პაატა ზაქარეიშვილი, საქართველოს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ხელისუფლებაში ყოფნის ოთხ წელიწადს აანალიზებს იხილეთ ბმული
30 მაისი 2016
როდესაც შერიგების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის თანამდებობის დაკავებას დავთანხმდი, რასაკვირველია, წარმოდგენილი მქონდა, თუ რა უნდა გაგვეკეთებინა სახელმწიფოსთვის და კერძოდ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე დარჩენილი მოსახლეობისთვის. მაშინ ვფიქრობდი, რომ დასახული მიზნების 80 პროცენტი თუ გამოვიდოდა, ძალიან კარგი იქნებოდა. მაგრამ დღეს რომ ვუყურებ, შეიძლება გამოვიდა მხოლოდ 30 პროცენტი.
თუმცა რომ ვაფასებთ იმ სირთულეებს და პრობლემებს, ესეც უკვე კარგ შედეგად მიმაჩნია.
პირველი შედეგი. ომი - არ იქნება
მთავარი შედეგი ის არის, რომ ჩვენ გადავტეხეთ წელში 25-წლიანი პრაქტიკა, როცა თბილისი კარნახობდა სოხუმს და ცხინვალს პოლიტიკას, "როგორც ჩვენ გვინდა, ისე იქნება"..
სამწუხაროდ, ამგვარმა პოლიტიკამ მოიტანა შედეგად 2008 წელი - როდესაც პოლიტიკოსი ხშირად იყენებს მილიტარისტულ რიტორიკას, მისი მძევალი ხდება და სამშვიდობო მოლაპარაკებების შანსებს არ იტოვებს.
სწორედ ეს დაემართა იმდროინდელ "ნაციონალურ მოძრაობას". მათ ეგონათ, რომ ასეთი როტორიკით ფონს გავიდოდნენ და ძალისმიერი, გუსარული განცხდებებით მიაღწევდნენ წარმატებას.
რუსეთმა მშვენივრად მოახერხა, გამოეყენებინა ნაციონალური მოძრაობის ავანტიურისტული და ვოლუნტარისტული პოლიტიკა და და საბოლოო ჯამში ყველაფერი 2008 წლის საომარი მოქმედებებით დაგვირგვინდა. შედეგად მივიღეთ ტერიტორიების ოკუპაცია, შემდეგ კი ამ ტერიტორიების დამოუკიდებლობის აღიარება.
ჩვენმა ხელისუფლებამ მოახერხა შეეჩერებინა ეს პროცესი, რომელიც შეიძლებოდა გაქანებული მატარებლისთვის შეგედარებინა. ჩვენი ამოცანა იყო ამ აგრესიული მატარებლის გაჩერება, უკან დახევა და მისი სხვა რელსებზე გადაყვანა. მგონი, ამ ოთხი წლის განმავლობაში ჩვენ ეს შევძელით.
ჩვენი ახლანდელი მესიჯი ასეთია: მხოლოდ სამშვიდობო პოლიტიკის მომხრეები ვართ; ანუ გამოვრიცხავთ ჩვენს ხალხთან, აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე მცხოვრებ მოსახლეობასთან, ყოველგვარ საომარ მოქმედებას.
შესაბამისად, ყველაფერი გავაკეთეთ, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ გარე ძალებს ჩვენს ტერიტორიაზე საომარი მოქმედებების განახლების საშუალება არ მისცეს.
მეორე შედეგი. დე-ფაქტო ხელისუფლება მზად არ არის ადეკვატური რეაგირებისთვის
მეორე შედეგია აფხაზეთისა და ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებების მხრიდან პოლიტიკის შეცვლა.
ისინი მიჩვეულები იყვნენ გამკვლავებოდნენ ქართულ აგრესიას, ქართულ აგრესიულ რიტორიკას. “ქართველი ასე მიტევს და მეც შესაბამისად შევუტევ”. როცა ქართველი აღარ უტევს აგრესიული რიტორიკით, მას არ აქვს გამომუშავებული სტანდარტი თუ როგორ შეეწინააღმდეგოს ყველაფერ ამას.
