დღევანდელ შეხვედრაზე გაგრძელდა 19 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში საოკუპაციო ხაზზე განლაგებული ე.წ. „მესაზღვრის" მიერ საქართველოს მოქალაქის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საკითხის განხილვა. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების პოზიცია უცვლელია, ქართულმა მხარემ საოკუპაციო ძალისა და დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან კიდევ ერთხელ მოითხოვა განზრახ მკვლელობაში ბრალდებული პირი, რათა ის წარსდგეს ქართული მართლმსაჯულების წინაშე.
აღნიშნულთან დაკავშირებით ამ ეტაპზე აფხაზური მხარე უარს აცხადებს და მისი მხრიდან ადგილი აქვს საკითხის პოლიტიზების მცდელობას. დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლები ითხოვენ გარკვეული სახის იურიდიულ თანამშრომლობას, რაც ქართული მხარისთვის მიუღებელია.
შეხვედრაზე განიხილეს ოკუპირებულ აფხაზეთში მცხოვრები ეთნიკური ქართველების პრობლემები, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლების შეზღუდვა. ქართული მხარის ინფორმაციით, არსებობს მინიშნებები გარკვეული სახის პროვოკაციული ქმედებების შესახებ, რამაც შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას ადგილზე სტაბილურობას და უსაფრთხოებას. აღნიშნული ინფორმაცია ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებს გაუზიარეს.
ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ გრძელდება მუშაობა უკანონო პატიმრობაში მყოფი გიორგი ლუკავას გათავისუფლების საკითხზე.

На сегодняшней встрече было продолжено рассмотрение вопроса убийства гражданина Грузии Гиги Отхозория, совершенного 19 мая в селе Хурча Зугдидского района так называемыми «пограничниками», расположенными вдоль оккупационной линии. Позиция представителей центральной власти осталась неизменной, грузинская сторона еще раз потребовала от представителей оккупационных сил и де-факто властей выдачи обвиняемого в умышленном убийстве лица с тем, чтобы он предстал перед грузинским правосудием.
На данном этапе абхазская сторона отказывается от этого, пытаясь политизировать вопрос. Представители де-факто властей настаивают на определенном юридическом сотрудничестве, что для грузинской стороны неприемлемо.
На встрече были рассмотрены проблемы этнических грузин, проживающих в оккупированной Абхазии, включая ограничение прав на свободное перемещение и получение образования на родном языке. По информации грузинской стороны, существуют риск совершения определенных провокационных действий, что может создать угрозу стабильности и безопасности на месте. Представители центральной власти поделились данной информацией с участниками встречи.
Представители центральной власти продолжают работать над вопросом освобождения незаконно арестованного Георгия Лежава.