაზე მთავარი ძალის გამოუყენებლობის შესახებ შეთანხმების ხელმოწერა იქნებოდა. ამაზე იოლი რა არის! მე, როგორც სახელმწიფო მინისტრი, არ ვარ წინააღმდეგი ხელი მოეწეროს ამგვარ დოკუმენტს ქართულ-აფხაზურ და ქართულ -ოსურ დონეზე. მაგრამ ეს უნდა მოხდეს მას შემდეგ რაც ხელი მოეწერება საქართველო–რუსეთს შორის ძალის არ გამოყენების შესახებ ხელშეკრულებას, რადგან იქ დგას რუსეთის საოკუპაციო ძალები.
ეს ხომ აშკარაა. ვთქვათ, ჩვენ მოვაწერეთ ხელი აფხაზეთთან რაღაც ტექსტს, რუსი რომ დაძრავს თავის ტანკს, ამ დოკუმენტით დავუდგეთ წინ?
აფხაზურ და რუსულ მხარეებს შორის, ისევე როგორც რუსულ და ოსურ მხარეებს შორის, არსებობს რამდენიმე ხელმოწერილი ეგრეთ წოდებული შეთანხმება ჯარების გაერთიანებისა და სამხედრო ინფრასტრუქტურით ერთობლივი სარგებლობის შესახებ. ანუ ვისთან უნდა მოვაწეროთ ხელი ტექსტზე? ის მხარე ვინც მოითხოვს ამ ტიპის დოკუმენტზე ხელმოწერას, რა გარანტიების მფლობელია, როცა რუსეთი მართავს იქ ყველაფერს.
ამასთან, საქართველომ თავის მხრივ ყველაფერი გააკეთა, რაც კი შეიძლებოდა. საქართველოს პრეზიდენტმა ჯერ კიდევ 2011 წელს განაცხადა სტრასბურგში ძალის გამოუყენებლობაზე ცალმხრივი ვალდებულების აღების შესახებ. 2013 წლის 7 მარტს კი პარლამენტმა ანალოგიური რეზოლუცია მიიღო. ასევე, საქართველომ ევროკავშირის 27 ქვეყანასთან მოაწერა ხელი ასოცირების ხელშეკრულებას - ყველასთან ცალ-ცალკე. და ყველგან მითითებულია, რომ საქართველომ ძალის გამოუყენებლობის ვალდებულება აიღო.
მეხუთე შედეგი. განვითარების რეალური პერსპექტივის შეთავაზება თბილისისგან
ამჯერად დღის წესრიგში შემდეგი ამოცანა დგას - მშვიდობიანი ფორმით, უომრად აფხაზებისა და ოსების ერთობლივ სახელმწიფოში ცხოვრების პერსპექტივით დაინტერესება.
ლაპარაკია ფედერალიზმზე. ეს ჩემი პოზიციაა. როდესაც ხელისუფლებაში მოვედით, ჩვენს პროგრამაში არსად არ იყო ნახსენები ფედერალიზმი. მაგრამ მომავალში მე გამოსავალს მხოლოდ ამ ფორმატში ვხედავ.
ჩემი აზრით, საქართველოს ფედერალიზაცია ვერ ასცდება. ისტორიულად, ჩვენი სახელმწიფო, რეგიონებისგან შემდგარი სახელმწიფოა - ქართლი, კახეთი, იმერეთი და ა. შ. რეგიონალიზმი გენეტიკურად მოგვდგამს.
თანაც, რაკი ევროპის მიმართულებით მივიწევთ, იქ ერთ-ერთ უმთვრეს საკითხად რჩება სეპარატიზმი. ეს პრობლემა უდგას ბელგიას, დიდ ბრიტანეთს, ბალკანეთის ქვეყნებს, ესპანეთს, კვიპროსს და ასე შემდეგ. უახლოესი 10 წლის განმავლობაში ევროპას მოუწევს ამ საკითხების მიმართ პოლიტიკის ჩამოყალიბება და ეს პოლიტიკა ხელისუფლების დეცენტრალიზაციისკენ უფრო ინება მიმართული, ვიდრე ცენტრალიზაციისკენ.
მეგობრებთან ერთად ჯერ კიდევ 2003 წელს შემუშავდა კონცეფცია, სადაც მთელი ეს რთული საკითხები გაწერილია. ჩემი აფხაზი ოპონენტები მეუბნებიან, რომ ამ კონცეფციის განხორციელება უკვე დაგვიანებულია. თუმცა, მე გულწრფელად მწამს, მისი დრო ჯერ არც დამდგარა. ეს კონცეფცია ძალიან ადრე დაიწერა. ხშირად ამბობენ - მატარებელმა უკვე ჩაიარაო. ჰოდა, ეს მატარებელი ჯერ სადგურიდანაც არ დაძრულა.