საქართველოს მხრიდან პოლიტიკის შეცვლას ისინი მოუმზადებელები შეხვდნენ. მათ არ აქვთ საშუალება წარმოაჩინონ აგრესორი საქართველო. დღეს მათი პროპაგანდისტული მანქანა მომართულია დაფაროს, დაუმალოს თავის მოსახლეობას ინფორმაცია კარგ საქართველოზე.
აფხაზეთისა და სამხრეთი ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებები სიტუაციას მართავენ, თუმცა მოსკოვზე არიან დამოკიდებულები. მათი ლეგიტიმაცია განსაზღვრულია იმით - დააჯერონ მოსახლეობა, რომ რუსეთი უფრო კარგია, ამიტომ ის რაც ხდება, არამარტო გამშვები პუნქტების შემცირება, არამედ გალის სკოლებში ქართული ენის მიმართ ასეთი სერიოზული შეტევა და სხვა სამოქალაქო უფლებების შეზღუდვა – ყველაფერი ეს არის უპერსპექტივო პასუხი ქართულ პოლიტიკაზე.
ჩვენ რა არჩევანი გვაქვს? შევაჩეროთ ქართული პოლიტიკა? სამშვიდობო პოლიტიკა და დავუბრუნდეთ აგრესიულ პოლიტიკას? ეს არის გამოსავალი თუ განვაგრძოთ წარმატებული პოლიტიკა, ვინაიდან ისინი აშკარად ანგარიშს უწევენ ქართულ სამშვიდობო პოლიტიკას.
დღესდღეობით, რუსეთის ძალა მსოფლიო არენაზე მისი რაკეტებისა და ტანკების რაოდენობით განისაზღვრება. ჩვენ კი მას იმ იარაღით უნდა ვაჯობოთ, რაც მას არ გააჩნია. ეს არის - მშვიდობა, დემოკრატია, უსაფრთხოება და განვითარება. ის აქ უძლურია. რუსეთი ყველგან აგებს სადაც არის დემოკრატია და მშვიდობა.
ამიტომ, ვალდებულები ვართ, დავარწმუნოთ სამხრეთ ოსეთისა და აფხზეთის ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობა, რომ მშვიდობა - ეს ქართველი ხალხის არჩევანია, რომელიც, პირველ რიგში, ჩვენვე გვჭირდება.
მესამე შედეგი. თბილისი მიმზიდველი ხდება აფხაზეთის და სამხრეთი ოსეთის ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის
ხელისუფლებაში ჩვენი ოთხწლიანი ყოფნის კიდევ ერთი მიღწევა ის არის, რომ თუკი წინათ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიიდან თბილისში მოგზაურობას ერთეულები ბედავდნენ, ახლა იქიდან ჩამოსულების რიცხვი მნიშვნელოვნად გაზრდილია.
ძირითადად, სამკურნალოდ ჩამოდიან. თუმცა სხვა მიზნებისთვისაც. რადგან დანარჩენ საქართველოში, სოჭსა და ვლადიკავკაზთან შედარებით, ადვილია იყიდონ უფრო იაფი პროდუქტი და შეიტანონ მერე აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე.
შესაბამისად ვაჭრობა აქეთ შემოტრიალდა და ფასი დაედო ქართულ მოსახლეობას, როგორც გალის რაიონში, ისე ახლაგორის რაიონში. ისინი არიან შუამავლები ამ სავაჭრო ურთიერთობებში და ფასი დაედო ქართული მოსახლეობის სამშვიდობო პოტენციალს. ჩვენ გულწრფელად ვაკეთებთ ყველაფერს, რომ მათ აღარ უყურებენ, როგორც „მეხუთე კოლონას“.
რაც აშკარად გვინდა არის ის, რომ ოსურ და აფხაზაურ საზოგადოებაში შევქმნათ განწყობა, რომ ეთნიკური ქართველები მცხოვრები სამხრეთ ოსეთის და აფხაზეთის ტერიტორიებზე, არის იმის მტკიცებულება, რომ ქართველებსა და ოსებს, ქართველებსა და აფხაზებს შორის შეიძლება მშვიდობა დამყარდეს. მსოფლიოს ვუმტკიცებთ უკვე, რომ ევროპის არც ერთ კონფლიქტურ ზონაში - კოსოვოში, ყარაბაღში ან კვიპროსზე - დაპირისპირებული ხალხების წარმომადგენლები არსად ერთად არ ცხოვრობენ. ეს მხოლოდ ჩვენთან ხდება. რა თქმა უნდა თანაცხოვრების პერიოდში პრობლემები ბევრია, მაგრამ ეს თანაცხოვრება ადასტურებს, რომ ქართველებსა და აფხაზებსა და ოსებს შორის საერთო უფრო მეტია ვიდრე განსხვავება.
