14-15 ივნისს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მორიგი - 36-ე რაუნდი გაიმართა.
შერიგებისა და სამოქალაქაო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი დისკუსიებზე ჰუმანუტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის შეხვედრას ხელმძღვანელობა.
მოლაპარაკებებს თანათავმჯდომარეობდნენ ევროკავშირის, გაერო-სა და ეუთო-ს წარმომადგენლები და ესწრებოდნენ მონაწილეები საქართველოდან, რუსეთის ფედერაციიდან და ამერიკის შეერთებული შტატებიდან. მოლაპარაკებებში მონაწილეობდნენ ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ისევე, როგორც ცხინვალისა და სოხუმის საოკუპაციო რეჟიმების წარმომადგენლები.
ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა დაბრუნების საკითხის განხილვისას რუსეთის ფედერაციისა და საოკუპაციო რეჟიმების წარმომადგენლებმა დატოვეს მოლაპარაკებების დარბაზი. ეს კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს მათ არაკონსტრუქციულ დამოკიდებულებას ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული თემების ისევე, როგორც ზოგადად, მოლაპარაკების პრინციპების მიმართ.
რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ადგილი ჰქონდა საკითხის პოლიტიზებას, გაეროს გენერალური ასამბლეის მიერ იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა სტატუსის შესახებ რეზოლუციის მიღების საბაბით. აღსანიშნავია, რომ თანამოდერატორებმა ისევე, როგორც აშშ-ს წარმომადგენლებმა ხაზი გაუსვეს დევნილთა დაბრუნების შესახებ არსებითი განხილვის აუცილებლობას.
მეორე სამუშაო ჯგუფში განხილულ იყო ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებული რთული მდგომარეობა. ხანგრძლივი დისკუსიის საგანს წარმოადგენდა აფხაზეთში ქართველი მოსახლეობის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების პრობლემა. ქართულმა მხარემ ხაზი გაუსვა ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე საკითხის მოსაგვარებლად ქმედითი ზომების გატარების აუცილებლობას.
„შეხვედრაზე ერთ-ერთი მთავარი თემა იყო დევნილების დაბრუნების საკითხი. იყო საკითხის პოლიტიკურ ჭრილში გადატანის და მისი განსახილველი საკითხებიდან ამოღების მცდელობა. თუმცა, ჩვენ ცალსახად განვაცხადეთ, რომ ჟენევის ფორმატი სწორედ დევნილების საკითხის მოგვარებისთვის შეიქმნა და ერთ-ერთია სამ ძირითად საკითხს შორის. შეხვედრაზე აქცენტები გავაკეთეთ ასევე, ისეთ პრობლემებზე, რომლებიც როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, ასევე მისი მიმდებარედ მცხოვრები ადამიანების ყოველდღიურ ცხოვრებას კიდევ უფრო ამძიმებს. ბოლოდროინდელი მოვლენები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ აუცილებელია შევთანხმდეთ ჰუმანიტარულ პრინციპებზე, რომ ადამიანებს მიეცეთ თავისუფალი გადაადგილების, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობა“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
ქართულმა მხარემ ორივე სამუშაო ჯგუფში მწვავედ დააყენა 19 მაისს სოფელ ხურჩაში მომხდარი მკვლელობის საკითხი, მონაწილეებს დამატებითი ინფორმაცია მიაწოდა მკვლელობის ფაქტზე და კატეგორიულად მოითხოვა დამნაშავის დაუყოვნებლივ დაკავება, რასაც მხარი დაუჭირეს თანათავმჯდომარეებმა და დანარჩენმა მონაწილეებმა. საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებს არ გააჩნდათ ღირებული ინფორმაცია აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით. მონაწილეებმა იმედი გამოთქვეს, რომ 6 ივლისს გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა მეტ სიცხადეს შეიტანს ხურჩაში მომხდარი მკვლელობის საქმეში.
