სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი - 67-ე - შეხვედრა გაიმართა.
მონაწილეებმა განიხილეს უკანასკნელი შეხვედრის შემდგომ პერიოდში დაფიქსირებული ინციდენტები. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ გააპროტესტეს არსებული ვითარება. ბოლო დროს გახშირებული უკანონო დაკავებები, ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, ასევე მავთულხლართების, ღობეებისა და სანიშნე ბანერების უკანონოდ აღმართვის შედეგად, გამყოფი ხაზის გასწვრივ მცხოვრები ორივე მხარის მოსახლეობისთვის შექმნილი პრობლემები.
ქართულმა მხარემ, შეხვედრის მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია 28 ივნისს გაუჩინარებული, სოფელ ქორდას მკვიდრი 26 წლის ნიკა საღირაშვილის შესახებ, სამძებრო მოქმედებებში თანამშრომლობის იმედით.
დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხებთან ერთად, შეხვედრაზე საუბარი შეეხო უგზოუკვლოდ დაკარგულ და ცხინვალის იზოლატორში უკანონო პატიმრობაში მყოფი პირების საკითხს. ასევე, საეჭვო გარემოებაში გარდაცვლილი, ახალგორის მკვიდრის დავით ბაშარულის საქმის ხელახალი გამოძიების დაწყებასთან დაკავშირებულ გარემოებებს.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი - 68-ე შეხვედრა 19 ივლისს გაიმართება.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მიმდინარე შეხვედრებზე ცენტრალურ ხელისუფლებას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური წარმოადგენენ.

В Эргнети состоялась очередная 67-я встреча
В селе Эргнети состоялась очередная, 67-я встреча в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них.
Участники рассмотрели инциденты, зафиксированные за период после последней встречи. Представители центральных властей еще раз выразили протест в связи со сложившейся обстановкой. Участившиеся за последнее время незаконные задержания, факты нарушения прав человека, а также незаконное возведение проволочных ограждений, заборов и указателей создают значительные проблемы населению, проживающему по обе стороны разделительной линии.
Грузинская сторона информировала участников о пропавшем 28 июня жителе села Корда – 26-летнем Нике Сагирашвили, выразив надежду на сотрудничество в поисковых мероприятиях.
Наряду с вопросами, предусмотренными повесткой дня, на встрече беседа коснулась без вести пропавших и находящихся под незаконным арестом в Цхинвальском изоляторе лиц. Был затронут также вопрос возобновления расследования по вновь открывшимся обстоятельствам по делу скончавшегося при подозрительных обстоятельствах жителя Ахалгори Давида Башарули.
Последующая, 68-я встреча в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них состоится 19 июля.
На встрече в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них центральные власти представляли Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия и Служба государственной безопасности.