მეოთხე შედეგი. გარანტირებული უსაფრთხოება
აფხაზეთში ხშირად ამბობენ, რომ მათთვის ყველაზე მთავარი ძალის გამოუყენებლობის შესახებ შეთანხმების ხელმოწერა იქნებოდა. ამაზე იოლი რა არის! მე, როგორც სახელმწიფო მინისტრი, არ ვარ წინააღმდეგი ხელი მოეწეროს ამგვარ დოკუმენტს ქართულ-აფხაზურ და ქართულ -ოსურ დონეზე. მაგრამ ეს უნდა მოხდეს მას შემდეგ რაც ხელი მოეწერება საქართველო–რუსეთს შორის ძალის არ გამოყენების შესახებ ხელშეკრულებას, რადგან იქ დგას რუსეთის საოკუპაციო ძალები.
ეს ხომ აშკარაა. ვთქვათ, ჩვენ მოვაწერეთ ხელი აფხაზეთთან რაღაც ტექსტს, რუსი რომ დაძრავს თავის ტანკს, ამ დოკუმენტით დავუდგეთ წინ?
აფხაზურ და რუსულ მხარეებს შორის, ისევე როგორც რუსულ და ოსურ მხარეებს შორის, არსებობს რამდენიმე ხელმოწერილი ეგრეთ წოდებული შეთანხმება ჯარების გაერთიანებისა და სამხედრო ინფრასტრუქტურით ერთობლივი სარგებლობის შესახებ. ანუ ვისთან უნდა მოვაწეროთ ხელი ტექსტზე? ის მხარე ვინც მოითხოვს ამ ტიპის დოკუმენტზე ხელმოწერას, რა გარანტიების მფლობელია, როცა რუსეთი მართავს იქ ყველაფერს.
ამასთან, საქართველომ თავის მხრივ ყველაფერი გააკეთა, რაც კი შეიძლებოდა. საქართველოს პრეზიდენტმა ჯერ კიდევ 2011 წელს განაცხადა სტრასბურგში ძალის გამოუყენებლობაზე ცალმხრივი ვალდებულების აღების შესახებ. 2013 წლის 7 მარტს კი პარლამენტმა ანალოგიური რეზოლუცია მიიღო. ასევე, საქართველომ ევროკავშირის 27 ქვეყანასთან მოაწერა ხელი ასოცირების ხელშეკრულებას - ყველასთან ცალ-ცალკე. და ყველგან მითითებულია, რომ საქართველომ ძალის გამოუყენებლობის ვალდებულება აიღო.
მეხუთე შედეგი. განვითარების რეალური პერსპექტივის შეთავაზება თბილისისგან
ამჯერად დღის წესრიგში შემდეგი ამოცანა დგას - მშვიდობიანი ფორმით, უომრად აფხაზებისა და ოსების ერთობლივ სახელმწიფოში ცხოვრების პერსპექტივით დაინტერესება.
ლაპარაკია ფედერალიზმზე. ეს ჩემი პოზიციაა. როდესაც ხელისუფლებაში მოვედით, ჩვენს პროგრამაში არსად არ იყო ნახსენები ფედერალიზმი. მაგრამ მომავალში მე გამოსავალს მხოლოდ ამ ფორმატში ვხედავ.
ჩემი აზრით, საქართველოს ფედერალიზაცია ვერ ასცდება. ისტორიულად, ჩვენი სახელმწიფო, რეგიონებისგან შემდგარი სახელმწიფოა - ქართლი, კახეთი, იმერეთი და ა. შ. რეგიონალიზმი გენეტიკურად მოგვდგამს.