ქართულმა მხარემ ორივე სამუშაო ჯგუფში განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო ასევე საოკუპაციო ხაზზე მავთულხლართების, ე.წ. „საზღვრის“ აღმნიშვნელი ნიშნებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის გაგრძელებას, რაც უხეშად არღვევს ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტურ უფლებებს. მწვავე დისკუსია შედგა ასევე ე.წ. „საზღვრის“ უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით საქართველოს მოქალაქეების დაკავებისა და გატაცების შემთხვევებზე. მონაწილეებმა საქართველოდან მოითხოვეს საოკუპაციო ხაზზე თავისუფალი და უსაფრთხო გადაადგილების უზრუნველყოფის გარანტიების შექმნა, რისი აუცილებლობაც კიდევ ერთხელ დაადასტურა ე.წ. „მესაზღვრეების“ მიერ საოკუპაციო ხაზთან ჩადენილმა მკვლელობამ.

Проведен 36-й раунд Женевских международных дискуссий
14-15 июня проведен 36-й раунд Женевских международных дискуссий. Первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили в рамках формата дискуссий руководила встречей рабочей группы по гуманитарным вопросам.
Сопредседателями переговоров были представители Евросоюза, ООН и ОБСЕ; на переговорах присутствовали участники из Грузии, Российской Федерации и Соединенных Штатов Америки. В переговорах участвовали руководитель временной администрации бывшей Юго-Осетинской автономной области и председатель правительства бывшей Абхазской автономной республики, а также представители Цхинвальского и Сухумского оккупационных режимов.
При обсуждении вопроса возвращения вынужденно перемещенных лиц и беженцев в рамках рабочей группы по гуманитарным вопросам представители Российской Федерации и оккупационных режимов покинули зал переговоров, что еще раз подчеркивает их неконструктивное отношение как к вопросам прав человека и гуманитарным темам, так и принципам переговоров в общем.
Со стороны Российской Федерации отмечалась попытка политизации вопроса – под предлогом принятия Генеральной Ассамблеей ООН резолюции «О статусе вынужденно перемещенных лиц и беженцев». Следует отметить, что сопредседатели, как и представитель США, подчеркнули необходимость сущностного рассмотрения вопроса возвращения вынужденно перемещенных лиц.
В рамках второй рабочей группы обсуждалось существующее на оккупированной территории сложное положение с точки зрения прав человека и гуманитарных нужд. Предметом продолжительных дискуссий стала проблема в связи с правом грузинского населения Абхазии на получение образования на родном языке. Грузинская сторона подчеркнула необходимость принятия действенных мер для решения вопроса до начала нового учебного года.
«На встрече одной из главных тем был вопрос возвращения вынужденно перемещенных лиц. Отмечалась попытка политизации вопроса и, тем самым, изъятия его из круга подлежащих рассмотрению вопросов. Однако мы однозначно заявили, что Женевский формат был создан именно для урегулирования трех основных вопросов, одним из которых был вопрос вынужденно перемещенных лиц. На встрече мы также заострили внимание на проблемах, еще более отягчающих повседневную жизнь людей, проживающих как на оккупированных территориях, так и на близлежащей территории. События недавних дней еще раз подтверждают, что необходимо договориться о гуманитарных принципах, чтобы предоставить людям возможность свободного перемещения, получения образования на родном языке», – заявила по завершении встречи первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили.
Грузинская сторона на встречах обеих рабочих групп со всей остротой поставила вопрос убийства Гиги Отхозория, совершенное 19 мая в селе Хурча, сообщив участникам дополнительную информацию о факте убийства и категорически потребовав незамедлительного задержания преступника. Данное требование было поддержано сопредседателями и остальными участниками. Участники выразили надежду, что очередная встреча в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них, которая должна состояться 6 июля в Гали, внесет большую ясность в дело убийства в селе Хурча.
Грузинская сторона на встречах обеих рабочих групп также заострила внимание на том, что вдоль оккупационной линии продолжается процесс возведения проволочных ограждений – предупреждающих знаков и других искусственных барьеров вдоль так называемой «границы», что является грубым нарушением фундаментальных прав местного населения. Состоялась острая дискуссия в связи со случаями задержания и похищения граждан Грузии по обвинению в «незаконном» пересечении так называемой «границы». Участники со стороны Грузии потребовали создания гарантий по обеспечению свободного и безопасного перемещения вдоль оккупационной линии, необходимость чего еще раз подтвердило убийство, совершенное так называемыми «пограничниками» вблизи оккупационной линии.