ლაპარაკია ასიმეტრიულ რეგიონალიზმზე - სხვადასხვა რეგიონისთვის სხვადასხვა უფლებამოსილებებით, როგორც, მაგალითად, დიდ ბრიტანეთშია - იქ შოტლანდიას, ჩრდილოთ ირლანდიასა და უელსს მნიშვნელოვნად განსხვავებული უფლებები და შესაძლებლობები აქვთ. ასეთივე მაგალითების მოძებნა შეიძლება გერმანიაში და ესპანეთშიც და სხვა განვითარებულ სახელმწიფოებში.
თუ კონკრეტულად რა უფლებამოსილება მიენიჭება აფხაზეთს - ეს მოლაპარაკებების პროცესში გაირკვეოდა. ეს ის არის, რაც საქართველომ თეორიულად შეიძლება შესთავაზოს აფხაზეთის საზოგადოებას.
ახლა ვნახოთ - თუ რას სთავაზობს თავის საზოგადოებას აფხაზეთის ახლანდელი ხელისუფლება?
მშობლიურ ენაზე სწავლების შეზღუდვა, გადაადგილების შეზღუდვა, საკუთრებაზე ხელიმისაწვდომობის შეზღუდვა. ვის მოეწონება ასეთი "სახელმწიფო"?
მე აფხაზებს ასეთი წინადადებით მივმართავდი: მოდით, პირისპირ განვიხილოთ თქვენი ყველანაირი შიში. ერთობლივად დავწეროთ მოქმედების ისეთი გეგმა, ისეთი სახელმძღვანელო დავწეროთ, რომელიც თქვენთვისაც მისაღები იქნება და ჩვენთვისაც. გალის რაიონი ისეთი ფენომენია, რომ საქართველო ვერ მართავს იქ სიტუაციას აფხაზური საზოგადოების გარეშე და ვერც აფხაზური საზოგადოება მართავს სიტუაციას გალში დანარჩენი საქართველოს გარეშე. რატომ ვაწვალებთ ერთმანეთს? არ ჯობს, ერთმანეთის ჯიბრზე კი არა, ერთმანეთის ინტერესების გათვალისწინებით მივიდეთ საერთო შედეგამდე.
ჩვენი საერთო ინტერესია ერთობლივად მუშაობა. უცხოური მოდელები შემოვიტანოთ. მაგალითად, რომ ვანხოთ, თუ როგორ სწავლობენ შვეიცარიაში. შვეიცარიაში ოთხი სახელმწიფო ენაა. როოგორ იწყებენ ბავშვები აქ სწავლას დაწყებით კლასებში? როგორ გადადიან სხვა ენებზე? დავნერგოთ საზღვარგარეთული მოდელი გალის რაიონში.
სხვა საკითხია - თავისუფალი გადაადგილება. შემიძლია აფხაზეთის ნებისმიერ მკვიდრს ვუთხრა:
რუსულ პასპორტებს რომ იღებენ ამით ხომ არ აღიარებენ, რომ აფხაზეთი რუსეთის ნაწილია. საქართველოს პასპორტის აღებას მხოლოდ ჰუმანური დატვირთვა აქვს. ამით ისინი უფრო თავისუფლად გადაადგილდებიან მთელ მსოფლიოში. ყველგან ნუ ვხედავთ პოლიტიკას. ჩვენ თქვენ თავისუფალ გადაადგილებას გთავაზობთ - რაიმე პოლიტიკური პირობების გარეშე.
მეექვსე შედეგი. ოსურ და აფხაზურ მხარეებთან უშუალო კონტაქტი არ არსებობს
მრავალ საკითხში შეიძლება გამოსავლის მოძებნა, თუ მას ეძებ. მაგრამ, ჩემი მინისტრად ყოფნის ოთხი წლის განმავლობაში აფხაზეთის არც ერთ ოფიციალურ წარმომადგენელს ჩემთვის პირდაპირი კითხვით არ მოუმართავს.
