სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი - 67-ე - შეხვედრა გაიმართა.
მონაწილეებმა განიხილეს უკანასკნელი შეხვედრის შემდგომ პერიოდში დაფიქსირებული ინციდენტები. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ გააპროტესტეს არსებული ვითარება. ბოლო დროს გახშირებული უკანონო დაკავებები, ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, ასევე მავთულხლართების, ღობეებისა და სანიშნე ბანერების უკანონოდ აღმართვის შედეგად, გამყოფი ხაზის გასწვრივ მცხოვრები ორივე მხარის მოსახლეობისთვის შექმნილი პრობლემები.
ქართულმა მხარემ, შეხვედრის მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია 28 ივნისს გაუჩინარებული, სოფელ ქორდას მკვიდრი 26 წლის ნიკა საღირაშვილის შესახებ, სამძებრო მოქმედებებში თანამშრომლობის იმედით.
დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხებთან ერთად, შეხვედრაზე საუბარი შეეხო უგზოუკვლოდ დაკარგულ და ცხინვალის იზოლატორში უკანონო პატიმრობაში მყოფი პირების საკითხს. ასევე, საეჭვო გარემოებაში გარდაცვლილი, ახალგორის მკვიდრის დავით ბაშარულის საქმის ხელახალი გამოძიების დაწყებასთან დაკავშირებულ გარემოებებს.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი - 68-ე შეხვედრა 19 ივლისს გაიმართება.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მიმდინარე შეხვედრებზე ცენტრალურ ხელისუფლებას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური წარმოადგენენ.

On 28th June 2016, the 67th meeting under the Incident Prevention and Response Mechanism took place in Ergneti, co-facilitated by Kęstutis Jankauskas, the Head of the EUMM in Georgia and Ambassador Guenther Baechler, the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus.
Participants discussed the incidents that occurred after the latest meeting, including the cases of illegal arrests and problems that affected populations on both sides due to illegal installation of barbed wires, artificial barriers and banners.
It was noted that the security situation along the Administrative Boundary Line was relatively stable, but not free from challenges. Some of them, in particular crossings of the ABL and detentions, were extensively discussed.
The Georgian side provided the participants with information about the missing on June 28, resident of the village of Korda, 26-year-old Nick Sagirashvili.
Together with the items on the agenda, the participants of IPRM discussed the issues of missing persons and illegal prisoners of Tskhinvali prison. They also discussed the details of repeated investigation on the death of Davit Basharuli (the resident of Akhalgori) because of the dubious circumstances associated with this case.