სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის თემატური ჯგუფის სამუშაო სხდომა გაიმართა
სასტუმრო „რუმს თბილისში“, სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის თემატური ჯგუფის სამუშაო სხდომა გაიმართა თემაზე - „ბოშათა თემის მდგომარეობა საქართველოში“.
შეხვედრა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა გახსნა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, სახელმწიფო უწყებათაშორის კომისიის ფარგლებში შეიქმნება სპეციალური სამუშაო ჯგუფი, რომელიც საქართველოში მცხოვრებ მცირერიცხოვან და განსაკუთრებით მოწყვლად ეთნიკური ჯგუფების პრობლემატიკაზე იმუშავებს.
„ბოშათა თემის საკითხი არა მხოლოდ საქართველოში, ასევე ბევრ ევროპულ ქვეყნაში პრიორიტეტული გახლავთ. ამ კუთხით ბევრი გამოწვევა გვაქვს - დაწყებული ბოშათა რეგისტრაციიდან, დასრულებული სტერეოტიპებით, რომელიც საზოგადოებაში შეიძლება არსებობდეს. ჩვენი მონაცემებით დღეს საქართველოში მცხოვრები ბოშებიდან მხოლოდ მესამედია დარეგისტრირებული, დანარჩენი ფაქტობრივად სამართლებრივ სივრცეში არ არის. გარდა ამისა, გამოწვევებია ბოშებისთვის განათლებისა და სოციალურ-ეკონომიკურ შესაძლებლობებზე ხელმისაწვდომობის კუთხით,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის ინფორმაციით, საქართველოში არაოფიციალური მონაცემებით 2000-მდეა ბოშა ცხოვრობს.
სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის თემატური ჯგუფის სამუშაო სხდომა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებითა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) მხარდაჭერით გაიმართა.

В гостинице «Румс Тбилиси» состоялось рабочее заседание тематической группы Государственной межведомственной комиссии на тему: «Положение цыганской общины в Грузии».
Встречу открыла первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
По заявлению первого заместителя государственного министра, в рамках Государственной межведомственной комиссии будет создана специальная рабочая группа, которая будет заниматься проблематикой проживающих в Грузии малочисленных и особо ранимых этнических групп.
«Вопрос цыганской общины является приоритетным не только в Грузии, но и во многих европейских странах. В этом плане у нас много вызовов – начиная с регистрации цыган и включая стереотипы общественного сознания. По нашим данным, из проживающих на сегодняшний день в Грузии цыган зарегистрирована только одна треть, остальные же находятся фактически вне правового пространства. Наряду с этим существуют вызовы в плане доступности образования и социально-экономических возможностей для цыган», – заявила Кетеван Цихелашвили.
По информации первого заместителя государственного министра, по неофициальным данным в Грузии проживает около 2 тысяч цыган.
Рабочее заседание тематической группы Государственной межведомственной комиссии было организовано Аппаратом государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии при поддержке Ассоциации ООН Грузии (UNAG).