ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში თანათავმჯდომარეებთან და აშშ-ს დელეგაციასთან ორმხრივი შეხვედრები გაიმართა
14 ივნისი 2016
ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 36-ე რაუნდის ფარგლებში დღეს თანათავმჯდომარეებთან და აშშ-ს დელეგაციასთნ ორმხრივი შეხვედრები გაიმართა.
შერიგებისა და სამოქალაქაო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი დისკუსიებზე ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის შეხვედრას ხელმძღვანელობს.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, დღევანდელ შეხვედრაზე ქართულმა მხარემ ყველა ის საკითხი განიხილა, რომელსაც 15 ივნისის სამუშაო ჯგუფების შეხვედრაზე დააყენებენ.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, ჯგუფების შეხვედრების ცენტრალური საკითი იქნება 19 მაისს, ხურჩაში გიგა ოთხოზორიას მკვლელობა, საოკუპაციო ძალის მიერ უკანონოდ ე.წ. საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერების დამონტაჟება და უკანონო დაკავებები.
„ჯგუფის მუშაობის ცენტრალურ საკითხად კვლავ რჩება დევნილთა დაბრუნება. ასევე, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, განსაკუთრებით კი გალის რაიონში. ჩვენ ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ ჩვენი პარტნიორტების მხარდაჭერის მობილიზებისთვის, რომ გალის რაიონში მცხოვრებ ეთნიკურ ქართველ მოსწავლეებს ჰქონდეთ მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობა“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრის დასრულების შემდეგ.

Сегодня в рамках 36-го раунда Женевских международных дискуссий состоялись двусторонние встречи с сопредседателями и делегацией США.
Первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили в рамках формата дискуссий руководит группой, работающей над гуманитарными вопросами.
Как заявила первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили, на сегодняшней встрече грузинская сторона рассмотрела вопрос, который будет поставлен на встрече рабочей группы 15 июня.
По ее словам, главными вопросами на встречах группы будет убийство Гиги Отхозория, совершенное 19 мая в селе Хурча, демонтаж баннеров вдоль так называемой «границы», незаконно воздвигнутых оккупационными силами, а также незаконные задержания граждан.
«Центральным вопросом работы группы по-прежнему остается возвращение вынужденно перемещенных лиц, а также факты нарушения прав человека на оккупированной территории Грузии, особенно в Галийском районе. Мы должны предпринять все усилия для мобилизации поддержки наших партнеров с тем, чтобы проживающие в Галийском районе учащиеся из числа этнических грузин имели возможность получения образования на родном языке», – заявила по завершении встречи первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили.