სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მონაწილეები არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდნენ.
ღონისძიება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა გახსნა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე დამსწრეებს ბოლო, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მნიშვნელობაზე, მათ მიმდინარეობასა და ბოლო 35 და 36 რაუნდების შედეგებზე ესაუბრა. დისკუსია ასევე შეეხო კონფლიქტების მოგვარების საკითხში არასამთავრობო სექტორის, განსაკუთრებით კი ქალთა ჩართულობის საკითხს.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სამშვიდობო პროცესებში ქალების ჩართულობის გაზრდა, რაც სამშვიდობო პროცესს მეტ დინამიზმს შესძენს და ეხმიანება გაეროს 1325 რეზოლუციის სულისკვეთებას. ასევე, ხშირად კონფლიქტურ რეგიონებში ყველაზე მოწყვლადი მოსახლეობა ქალები და ბავშვები არიან, ამიტომ სახელმწიფოსათვის მათი დახმარება განსაკუთრებულად პრიორიტეტულია.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ჟენევის დისკუსიების ფარგლებში დევნილთა დაბრუნების თემა სამი ფუნდამენტური საკითხიდან ერთერთია და უმნიშვნელოვანესი.
„სამწუხაროდ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში მუდმივად ხდება დევნილების დაბრუნების თემის პოლიტიზირება სხვა მონაწილეების მხრიდან. მიუხედავად ამისა, ჩვენ ამ რაუნდზეც მოვახერხეთ და დეტალურად კიდევ ერთხელ განვმარტეთ, რომ დაბრუნების უფლება არის განუყოფელი და ამას ვერც ერთი პოლიტიკური დემარშით ვერ წაართმევენ დევნილ მოსახლეობას. ცხადია, ამაში საერთაშორისო საზოგადოებაც ერთსულოვანია. მაგრამ მნიშვნელოვანია ამ საკითხის პრაქტიკული იმპლემენტაცია და ჟენევის დისკუსიები სწორედ ამისთვის შეიქმნა და არსებობს, რომ ამგვარი ფუნდამეტური საკითხები იქნას განხილული და მიეცეს მსვლელობა. ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 36-ე რაუნდზე საქართველოს დელეგაციამ ტრადიციული საკითხების გარდა რამდენიმე პრინციპული საკითხიც დააყენა. კერძოდ კი, 19 მაისს ხურჩაში გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის ფაქტი და დამნაშავის დასჯის აუცილებლობა იყო ერთერთი წამყვანი თემა ორივე სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში, რამდენადაც ოთხოზორიას მკვლელი არ იქნა დაკავებული, რისი მინიმალური მოლოდინიც ჰქონდა, როგორც ქართულ მხარეს, ასევე საერთაშორისო თანამეგობრობას. ჩვენთვის ეს არის პრიორიტეტული საკითხი და დღის წესრიგში იქნება, სანამ შესაბამის შედეგი არ იქნება მიღწეული. ჩვენ გამოვიყენებთ ყველა ჩვენს ხელთ არსებულ მექანიზმს, მათ შორის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრას, რომელიც გალში 6 ივლისს არის ჩანიშნული. ამ ფაქტმა კიდევ ერთხელ ცხადყო, რომ აუცილებელია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საერთაშორის მექანიზმების ამოქმედება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრაზე ასევე დეტალურად განიხილეს აფხაზეთში, კერძოდ კი გალის რაიონში ეთნიკური ქართველებისთვის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების, გადაადგილების შეზღუდვის, ასევე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის ჯანდაცვის სერვისების მიწოდების საკითხებიც.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში როგორც დევნილების დაბრუნების, ასევე გალში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებისა და თავისუფალი გადაადგილების თემა ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში ცენტრალურ საკითხებად რჩება, სანამ შესაბამის შედეგი არ იქნება მიღწეული.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან შეხვედრაში ასევე მონაწილება მიიღეს პრემიერ მინისტრის აპარატის, საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და აფხაზეთის ავტონომიური მთავრობის წარმომადგენლებმა.
ღონისძიება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებითა და გაროს ქალთა ორგანიზაციის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.

The participants of Geneva international discussions met with the representatives of NGO in the Radisson Blu Iveria Hotel.
The meeting was opened by the First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili.
She informed the participants about the results of recent – 35 and 36 – rounds of Geneva international discussions. Mrs. Ketevan Tsikhelashvili also mentioned the importance of this format and of the involvement of non-government organizations (especially, women) in the conflict resolution issues.
As the First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality said, this will make the peace process more dynamic. Also, it’s echoes the spirit of UN Resolution 1325. Besides, often women and children are the most vulnerable population in the conflict areas. That’s why their support should be one of the priorities of the country.
During the meeting Mrs. Tsikhelashvili noted, that within the Geneva international discussions the return of refugees is one of the most important topics of the three fundamental issues.
"Unfortunately, other participants are permanently trying to politicize this topic. Nevertheless, during the last round we once again and in details explained that the right of return is an integral and none of the political demarche will take away this right to the refugees. Obviously, the international community is unanimous in this issue. But the most important is the practical implementation of this issue and the Geneva format was set up exactly in order to discuss such questions. During the 36th round of Geneva discussions along with the traditional topics, Georgian delegation raised additional issues. In particular, Giga Otkhozoria’s murder (May 19, Khurcha). This was the leading topic in both working groups, as far as Otkhozoria’s killer has not been arrested. This case will remain for us as a priority issue of the agenda till we achieve the result. We will use all our available means, including the Incident Prevention and Response Mechanism meetings in Gali (the next one is scheduled on July, 6). This fact once again highlights the need for international mechanisms of the occupied territories ", - said Tsikhelashvili.
The participants of the meeting also discussed the situation in Gali district (the right to receive education on native language, freedom of movement issues, health care service delivery problems etc.).
According to the First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality, all these topics are still the priority issue of the Geneva international discussions humanitarian group.
This discussion was organized by the State Minister's Office and the financial support of UN women organization. Together with the State Minister Office, the representatives of Prime Minister, MFA and the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia took part in the meeting.