თანაც, რაკი ევროპის მიმართულებით მივიწევთ, იქ ერთ-ერთ უმთვრეს საკითხად რჩება სეპარატიზმი. ეს პრობლემა უდგას ბელგიას, დიდ ბრიტანეთს, ბალკანეთის ქვეყნებს, ესპანეთს, კვიპროსს და ასე შემდეგ. უახლოესი 10 წლის განმავლობაში ევროპას მოუწევს ამ საკითხების მიმართ პოლიტიკის ჩამოყალიბება და ეს პოლიტიკა ხელისუფლების დეცენტრალიზაციისკენ უფრო ინება მიმართული, ვიდრე ცენტრალიზაციისკენ.
მეგობრებთან ერთად ჯერ კიდევ 2003 წელს შემუშავდა კონცეფცია, სადაც მთელი ეს რთული საკითხები გაწერილია. ჩემი აფხაზი ოპონენტები მეუბნებიან, რომ ამ კონცეფციის განხორციელება უკვე დაგვიანებულია. თუმცა, მე გულწრფელად მწამს, მისი დრო ჯერ არც დამდგარა. ეს კონცეფცია ძალიან ადრე დაიწერა. ხშირად ამბობენ - მატარებელმა უკვე ჩაიარაო. ჰოდა, ეს მატარებელი ჯერ სადგურიდანაც არ დაძრულა.
ლაპარაკია ასიმეტრიულ რეგიონალიზმზე - სხვადასხვა რეგიონისთვის სხვადასხვა უფლებამოსილებებით, როგორც, მაგალითად, დიდ ბრიტანეთშია - იქ შოტლანდიას, ჩრდილოთ ირლანდიასა და უელსს მნიშვნელოვნად განსხვავებული უფლებები და შესაძლებლობები აქვთ. ასეთივე მაგალითების მოძებნა შეიძლება გერმანიაში და ესპანეთშიც და სხვა განვითარებულ სახელმწიფოებში.
თუ კონკრეტულად რა უფლებამოსილება მიენიჭება აფხაზეთს - ეს მოლაპარაკებების პროცესში გაირკვეოდა. ეს ის არის, რაც საქართველომ თეორიულად შეიძლება შესთავაზოს აფხაზეთის საზოგადოებას.
ახლა ვნახოთ - თუ რას სთავაზობს თავის საზოგადოებას აფხაზეთის ახლანდელი ხელისუფლება?
მშობლიურ ენაზე სწავლების შეზღუდვა, გადაადგილების შეზღუდვა, საკუთრებაზე ხელიმისაწვდომობის შეზღუდვა. ვის მოეწონება ასეთი "სახელმწიფო"?
მე აფხაზებს ასეთი წინადადებით მივმართავდი: მოდით, პირისპირ განვიხილოთ თქვენი ყველანაირი შიში. ერთობლივად დავწეროთ მოქმედების ისეთი გეგმა, ისეთი სახელმძღვანელო დავწეროთ, რომელიც თქვენთვისაც მისაღები იქნება და ჩვენთვისაც. გალის რაიონი ისეთი ფენომენია, რომ საქართველო ვერ მართავს იქ სიტუაციას აფხაზური საზოგადოების გარეშე და ვერც აფხაზური საზოგადოება მართავს სიტუაციას გალში დანარჩენი საქართველოს გარეშე. რატომ ვაწვალებთ ერთმანეთს? არ ჯობს, ერთმანეთის ჯიბრზე კი არა, ერთმანეთის ინტერესების გათვალისწინებით მივიდეთ საერთო შედეგამდე.
ჩვენი საერთო ინტერესია ერთობლივად მუშაობა. უცხოური მოდელები შემოვიტანოთ. მაგალითად, რომ ვანხოთ, თუ როგორ სწავლობენ შვეიცარიაში. შვეიცარიაში ოთხი სახელმწიფო ენაა. როოგორ იწყებენ ბავშვები აქ სწავლას დაწყებით კლასებში? როგორ გადადიან სხვა ენებზე? დავნერგოთ საზღვარგარეთული მოდელი გალის რაიონში.
