პრემიერ-მინისტრმა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრად ქეთევან ციხელაშვილი წარადგინა
1 აგვისტო 2016
თავდაცვის მინისტრის პოსტი ლევან იზორიამ დაიკავა, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი კი ქეთევან ციხელაშვილი გახდა - ახალი მინისტრები საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ ბრიფინგზე წარადგინა.
პრემიერ-მინისტრმა ყოფილ მინისტრებს - თინათინ ხიდაშელს და პაატა ზაქარეიშვილს გაწეული სამუშაოსთვის მადლობა გადაუხადა და იმედი გამოთქვა, რომ მათ მიერ დაწყებული ყველა წარმატებული რეფორმა აუცილებლად გაგრძელდება.
„მინდა, წარმოგიდგინოთ სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში, ქალბატონი ქეთევან ციხელაშვილი. ქეთი დღემდე იყო სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე. იგი ძალიან აქტიურად არის ჩართული ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებსა და სამშვიდობო მოლაპარაკებების ფორმატებში. იგი გახლავთ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოსოფიისა და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დოქტორანტი; იყო აკადემიური მკვლევარი ფრიბურგის უნივერსიტეტში - შვეიცარიაში; ირლანდიაში, ლიმერიკის უნივერსიტეტში გავლილი აქვს კურსი ევროპული ინტეგრაციის საკითხებში. არის ევროპის ცენტრალური უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და ევროპული კვლევების მაგისტრი. ქეთი ასევე იყო ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის პოლიტიკისა და თავდაცვის სამმართველოს მკვლევარი; მუშაობდა უმცირესობების საკითხთა ევროპულ ცენტრში გერმანიაში; იყო კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო კვლევითი ცენტრის პროგრამის მენეჯერი და უფროსი ანალიტიკოსი. პროფესიით ქეთი საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალისტია და კითხულობს ლექციებს ევროპათმცოდნეობაში. იგი ფლობს ინგლისურ და რუსულ ენებს. დარწმუნებული ვარ, იგი წარმატებული მინისტრი სახელმწიფო მინისტრი იქნება,“ - განაცხადა პრემიერმა.
გიორგი კვირიკაშვილმა თავდაცვის მინისტრის პოსტზე ლევან იზორია წარადგინა. მისი თქმით, ლევან იზორიას ქვეყნის უსაფრთხოებისა და სამშვიდობო პოლიტიკის წარმოების კუთხით, კარგი გამოცდილება აქვს, რომელიც, პიროვნულ თვისებებთან ერთად, საშუალებას მისცემს, ასეთივე აქტიური იყოს ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობისა და საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაძლიერების მიმართულებით.
„თავდაცვის მინისტრის თანამდებობაზე წარმოგიდგენთ ლევან იზორიას, რომელიც დღემდე სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილე იყო. ლევან იზორია არის სამართლის დოქტორი, სრული პროფესორი. მან წარჩინებით დაამთავრა თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი. 1999 წელს მიენიჭა გერმანიის ქ. გოტინგენის გეორგ-აუგუსტის სახელობის უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის სამართლის მაგისტრის, ხოლო 2002 წელს ამავე ფაკულტეტის მიერ სამართლის დოქტორის აკადემიური ხარისხი უმაღლესი შეფასებით. იგი იყო შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, უფრო ადრე კი - შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის რექტორი. 2007–2008 წლებში იგი იყო „საქართველოს უნივერსიტეტის“ სამართლის სკოლის დეკანი. 2008-2009 წლებში მოღვაწეობდა, როგორც პროფესორი გერმანიის შპაიერის ადმინისტრაციულ მეცნიერებათა უმაღლეს სკოლაში. ასევე იყო ჰაიდელბერგის მაქს-პლანკის უნივერსიტეტში მიწვეული პროფესორი, ჰუმბოლდტის სტიპენდიით. ლევან იზორია არის 4 წიგნის ავტორი და 5 წიგნის თანაავტორი. ფლობს ინგლისურ, გერმანულ და რუსულ ენებს,“ - აღნიშნა პრემიერმა.
გიორგი კვირიკაშვილის თქმით, ქვეყნის თავდაცვა, შეიარაღებული ძალები და ქართული ჯარი ყოველთვის იქნება საქართველოს მთავრობის უმთავრესი პრიორიტეტი. პრემიერ-მინისტრმა წარმატებები უსურვა ახალ მინისტრებს და იმედი გამოთქვა, რომ ისინი მმართველი გუნდის ღირსეული წევრები იქნებიან. http://gov.ge

На пост министра обороны назначен Леван Изория, а государственным министром по вопросам примирения и гражданского равноправия стала Кетеван Цихелашвили. Новых министров представил премьер-министр Георгий Квирикашвили на брифинге, состоявшемся в Администрации правительства.
Премьер-министр поблагодарил бывших министров Тинатин Хидашели и Паату Закареишвили за проделанную работу, выразив надежду, что все начатые ими успешные реформы непременно будут продолжены.
«Позвольте представить государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия госпожу Кетеван Цихелашвили. Кети до сегодняшнего дня занимала должность первого заместителя государственного министра. Она очень активно включена в форматы Женевских международных дискуссий и мирных переговоров. Кети – докторант факультета философии и социальных наук Государственного университета Ильи. Была академическим исследователем в Университете Фрибурга (Швейцария), прошла курс по вопросам европейской интеграции в Ирландии, в Лимерикском университете. Является магистром международных отношений и европейских исследований Центрального европейского университета. Кети также работала исследователем Управления политики и обороны Парламентской ассамблеи НАТО, работала в Европейском центре по вопросам меньшинств в Германии. Была менеджером программы и старшим аналитиком Международного исследовательского центра по конфликтам и переговорам. Кети по профессии – специалист по международным отношениям и читает лекции по европоведению. Она владеет английским и русским языками. Я уверен, что она будет успешным государственным министром», – заявил премьер-министр.
На пост министра обороны Георгий Квирикашвили представил Левана Изория. По его словам, Леван Изория имеет хороший опыт в плане безопасности и проведения мирной политики, что наряду с личностными качествами позволит ему активно работать в направлении усиления обороноспособности страны и вооруженных сил Грузии.
«На должность министра обороны назначен Леван Изория, который до сегодняшнего дня занимал пост заместителя руководителя Службы государственной безопасности. Леван Изория – доктор права, профессор. Он с отличием окончил юридический факультет Тбилисского государственного университета им. И. Джавахишвили. В 1999 году ему присуждена степень магистра права юридическим факультетом Университета имени Георга-Августа в Гёттингене (Германия), а в 2002 году – академическая степень доктора права с высшей оценкой этого же университета. Леван Изория был заместителем министра внутренних дел, а еще раньше – ректором Академии Министерства внутренних дел. В 2007-2008 гг. он работал деканом Школы права «Университета Грузии». В 2008-2009 гг. занимал должность профессора в Высшей школе административных наук г. Шпайера (Германия), а также был приглашенным профессором Университета Макса Планка по стипендии Гумбольдта. Леван Изория является автором четырех и соавтором пяти книг. Владеет английским, немецким и русскими языками», – отметил премьер-министр.
По словам Георгия Квирикашвили, оборона страны, вооруженные силы и грузинская армия всегда будут главным приоритетом правительства Грузии. Премьер-министр пожелал успех новым министрам и выразил надежду, что они станут достойными членами правящей команды.