ჟენევის ფორმატი - ეს ქართულ-რუსული ფორმატია. სადაც აფხაზური და ოსური თემებიც განიხილება რუსეთის მხარესთან ერთად. რუსეთთან ჩვენ ჩვენი ანგარიშები გვაქვს; ზუსტად ისე, როგორც აფხაზებს და ოსებს აქვთ ჩვენთან თავისი ანგარიშები. ნუთუ აფხზებს და ოსებს არ უნდათ ჩვენთან საუბარი რუსეთის, ან თუნდაც სხვების გარეშე? თქვენ ხომ ჩვენთან გაქვთ ეს პრობლემები. რა იქნება, ამაზე რომ ვიმსჯელოთ? მე, მაგალითად, მინდა აფხაზებსა და ოსებს დაველაპარაკო რუსი წარმომადგენელების გარეშე.
როგორ ფიქრობენ აფხაზები, რუსეთი დაუშვებს აფხაზეთის დამოუკიდებლობას? მე არ მჯერა ამის. გულწრფელად ვარ დარწმუნებული ჩემს ეჭვებში, რომ რუსეთი არ დაუშვებს შავიზღვის სანაპიროზე, აფხაზეთის დამოუკიდებლობას ხელი შეიწყოს. ყირიმის მაგალითი მათთვის სერიოზული მინიშნება უნდა იყოს.
ეთნიკურ აფხაზებს საქართველოს ხელში ეთნოსად გადარჩენის მეტი შანსი აქვს, ვიდრე - რუსეთის ხელში. მაპატიეთ, მაგრამ საკითხი სწორედ ასე დგას: ისინი დამოუკიდებლობას ვერ მიიღებენ. შესაბამისად, აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებს რჩებათ შესაძლებლობა, საქართველოსა და რუსეთს შორის, მართონ თავიანთი ინტერესების რეალიზაცია. საერთაშორისო სამართალი მკაფიოდ საქართველოს მხარესაა. აქედან გამომდინარე, რუსული არჩევანიც არარეალური და ეფემერულია. ან უნდა ვწელოთ დრო და ვკარგოთ ძვირფასი წლები უაზრო ლოდინში, ან ღირს საქართველოსთან ვაჭრობა. რუსეთთან კი ვაჭრობა წარმოუდგენელია.
ამიტომ, ვფიქრობ, რომ აფხაზი ხალხი დღეს სტრატეგიული, მეტიც - მენტალური გამოწვევის წინაშე დგას. საქართველოს უახლოეს 10-15 წელიწადში ევროკავშირისა და ნატოს წევრ ქვეყნად ვხედავ. საქართველო, ნებისმიერ შემთხვევაში იარსებებს როგორც წარმატებული დემოკრატიული სახელმწიფო; ისევე როგორც რუსეთი იარსებებს, როგორც წამყვანი რეგიონული სახელმწიფო. მაგრამ, აფხაზეთს რა პერსპექტივები აქვს? ვის ინტერესებშია აფხაზეთის დამოუკიდებლობა?
ახლა საქართველოში მორიგი არჩევნები მოდის. ისე ჩანს, რომ ხელისუფლებაში "ქართული ოცნება" დარჩება. ანუ სამშვიდობო პოლიტიკა არსებითად არ უნდა შეიცვალოს. შესაბამისად უპრეცედენტო 4 წლიანი სამშვიდობო პოლიტიკა სულ ცოტა ასევე 4 წლით გახანგრძლივდება. 8 წლიანი მშვიდობა სერიოზული ფუნდამეტია ნებისმიერი სტრატეგიული ცვლილებებისთვის.
კითხვაზე, თუ რისთვისაა მზად საქართველო აფხაზურ თუ ოსურ საზოგადოებებთან ურთიერთობაში, მე ასეთი პასუხი მაქვს: ჩვენ მზად ვართ ორმხრივი შეხვედრებისთვის და ნებისმიერი საკითხის დაწვრილებით განხილვისთვის. უნდა დასრულდეს ერთმანეთთან ტელევიზორით და საეჭვოდ თარგმნილი ტექსტებით საუბარი.

Paata Zakareishvili, State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality, analyzes his 4 years in power
30 May 2016
When I agreed to sit in the Reconciliation Minister’s post, I certainly had an idea of what should be done for the country, namely, for the population of Abkhazia and South Ossetia. I thought then that if we managed to accomplish at least 80 of those plans, it would be the perfect result.
Whereas today, after four years, having assessed the actual state of affairs, I could see that we have accomplished about 30%. Yet, it could still be regarded as a pretty good achievement.
Outcome 1. There will be no war
The main result is that we have broken the 25-year practice, when the only message Tbilisi passed to Abkhazia and South Ossetia was: "Everything will be as we say it will."
This policy caused what happened in 2008, since when a politician uses military rhetoric often, he becomes hostage to it, leaving to himself almost no chance to negotiate for peace. That’s what happened to the National Movement during that time period. It was clear to them that they were able to intimidate the opposing party through such rhetoric and achieve success through such threatening, belligerent statements.
