შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი აფხაზეთის რეგიონში სტრატეგიული პარტნიორობის ფარგლებში მოქმედ საერთაშორისო ორგანიზაციების (Abkhazia Strategic Partnership) წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მონაწილეებმა განიხილეს აფხაზეთის რეგიონში მოქმედი საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ განხორციელებული/მიმდინარე პროექტები და აქტივობები.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლებისთვის მნიშვნელოვანია გაეროსა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების ჩართულობა აფხაზეთის რეგიონში და მიესალმება მათი აქტივობების გაგრძელებას.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო ჟენევის საერთაშორის დისკუსიების მიმდინარეობას, საქართველოს ხელისუფლების სამშვიდობო პოლიტიკას ოკუპირებულ ტერიტორიებთან მიმართებაში, ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხებსა და აფხაზეთის რეგიონში არსებულ ვითარებასა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ განსაკუთრებით ყურადღება გაამახვილა გალის რაიონში მცხოვრები ეთნიკური ქართველებისთვის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებისა და თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვის საკითხებზე. ასევე, ისაუბრა 19 მაისს, ხურჩაში მომხდარ გიგა ოთხოზორიას მკვლელობაზე, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე საერთაშორის უსაფრთხოების მექანიზმების ამოქმედების აუცილებლობას.
შეხვედრა გაეროს ოფისში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და საქართველოში გაეროს წარმომადგენლობის ორგანიზებით გაიმართა.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with the representatives of international organizations that are working in Abkhazia as part of the programme of Abkhazia Strategic Partnership.
The participants of the meeting discussed the projects and activities that are carried out in the region by the international organizations.
As Mrs. Tsikhelashvili said, it’s very important to the Government of Georgia that United Nations and other international organizations are involved in the processes in the breakaway region. Georgian government welcomes the continuation of their activities.
During this meeting participants also discussed Geneva international discussions, the Georgian government's peace policy towards the occupied territories, human rights issues and the current situation in Abkhazia.
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili paid special attention on the problems the ethnic Georgians in Gali district (the right to receive education on native language, freedom of movement issues etc.). She also raised the issue Giga Otkhozoria’s murder (May 19, Khurcha), which once again confirms the necessity of the international security mechanisms in the occupied territories.