14-15 ივნისს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მორიგი - 36-ე რაუნდი გაიმართა.
შერიგებისა და სამოქალაქაო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი დისკუსიებზე ჰუმანუტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის შეხვედრას ხელმძღვანელობა.
მოლაპარაკებებს თანათავმჯდომარეობდნენ ევროკავშირის, გაერო-სა და ეუთო-ს წარმომადგენლები და ესწრებოდნენ მონაწილეები საქართველოდან, რუსეთის ფედერაციიდან და ამერიკის შეერთებული შტატებიდან. მოლაპარაკებებში მონაწილეობდნენ ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ისევე, როგორც ცხინვალისა და სოხუმის საოკუპაციო რეჟიმების წარმომადგენლები.
ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა დაბრუნების საკითხის განხილვისას რუსეთის ფედერაციისა და საოკუპაციო რეჟიმების წარმომადგენლებმა დატოვეს მოლაპარაკებების დარბაზი. ეს კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს მათ არაკონსტრუქციულ დამოკიდებულებას ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული თემების ისევე, როგორც ზოგადად, მოლაპარაკების პრინციპების მიმართ.
რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ადგილი ჰქონდა საკითხის პოლიტიზებას, გაეროს გენერალური ასამბლეის მიერ იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა სტატუსის შესახებ რეზოლუციის მიღების საბაბით. აღსანიშნავია, რომ თანამოდერატორებმა ისევე, როგორც აშშ-ს წარმომადგენლებმა ხაზი გაუსვეს დევნილთა დაბრუნების შესახებ არსებითი განხილვის აუცილებლობას.
მეორე სამუშაო ჯგუფში განხილულ იყო ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებული რთული მდგომარეობა. ხანგრძლივი დისკუსიის საგანს წარმოადგენდა აფხაზეთში ქართველი მოსახლეობის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების პრობლემა. ქართულმა მხარემ ხაზი გაუსვა ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე საკითხის მოსაგვარებლად ქმედითი ზომების გატარების აუცილებლობას.
„შეხვედრაზე ერთ-ერთი მთავარი თემა იყო დევნილების დაბრუნების საკითხი. იყო საკითხის პოლიტიკურ ჭრილში გადატანის და მისი განსახილველი საკითხებიდან ამოღების მცდელობა. თუმცა, ჩვენ ცალსახად განვაცხადეთ, რომ ჟენევის ფორმატი სწორედ დევნილების საკითხის მოგვარებისთვის შეიქმნა და ერთ-ერთია სამ ძირითად საკითხს შორის. შეხვედრაზე აქცენტები გავაკეთეთ ასევე, ისეთ პრობლემებზე, რომლებიც როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, ასევე მისი მიმდებარედ მცხოვრები ადამიანების ყოველდღიურ ცხოვრებას კიდევ უფრო ამძიმებს. ბოლოდროინდელი მოვლენები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ აუცილებელია შევთანხმდეთ ჰუმანიტარულ პრინციპებზე, რომ ადამიანებს მიეცეთ თავისუფალი გადაადგილების, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობა“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
ქართულმა მხარემ ორივე სამუშაო ჯგუფში მწვავედ დააყენა 19 მაისს სოფელ ხურჩაში მომხდარი მკვლელობის საკითხი, მონაწილეებს დამატებითი ინფორმაცია მიაწოდა მკვლელობის ფაქტზე და კატეგორიულად მოითხოვა დამნაშავის დაუყოვნებლივ დაკავება, რასაც მხარი დაუჭირეს თანათავმჯდომარეებმა და დანარჩენმა მონაწილეებმა. საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებს არ გააჩნდათ ღირებული ინფორმაცია აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით. მონაწილეებმა იმედი გამოთქვეს, რომ 6 ივლისს გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა მეტ სიცხადეს შეიტანს ხურჩაში მომხდარი მკვლელობის საქმეში.
ქართულმა მხარემ ორივე სამუშაო ჯგუფში განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო ასევე საოკუპაციო ხაზზე მავთულხლართების, ე.წ. „საზღვრის“ აღმნიშვნელი ნიშნებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის გაგრძელებას, რაც უხეშად არღვევს ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტურ უფლებებს. მწვავე დისკუსია შედგა ასევე ე.წ. „საზღვრის“ უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით საქართველოს მოქალაქეების დაკავებისა და გატაცების შემთხვევებზე. მონაწილეებმა საქართველოდან მოითხოვეს საოკუპაციო ხაზზე თავისუფალი და უსაფრთხო გადაადგილების უზრუნველყოფის გარანტიების შექმნა, რისი აუცილებლობაც კიდევ ერთხელ დაადასტურა ე.წ. „მესაზღვრეების“ მიერ საოკუპაციო ხაზთან ჩადენილმა მკვლელობამ.

The successive 36th Round of International Discussions took place in Geneva. The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili chaired the Working Group on Humanitarian Issues.
Discussions were co-chaired by the representatives of European Union, United Nations and OSCE; representatives of Georgia, the Russian Federation and United States attended the discussions. The Head of Provisional Administration of Former South Ossetia Autonomous District and the Head of Government of Abkhazia Autonomous Republic, as well representatives of Tskhinvali and Sokhumi occupying regimes participated into the discussion.
Representatives of Russian Federation and occupying regime left the negotiation table amid the discussion on the issue of IDPs and refugees at Humanitarian Working Group. This underscores their non-constructive attitude towards the issue of human rights and humanitarian topics once again, and the overall principles of the discussions.
The Russian Federation tried to politicize the issue, in a context of the resolution on the status of IDPs and refugees by the UN General Assembly. It should be noted, that co-moderators, as well as representatives of the United States emphasized the need for the essential discussion on the return of IDPs.
The second working group dealt with difficult human rights and humanitarian situation in the occupied territories. The problem of education into native language for the Georgian population in Abkhazia was a subject for lengthy discussions. The Georgian side stressed the need for effective measures for the solution of the problem before the new academic year.
“The return of IDPs was one of the main topics at the meeting. There was an effort of politicizing the issue and disregarding it from the list of subjects. However we stridently emphasized that Geneva format it created particularly to deal with the issue of IDPs and it is a part of the three main topics discussed. At the meeting we placed attention on the problems that deteriorate the daily lives of the people both within the occupied territories and its vicinity. The latest developments demonstrate the need for agreement on humanitarian principles once again, to ensure that the people have access to the freedom of movement and education into native language,” – the First Deputy State Minister declared after the meeting.
The Georgian side critically raised the issue of murder on 19 May in village Khurcha in both working groups. The Georgian side provided additional information on the case of murder and categorically demanded the immediate arrest of the criminal, supported by the Co-chairs and the rest of participants. Representatives of occupying regime had no profound information on the subject concerned. Participants expressed hope that the next IPRM meeting in Gali scheduled for 6 July will shed more light on the case of murder in Khurcha.
The Georgian side placed a particular attention in both working groups on the continued installation of barbed wires, so called “border” defining signs and other artificial barriers on the occupation line, that constitute to strong violation of fundamental rights of the local population. The cases of arrest and abduction of Georgian citizens with so called illegal “border crossing” charges was a subject to sharp discussion. Georgian participants demanded guarantees for free and safe movement across the occupation line – the need was again demonstrated by the murder committed by so called “borders” near the occupation line.