სხვა საკითხია - თავისუფალი გადაადგილება. შემიძლია აფხაზეთის ნებისმიერ მკვიდრს ვუთხრა:
რუსულ პასპორტებს რომ იღებენ ამით ხომ არ აღიარებენ, რომ აფხაზეთი რუსეთის ნაწილია. საქართველოს პასპორტის აღებას მხოლოდ ჰუმანური დატვირთვა აქვს. ამით ისინი უფრო თავისუფლად გადაადგილდებიან მთელ მსოფლიოში. ყველგან ნუ ვხედავთ პოლიტიკას. ჩვენ თქვენ თავისუფალ გადაადგილებას გთავაზობთ - რაიმე პოლიტიკური პირობების გარეშე.
მეექვსე შედეგი. ოსურ და აფხაზურ მხარეებთან უშუალო კონტაქტი არ არსებობს
მრავალ საკითხში შეიძლება გამოსავლის მოძებნა, თუ მას ეძებ. მაგრამ, ჩემი მინისტრად ყოფნის ოთხი წლის განმავლობაში აფხაზეთის არც ერთ ოფიციალურ წარმომადგენელს ჩემთვის პირდაპირი კითხვით არ მოუმართავს.
ჟენევის ფორმატი - ეს ქართულ-რუსული ფორმატია. სადაც აფხაზური და ოსური თემებიც განიხილება რუსეთის მხარესთან ერთად. რუსეთთან ჩვენ ჩვენი ანგარიშები გვაქვს; ზუსტად ისე, როგორც აფხაზებს და ოსებს აქვთ ჩვენთან თავისი ანგარიშები. ნუთუ აფხზებს და ოსებს არ უნდათ ჩვენთან საუბარი რუსეთის, ან თუნდაც სხვების გარეშე? თქვენ ხომ ჩვენთან გაქვთ ეს პრობლემები. რა იქნება, ამაზე რომ ვიმსჯელოთ? მე, მაგალითად, მინდა აფხაზებსა და ოსებს დაველაპარაკო რუსი წარმომადგენელების გარეშე.
როგორ ფიქრობენ აფხაზები, რუსეთი დაუშვებს აფხაზეთის დამოუკიდებლობას? მე არ მჯერა ამის. გულწრფელად ვარ დარწმუნებული ჩემს ეჭვებში, რომ რუსეთი არ დაუშვებს შავიზღვის სანაპიროზე, აფხაზეთის დამოუკიდებლობას ხელი შეიწყოს. ყირიმის მაგალითი მათთვის სერიოზული მინიშნება უნდა იყოს.
ეთნიკურ აფხაზებს საქართველოს ხელში ეთნოსად გადარჩენის მეტი შანსი აქვს, ვიდრე - რუსეთის ხელში. მაპატიეთ, მაგრამ საკითხი სწორედ ასე დგას: ისინი დამოუკიდებლობას ვერ მიიღებენ. შესაბამისად, აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებს რჩებათ შესაძლებლობა, საქართველოსა და რუსეთს შორის, მართონ თავიანთი ინტერესების რეალიზაცია. საერთაშორისო სამართალი მკაფიოდ საქართველოს მხარესაა. აქედან გამომდინარე, რუსული არჩევანიც არარეალური და ეფემერულია. ან უნდა ვწელოთ დრო და ვკარგოთ ძვირფასი წლები უაზრო ლოდინში, ან ღირს საქართველოსთან ვაჭრობა. რუსეთთან კი ვაჭრობა წარმოუდგენელია.
ამიტომ, ვფიქრობ, რომ აფხაზი ხალხი დღეს სტრატეგიული, მეტიც - მენტალური გამოწვევის წინაშე დგას. საქართველოს უახლოეს 10-15 წელიწადში ევროკავშირისა და ნატოს წევრ ქვეყნად ვხედავ. საქართველო, ნებისმიერ შემთხვევაში იარსებებს როგორც წარმატებული დემოკრატიული სახელმწიფო; ისევე როგორც რუსეთი იარსებებს, როგორც წამყვანი რეგიონული სახელმწიფო. მაგრამ, აფხაზეთს რა პერსპექტივები აქვს? ვის ინტერესებშია აფხაზეთის დამოუკიდებლობა?
