შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე, ქეთევან ციხელაშვილი, სამშვიდობო კონფერენციის ფარგლებში სიტყვით გამოვიდა. კონფერენციის პანელის თემა იყო - ,,აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების უსაფრთხოება, რუსული ინტერვენციის მუქარა“.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ მონაწილეებს სრულად მიაწოდა ინფორმაცია საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობაზე.
„დღეს გაიმართა ძალიან მნიშვნელოვანი ,,სამშვიდობო კონფერენცია“, რომელიც მასპინძლობს ბევრ აქტიურ ახალგაზრდას სხვადასხვა ქვეყნიდან, რომელიც ჩართულნი არიან პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში, ინტერესდებიან იმ თემებით, რაც უკავშირდება კონფლიქტს, მშვიდობას და უსაფრთხოებას. ჩვენი მხრიდან მათ მივაწოდეთ ინფორმაცია ჩვენს მიერ გატარებულ რეფორმებზე, ქვეყანაში არსებულ მდგომარეობაზე და რაც მთავარია, იმ საფრთხეებზე და გამოწვევებზე, რომლის წინაშეც დგას საქართველო, მთლიანად რეგიონი. ვისაუბრეთ რუსულ ოკუპაციაზე, მოუგვარებელ კონფლიქტებზე და გამოწვევებზე, რომელიც იქმნება ჩვენს გარშემო. საბოლოო ჯამში, მართლაც მთავარი ამოცანა გახლავთ ის, რომ ერთიანი ძალისხმევით გავუმკლავდეთ იმ გამოწვევებს, რაც ქმნის ჩვენი უსაფრთხოების რისკებს. დღეს ისე, როგორც არადროს მთლიანად ევროპას, კონტინენტს სჭირდება ერთიანობა.“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრა წარიმართა დისკუსიის რეჟიმში და საუბარი შეეხო იმ გზების მოძიებას, თუ როგორ უნდა დაიძლიოს ეს გამოწვევბი.
კონფერენცია გაიმართა ორგანიზაცია ,,ევროპის ახალგაზრდა კონსერვატების“ ორგანიზებით, სადაც მონაწილეობას იღებდნენ ევროპის სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენლები.

Первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили выступила на мирной конференции. Тема дискуссионной панели конференции – «Безопасность стран Восточной Европы, угроза российской интервенции».
Первый заместитель государственного министра ознакомила участников с положением на оккупированных территориях Грузии.
«Сегодня состоялась очень важная «Мирная конференция» с участием многих активных молодых людей с различных стран, вовлеченных в политическую и общественную жизнь и проявляющих интерес к темам, связанным с конфликтами, миром и безопасностью. Мы, со своей стороны, предоставили им информацию о проведенных нами реформах, состоянии дел в стране и, что самое главное, об опасностях и вызовах, стоящих перед Грузией и регионом в целом. Рассказали о российской оккупации, неурегулированных конфликтах и возникающих вызовах. В конечном счете главная задача действительно состоит в том, чтобы общими усилиями справиться с вызовами, создающими риск нашей безопасности. Европа сегодня, как никогда, нуждается в единстве», – заявила Кетеван Цихелашвили.
Встреча состоялась в режиме дискуссии, посвященной поиску путей разрешения существующих вызовов.
Конференция была проведена организацией «Молодые консерваторы Европы» с участием представителей различных европейских стран.