Russia made perfect use of the National Movement’s adventurous and voluntarist policy and in doing so, caused the outbreak of the 2008 war. What we got as a result was occupation of our territories and the recognition of their independence by Russia.
We managed to stop this process which could be compared to a runaway train. Our task was to make this train move to another track, and I think we have succeeded in that.
Our mantra today is as follows: we don't commence any military actions and will not let external forces (no matter who that force is) make Georgia initiate military action in its territory again.
Outcome 2. De-facto authorities not ready for adequate response
The second outcome is the changing of policy on part of the de-facto authorities of Abkhazia and South Ossetia.
Over the past 25 years, the people there have gotten accustomed to the agressive Georgian rhetoric and have gotten used to paying in the same coin. Following a change in Georgia's policy, they were unprepared. They no longer have the opportunity to say that Georgia is an aggressor anymore. That’s when the propagandist machine has been working towards, not letting its population know about the ‘good’ Georgia.
The de-facto authorities of Abkhazia and South Ossetia controls the situation, but they depend on Moscow. Their legitimation is primarily linked with the assurance oby their population that Russia is the best choice for them. Therefore, there is a cut down on the number of checkpoints on the administrative border with Abkhazia; there are serious attacks on the Georgian language in Gali district schools and restriction of the civil rights of the residents of that district. All that is a prospectless response to the Georgian peace policy.
How are we going to act in this situation? Are we going to suspend the peace policy and resort to aggressive rhetoric or proceed with the current peacemaking policy, since there someone who is obviously scared of it?
Today, Russia’s strength in the global arena is equal to the number of missiles and tanks in its possession. We should defeat Russia by using a weapon that it does not have. That's to say, democracy, peace, security and development. In this case, it is powerless. Russia fails wherever there is democracy and peace.
Therefore, we must convince the population residing in Abkhazia and South Ossetia that peace is the Georgian people’s choice and that we, ourselves, need it first and foremost.
Outcome 3. Tbilisi becoming attractive to the residents of Abkhazia and South Ossetia
If earlier only few people dared travel to Tbilisi from the territory of Abkhazia and South Ossetia, nowadays the number of visitors from those regions have considerably increased and that’s another major achievement of our four-year ruling.
They mainly travel for treatment. But the businessmen also come, since goods and products in the other parts of Georgia are cheaper than in Sochi and Vladikavkaz, and they could be profitably resold in the territory of Abkhazia and South Ossetia.
This situation may increase the role of the Georgian population in Gali and Akhalgori districts, making them the mediators in the commercial relationships. We are doing our best to ensure that they are no longer treated as the ‘fifth column.’
It’s very important for us to reach out to the population in the territory of Abkhazia and South Ossetia: Georgians, who are living there, are the proof that Ossetians and Georgians, as well as Abkhazians and Georgians, can leave in peace. It's a unique situation-none of the representatives of the conflicting nations are coexisting in any of the conflict areas either in Europe, Kosovo, Karabakh or Cyprus. It’s the case only in our country.
There are a lot of problems in Gali district and they should be talked about, but the fact that Georgians, Abkhazians and Ossetians continue living side-by-side with each other, proves that they have more things in common rather than those, separating them.
Outcome 4. Guaranteed security
People in Abkhazia often note that the most important thing for them is signing a non-use of force treaty. That’s the easy part! As the State Minister, I have nothing against signing such a document. However, this should not occur until aftera non-use of force treaty is signed between Russia and Georgia, since the Russian occupant forces are deployed there.
This is obvious. Let’s say we signed some document with Abkhazia and the Russians advance their tanks deployed there in our direction. Are we going to oppose the Russian tanks with that document?
Several purported treaties on the unification of troops and joint use of military infrastructure have been agreed upon between Abkhazia and Russia, as well as between Russia and South Ossetia. But who are we supposed to sign a document with? Can the party demanding us to sign such a document provide us with any guarantees in this situation, since Russia is the one really in control?
Meanwhile, Georgia has done everything it could on its part. Back in 2011, in Strasbourg, the President of Georgia announced that it would make a unilateral commitment to the non-use of force. Then, on March 7, 2013, the Parliament passed a similar resolution. Furthermore, Georgia signed the Association Agreement with 27 EU countries, one with each of them separately. And as it is stated in each of them, Georgia had made a committment to the non-use force.
Outcome 5. Tbilisi offers a real prospect for development
The task on today's agenda is to get Abkhazians and Ossetians interested in the prospect of living in a common state, in a place of peace, without any war.