ახლა საქართველოში მორიგი არჩევნები მოდის. ისე ჩანს, რომ ხელისუფლებაში "ქართული ოცნება" დარჩება. ანუ სამშვიდობო პოლიტიკა არსებითად არ უნდა შეიცვალოს. შესაბამისად უპრეცედენტო 4 წლიანი სამშვიდობო პოლიტიკა სულ ცოტა ასევე 4 წლით გახანგრძლივდება. 8 წლიანი მშვიდობა სერიოზული ფუნდამეტია ნებისმიერი სტრატეგიული ცვლილებებისთვის.
კითხვაზე, თუ რისთვისაა მზად საქართველო აფხაზურ თუ ოსურ საზოგადოებებთან ურთიერთობაში, მე ასეთი პასუხი მაქვს: ჩვენ მზად ვართ ორმხრივი შეხვედრებისთვის და ნებისმიერი საკითხის დაწვრილებით განხილვისთვის. უნდა დასრულდეს ერთმანეთთან ტელევიზორით და საეჭვოდ თარგმნილი ტექსტებით საუბარი.

Паата Закареишвили, министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии, анализирует свои четыре года во власти
30 May 2016
Когда я согласился занять пост госминистра по примирению, я, разумеется, имел представление, что нужно было делать для страны, и в частности для населения Абхазии и Южной Осетии. Я тогда думал, что если удастся из 100 процентов тех планов реализовать хотя бы 80 процентов, это будет превосходный результат.
Сегодня, через четыре года, оценивая положение дел, вижу, что сделано около 30 процентов. Но их можно считать неплохими достижениями.
Итог первый. Войны – не будет
Основной итог заключается в том, что мы переломили 25 лет практики, когда Тбилиси передавал в Сухуми и Цхинвали только один мессидж: “Будет так, как мы скажем”.
Именно эта политика принесла 2008 год – потому что когда политик часто использует милитаристскую риторику, он становится ее заложником, не оставляя себе шансов на мир. Это произошло с «Национальным движением» того периода. Им казалось, что такой риторикой удастся запугать противоположную сторону и угрожающими гусарскими заявлениями добиться успеха.
Россия отлично использовала авантюрную и волюнтаристскую политику “Национального движения” и добилась начала войны в 2008 году. Как результат мы получили оккупацию территорий и последующее признание Россией их независимости.
Мы сумели остановить этот процесс, который можно сравнить с несущимся поездом. Перед нами стояла задача перевести этот поезд на другие рельсы, и думаю, что нам это удалось.
Сегодняшний наш мессидж звучит так - мы напрочь исключаем любые военные действия и не позволим внешним силам (и не имеет значения, кому именно) вынудить Грузию снова начать военные действия на своей территории.
Итог второй. Де-факто власти не готовы реагировать адекватно
Второй итог состоит в изменении политики со стороны де-факто властей Абхазии и Южной Осетии.
За последние 25 лет там привыкли к грузинской агрессивной риторике - и привыкли отвечать в таком же ключе. С изменением политики Грузии они оказались обезоружены. У них больше нет возможности говорить о том, что Грузия – агрессор. И тогда пропагандистская машина принялась работать на то, чтобы не дать своему населению узнать о другой, “хорошей” Грузии.
Де-факто власти Абхазии и Южной Осетии правят ситуацией – но зависят от Москвы. Чтобы быть легитимизированы Москвой, они должны держать свое население в уверенности, что Россия – это самый лучший выбор. Поэтому и происходит сокращение числа пропускных пунктов на административной границе с Абхазией, ведется серьезная атака на грузинский язык в школах Гальского района, сокращаются гражданские права жителей этого района. Все это – бесперспективный ответ на грузинскую политику мира.
И как поступим в этой ситуации мы? Приостановим мирную политику и перейдем к агрессивной риторике? Или продолжим нынешнюю успешную миротворческую политику, потому что там явно есть реакция на нее?
Сегодня сила России на мировой арене равна лишь количеству имеющихся у нее ракет и танков. Мы должны победить Россию тем оружием, которого у нее нет. А это - демократия, мир, безопасность и развитие. Тут она бессильна. Россия проигрывает всюду, где есть демократия, где мир.
