შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი აფხაზეთის რეგიონში სტრატეგიული პარტნიორობის ფარგლებში მოქმედ საერთაშორისო ორგანიზაციების (Abkhazia Strategic Partnership) წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მონაწილეებმა განიხილეს აფხაზეთის რეგიონში მოქმედი საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ განხორციელებული/მიმდინარე პროექტები და აქტივობები.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლებისთვის მნიშვნელოვანია გაეროსა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების ჩართულობა აფხაზეთის რეგიონში და მიესალმება მათი აქტივობების გაგრძელებას.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო ჟენევის საერთაშორის დისკუსიების მიმდინარეობას, საქართველოს ხელისუფლების სამშვიდობო პოლიტიკას ოკუპირებულ ტერიტორიებთან მიმართებაში, ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხებსა და აფხაზეთის რეგიონში არსებულ ვითარებასა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ განსაკუთრებით ყურადღება გაამახვილა გალის რაიონში მცხოვრები ეთნიკური ქართველებისთვის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებისა და თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვის საკითხებზე. ასევე, ისაუბრა 19 მაისს, ხურჩაში მომხდარ გიგა ოთხოზორიას მკვლელობაზე, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე საერთაშორის უსაფრთხოების მექანიზმების ამოქმედების აუცილებლობას.
შეხვედრა გაეროს ოფისში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და საქართველოში გაეროს წარმომადგენლობის ორგანიზებით გაიმართა.

Первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями международных организаций, действующими в Абхазии в рамках стратегического партнерства (Abkhazia Strategic Partnership).
На встрече участники рассмотрели осуществленные/текущие действующими в Абхазии международными организациями проекты и мероприятия.
По заявлению первого заместителя государственного министра, для властей Грузии важна вовлеченность ООН и других международных организаций в Абхазский регион, и они приветствуют продолжение их активности.
На встрече беседа также коснулась хода Женевских международных дискуссий, мирной политики властей Грузии в отношении оккупированных территорий, вопросов защиты прав человека и сложившейся в Абхазии обстановки.
Первый заместитель государственного министра особое внимание уделила вопросам ограничения права проживающих в районе Гали этнических грузин на получение образования на родном языке, а также ограничения свободы перемещения. Она также коснулась убийства Гиги Отхозория, совершенного 19 мая в селе Хурча, подчеркнув, что этот факт еще раз со всей очевидностью выявил необходимость задействования международных механизмов безопасности на оккупированных территориях.
Инициатором встречи был Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии. Встреча была организована Представительством ООН и состоялась в офисе ООН.