What's important is federalism. This is my stance. When we came to power, there was no need to mention federalism in our program. However, I view it as the only way out in future.
I believe that federalization is inevitable in Georgia. This country has historically been one with different states in its regions - Kartli, Kakheti, Imereti, etc. This regionalism is instilled in our genes.
In addition to that, we are moving ourselves towards Europe, where national separatism remains one of the most important issues. It’s a problem for Belgium and the UK; it’s a problem for the Balkans, Spain, Cyprus and others. It’s obvious that in the next ten years Europe will have to come up with new policies and this policies will be directed towards decentralization, rather than the centralization of power.
As early as in 2003, my friends and I developed a concept, itemizing all these complex issues. Today, my Abkhazian opponents tell us that it is too late to talk about fulfilling that goal. But I sincerely believe that it’s not late, the time has simply not come for that yet. This idea was recorded too early. There is a saying – ‘the ship has sailed.’ In our case, the ship has not event left the harbor.
The important thing is asymmetric federalism, with different powers assigned to various regions, for example, in the UK, where the powers and capacities of Scotland, Ireland and Wales, are considerably different. Similar examples can be found in Germany, Spain and other developed countries.
What powers can be delegated to Abkhazia? This may be revealed in the negotiation process. That’s what Georgia could theoretically offer the Abkhazian community.
Now, let's look at the model that the incumbent government of Abkhazia offers its populace. Restrictions on minorities to study in their native language; blocked roads; restrictions on the possession of property. Who would like such a state?
My proposal to the Abkhazians would be as follows: let’s discuss all your fears face-to-face and draft and an action plan together that will be acceptable for both of us. In Gali, there is a phenomenon; Tbilisi cannot control the situation without Sukhumi, but Sukhumi cannot cope with the situation there without Tbilisi either. So, why cause problems for one another? Isn’t it better to take into account each other’s interests than to constantly compete with one another?
It’s in our common interest to work together. For example, let’s look at how people study in Switzerland. There are four official languages in Switzerland. How do children start learning in the first grade? How do they witch into other languages? Let’s introduce foreign models in the Gali district.
Another issue is freedom of movement. I can tell any resident of Abkhazia: obtaining a Russian passport does not mean for you to deny the independence of Abkhazia, does it? So, the Georgian passport has just a humanistic meaning for you. We offer you the freedom of movement without any political preconditions.
Outcome 6. No direct contacts with the Abkhazian and Ossetian sides
It’s possible to find ways out on many issues, provided that one looks for them. However, during my four-year term in the State Minister’s office, none of the Abkhaz officials have ever addressed me with a question directly.
The Geneva format is actually the Georgia-Russia format, where, among others things, the topics of Abkhazia and South Ossetia are discussed with the Russian side. We have our own bone to pick with Russia; the same way as the Abkhazians have their bone to pick with us. So, don’t the Abkhazians and Ossetians want to talk to us without Russia or anyone else involved? You have the problems with us, don’t you? So, why are we not discussing them? For example, I would like to talk to Abkhazians and Ossetians without Russian representatives in the room.
Do people in Abkhazia think, Russia will allow them to be independent? I don’t believe that. I strongly suspect that Russia is not going to let the Black Sea coast slip from its fingers, and it is less likely to help Abkhazia secure its independence. Crimea’s example should be symbolic for Abkhazia.
Abkhazians stand more of a chance to survive as an ethnic group in Georgia, rather than in Russia. Sorry to say, but that’s the actual state of affairs: they won’t get independence. Abkhazia’s only choice lies between Georgia and Russia. So, they’d better think of their interests and see that with this choice international standards rest on the Georgian side. The choice of Russia is unreal and ephemeral. They will have to either lose precious time with vain expectations or start bargaining with Georgia. This is because bargaining with Russia is impossible.
Therefore, I think that today, the people of Abkhazia are facing a strategic or even, mental challenge. Georgia will become a member of the EU and NATO within the next 10-15 years. Georgia will, in any case, remain a successful democratic state, just as Russia will remain the region’s dominant country. But what are the prospects for Abkhazia? Who is interested in Abkhazia’s independence?
Elections in Georgia are around the corner. It seems that the Georgian Dream will remain in power and peacekeeping policies are not likely to change. Consequently, the unprecedented four-year peace policy will continue for another four years. And eight years of peace policy is a serious ground for strategic change.
When asked what Georgia is ready for with regard to the Abkhazian and Ossetian communities, my answer is: we are ready for bilateral meetings and detailed discussions on any issue.