Поэтому мы обязаны убедить население, проживающее на территории Абхазии и Южной Осетии, в том, что мир - это выбор грузинского народа, в первую очередь он необходим нам самим.
Итог третий. Тбилиси становится привлекательным для жителей Абхазии и Южной Осетии
Еще одно серьезное достижение наших четырех лет во власти - если раньше с территории Абхазии и Южной Осетии на путешествие в Тбилиси решались единицы, теперь можно говорить о значительном увеличении количества приезжающих оттуда людей.
В основном едут лечиться. Но приезжают и бизнесмены, так как в остальных частях Грузии товары и продукты дешевле, чем в Сочи и Владикавказе, и их можно выгодно перепродать на территории Абхазии и Южной Осетии.
В этой ситуации может возрасти роль грузинского населения в Гальском и Ахалгорском районах, которые могут стать посредниками в торговых взаимоотношениях. Мы стараемся сделать все возможное, чтобы к ним перестали относиться как к «пятой колонне».
Что для нас очень важно – это донести до населения на территории Абхазии и Южной Осетии, что грузины, продолжающие жить там, являются доказательством того, что осетины и грузины, и абхазы и грузины могут жить в мире. Это ведь уникальная ситуация - ни в одной конфликтной зоне Европы, в Косово, Карабахе или на Кипре, нигде вместе не проживают представители противостоящих друг другу народов. Это есть только у нас.
В Гальском районе очень много проблем, о них надо говорить, но тот факт, что грузины и абхазы, и грузины и осетины продолжают жить рядом друг с другом, говорит о том, что общего у них больше, чем их разделяющего.
Итог четвертый. Гарантированная безопасность
В Абхазии часто говорят, что для них самым главным является подписание договора о неприменении силы. Так это легче легкого! Я как госминистр не против подписания такого документа. Просто он может быть подписан только после того, как договор о неприменении силы будет заключен между Россией и Грузией, так как там стоят российские оккупационные силы.
Это же очевидно. Вот мы подписали какой бы то ни было текст с Абхазией - а русские двинули размещенные там танки в нашу сторону. И что же, мы этот документ поставим перед российским танком?
Между абхазской и российской сторонами, как и между российской и осетинской сторонами, подписаны несколько так называемых договоров по объединению их войск и совместному использованию военной инфраструктуры. Так с кем мы должны подписывать документ? Разве в такой ситуации та сторона, которая требует подписания подобного документа, может дать нам какие-то гарантии?
При этом со своей стороны Грузия сделала все возможное. Президент Грузии еще в 2011 году в Страсбурге объявил об одностороннем обязательстве о неприменении силы. А в 2013 году, 7 марта, парламент принял аналогичную резолюцию. Также Грузия подписала с 27 государствами Евросоюза договор об ассоциации. С каждым в отдельности. И во всех указано, что Грузия взяла обязательство не применять силу.
Итог пятый. Тбилиси предлагает реальную перспективу развития
В сегодняшней повестке дня стоит задача - в мирной форме, без войны заинтересовать абхазов и осетин перспективой проживания в совместном государстве.
Речь идет о федерализме. Это моя позиция. Когда мы пришли к власти, в нашей программе нигде не был упомянут федерализм. Но я вижу это как единственный выход в будущем.
Я считаю, что федерализация не минует Грузию. Эта страна исторически является государством регионов - Картли, Кахети, Имерети и так далее. Регионализм заложен в наших генах.
Кроме того, мы движемся в сторону Европы, а там одним из важнейших вопросов остается национальный сепаратизм. Это проблема Бельгии, Великобритании, проблема балканских стран, Испании, Кипра и других. Очевидно, что в течение ближайших десяти лет Европе придется сформировать новую политику, и эта политика будет в сторону децентрализации, а не централизации власти.
Мы с друзьями еще в 2003 году разработали концепцию, где все эти сложные вопросы расписаны. Мои абхазские оппоненты сегодня говорят нам, что уже поздно говорить о реализации той концепции. Но я искренне считаю – не только не поздно, но для этого пока не пришло время. Концепция была написана слишком рано. Есть поговорка - этот поезд ушел. Так вот этот поезд пока и из станции не вышел.
