სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მონაწილეები არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდნენ.
ღონისძიება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა გახსნა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე დამსწრეებს ბოლო, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მნიშვნელობაზე, მათ მიმდინარეობასა და ბოლო 35 და 36 რაუნდების შედეგებზე ესაუბრა. დისკუსია ასევე შეეხო კონფლიქტების მოგვარების საკითხში არასამთავრობო სექტორის, განსაკუთრებით კი ქალთა ჩართულობის საკითხს.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სამშვიდობო პროცესებში ქალების ჩართულობის გაზრდა, რაც სამშვიდობო პროცესს მეტ დინამიზმს შესძენს და ეხმიანება გაეროს 1325 რეზოლუციის სულისკვეთებას. ასევე, ხშირად კონფლიქტურ რეგიონებში ყველაზე მოწყვლადი მოსახლეობა ქალები და ბავშვები არიან, ამიტომ სახელმწიფოსათვის მათი დახმარება განსაკუთრებულად პრიორიტეტულია.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ჟენევის დისკუსიების ფარგლებში დევნილთა დაბრუნების თემა სამი ფუნდამენტური საკითხიდან ერთერთია და უმნიშვნელოვანესი.
„სამწუხაროდ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში მუდმივად ხდება დევნილების დაბრუნების თემის პოლიტიზირება სხვა მონაწილეების მხრიდან. მიუხედავად ამისა, ჩვენ ამ რაუნდზეც მოვახერხეთ და დეტალურად კიდევ ერთხელ განვმარტეთ, რომ დაბრუნების უფლება არის განუყოფელი და ამას ვერც ერთი პოლიტიკური დემარშით ვერ წაართმევენ დევნილ მოსახლეობას. ცხადია, ამაში საერთაშორისო საზოგადოებაც ერთსულოვანია. მაგრამ მნიშვნელოვანია ამ საკითხის პრაქტიკული იმპლემენტაცია და ჟენევის დისკუსიები სწორედ ამისთვის შეიქმნა და არსებობს, რომ ამგვარი ფუნდამეტური საკითხები იქნას განხილული და მიეცეს მსვლელობა. ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 36-ე რაუნდზე საქართველოს დელეგაციამ ტრადიციული საკითხების გარდა რამდენიმე პრინციპული საკითხიც დააყენა. კერძოდ კი, 19 მაისს ხურჩაში გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის ფაქტი და დამნაშავის დასჯის აუცილებლობა იყო ერთერთი წამყვანი თემა ორივე სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში, რამდენადაც ოთხოზორიას მკვლელი არ იქნა დაკავებული, რისი მინიმალური მოლოდინიც ჰქონდა, როგორც ქართულ მხარეს, ასევე საერთაშორისო თანამეგობრობას. ჩვენთვის ეს არის პრიორიტეტული საკითხი და დღის წესრიგში იქნება, სანამ შესაბამის შედეგი არ იქნება მიღწეული. ჩვენ გამოვიყენებთ ყველა ჩვენს ხელთ არსებულ მექანიზმს, მათ შორის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრას, რომელიც გალში 6 ივლისს არის ჩანიშნული. ამ ფაქტმა კიდევ ერთხელ ცხადყო, რომ აუცილებელია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საერთაშორის მექანიზმების ამოქმედება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრაზე ასევე დეტალურად განიხილეს აფხაზეთში, კერძოდ კი გალის რაიონში ეთნიკური ქართველებისთვის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების, გადაადგილების შეზღუდვის, ასევე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის ჯანდაცვის სერვისების მიწოდების საკითხებიც.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში როგორც დევნილების დაბრუნების, ასევე გალში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებისა და თავისუფალი გადაადგილების თემა ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში ცენტრალურ საკითხებად რჩება, სანამ შესაბამის შედეგი არ იქნება მიღწეული.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან შეხვედრაში ასევე მონაწილება მიიღეს პრემიერ მინისტრის აპარატის, საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და აფხაზეთის ავტონომიური მთავრობის წარმომადგენლებმა.
ღონისძიება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებითა და გაროს ქალთა ორგანიზაციის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.

Участники Женевских международных дискуссий в гостинице «Рэдиссон Блу Иверия» встретились с представителями неправительственных организаций.
Мероприятие открыла первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили.
На встрече первый заместитель государственного министра рассказала присутствующим о значении Женевских международных переговоров, их ходе и результатах двух последних – 35-го и 36-го раундов. В беседе она подчеркнула важность участия в урегулировании конфликтов неправительственного сектора, особенно – женщин.
По словам Кетеван Цихелашвили, увеличение вовлеченности женщин в мирные процессы представляется особенно значимым, поскольку позволит увеличить динамизм мирного процесса и отвечает духу Резолюции №1325 ООН. С учетом того, что в конфликтных регионах наиболее ранимым являются именно женщины и дети, помощь женских организаций для государства является особенно приоритетным.
На встрече первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия отметила, что в рамках Женевских международных дискуссий тема возвращения вынужденно перемещенных лиц является одной из трех фундаментальных, важнейших вопросов.
«К сожалению, в рамках Женевских международных дискуссий участники постоянно политизируют тему возвращения вынужденно перемещенных лиц. Невзирая на это, мы и на этом раунде сумели еще раз детально разъяснить, что право на возвращение является неотъемлемым правом, и никакой политический демарш не позволит лишить вынужденно перемещенных лиц этого права. Очевидно, что по данному вопросу существует единодушная поддержка международного сообщества. Однако важна практическая имплементация этого вопроса, и формат Женевских международных дискуссий создан и существует именно для рассмотрения и решения подобных фундаментальных вопросов. На 36-м раунде Женевских международных дискуссий грузинская делегация наряду с традиционными вопросами поставила несколько принципиальных вопросов. В частности, факт убийства Гиги Отхозория, совершенного 19 мая в селе Хурча, и необходимость наказания преступника стали одной из ведущих тем в рамках обеих рабочих групп, поскольку убийца Гиги Отхозория не был даже задержан, на что, как минимум, надеялась как грузинская сторона, так и международное сообщество. Для нас этот вопрос является приоритетным, который будет стоять на повестке дня до тех пор, пока не будет достигнут надлежащий результат. Мы используем все возможные механизмы, включая встречу в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них, которая должна состояться в Гали 6 июля. Этот факт еще раз со всей очевидностью выявил необходимость задействования международных механизмов на оккупированных территориях», – заявила Кетеван Цихелашвили.
На встрече также детально были рассмотрены вопросы ограничения права проживающих в Абхазии, в частности – в районе Гали, этнических грузин на получение образования на родном языке, а также ограничения права свободного перемещения, предоставления здравоохранительных услуг населению, проживающему на оккупированных территориях.
Как заявила первый заместитель государственного министра, в рамках Женевских международных дискуссий тема возвращения вынужденно перемещенных лиц, а также вопросы ограничения прав на получение образование на родном языке и на свободное перемещение будут оставаться главными вопросами в рабочих группах по гуманитарным вопросам до тех пор, пока не будет достигнут надлежащий результат.
Во встрече с представителями неправительственных организаций также приняли участие представители Аппарата премьер-министра, Министерства иностранных дел и автономного правительства Абхазии.
Мероприятие было организовано Аппаратом государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии при финансовой поддержке женских организаций ООН.