Речь идет об ассиметричном федерализме, с разными полномочиями для разных регионов, как, например, в Великобритании - права и возможности Шотландии, Северной Ирландии и Уэльса там значительно различаются. Аналогичные примеры можно найти в Германии, Испании и других развитых странах.
Какие именно полномочия могут быть отданы Абхазии – это выяснилось бы в процессе переговоров. Это то, что теоретически могла бы предложить абхазскому обществу Грузия.
Давайте теперь посмотрим – а какую модель предлагает своему обществу сегодняшнее руководство Абхазии? Это ограничения для меньшинств на обучение на родном языке, блокированные дороги, ограничения на владение собственностью. Кому может понравиться такое “государство”?
Мое предложение к абхазам было бы таким: давайте напрямую обсудим все ваши опасения и напишем вместе такое руководство к действию, которое будет приемлемо и для вас, и для нас. Лучший пример - это Гальский район. Это место, где Тбилиси не может управлять ситуацией без Сухуми, но и Сухуми не справится там с ситуацией без Тбилиси. Зачем создавать проблемы друг другу? Разве не лучше привести дело не к взаимному раздражению, а к взаимному соблюдению интересов друг друга.
В наших общих интересах работать вместе. Например, посмотреть, как учатся в Швейцарии. В Швейцарии - четыре государственных языка. Как начинают учиться дети в первом классе? Как переходят на другие языки? Внедрим иностранные модели в Гальском районе.
Другой вопрос – свобода передвижения. Я могу сказать любому жителю Абхазии: взять российский паспорт для тебя ведь не означает отказаться от независимости Абхазии? Так грузинский паспорт имеет только гуманистическое значение для тебя. Мы предлагаем вам свободу передвижения – без каких-либо политических условий.
Итог шестой. Нет прямых контактов с абхазской и осетинской сторонами
В многих вопросах можно найти выходы – если их искать. Но за четыре года моего пребывания министром ни один официальный представитель Абхазии никогда не задал мне ни одного вопроса напрямую.
Женевский формат – это грузино-российский формат, где в том числе обсуждается абхазская и югоосетинская тематика вместе с российской стороной. У нас свои счеты с Россией. Точно так, как у абхазов есть счеты с нами. И вот неужели абхазы и осетины не хотят побеседовать с нами без России и кого бы то ни было другого? У вас же есть проблемы с нами. Почему бы не обсудить их? Я, например, хочу разговора с абхазами и осетинами без российских представителей.
Как думают в Абхазии, Россия допустит их реальную независимость? Я в это не верю. Я сильно подозреваю, что Россия не упустит Черноморское побережье и вряд ли поможет Абхазии в достижении независимости. Пример Крыма должен стать знаковым для Абхазии.
Шансы абхазов на то, чтобы выжить как этнос, намного выше в Грузии, чем в России. Приношу извинения – но дело обстоит именно так: независимости они не смогут получить. Выбор Абхазии – только между Грузией и Россией. И им стоит думать о своих интересах и видеть, что в этом выборе международные стандарты для них находятся на стороне Грузии. А выбор России – нереальный и эфемерный. Им предстоит либо потерять драгоценное время в бесполезном ожидании, или начать торг с Грузией. С Россией же торги невозможны.
Поэтому я думаю, что абхазский народ стоит сегодня перед стратегическим, более того, ментальным вызовом. Грузия станет членом Евросоюза и НАТО в течение 10-15 лет. Грузия в любом случае останется успешным демократическим государством. Как и Россия останется государством-лидером в регионе. А вот какие перспективы у Абхазии? В чьих интересах есть независимость Абхазии?
В Грузии приближаются очередные выборы. Выглядит так, что во власти останется «Грузинская мечта», и миротворческая политика не должна измениться. Соответственно, беспрецедентная четырехлетняя мирная политика продлится еще четыре года. А восемь лет мирной политики – это уже серьезный фундамент для стратегических перемен.
На вопрос, к чему готова Грузия в отношении абхазского и югоосетинского обществ, у меня такой ответ: мы готовы к двусторонним встречам и к обсуждению малейших деталей любых вопросов.
Общение через высказывания по телевизору и через публикацию недостоверных текстов должно прекратиться.