დღევანდელ შეხვედრაზე გაგრძელდა 19 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში საოკუპაციო ხაზზე განლაგებული ე.წ. „მესაზღვრის" მიერ საქართველოს მოქალაქის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საკითხის განხილვა. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების პოზიცია უცვლელია, ქართულმა მხარემ საოკუპაციო ძალისა და დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან კიდევ ერთხელ მოითხოვა განზრახ მკვლელობაში ბრალდებული პირი, რათა ის წარსდგეს ქართული მართლმსაჯულების წინაშე.
აღნიშნულთან დაკავშირებით ამ ეტაპზე აფხაზური მხარე უარს აცხადებს და მისი მხრიდან ადგილი აქვს საკითხის პოლიტიზების მცდელობას. დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლები ითხოვენ გარკვეული სახის იურიდიულ თანამშრომლობას, რაც ქართული მხარისთვის მიუღებელია.
შეხვედრაზე განიხილეს ოკუპირებულ აფხაზეთში მცხოვრები ეთნიკური ქართველების პრობლემები, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლების შეზღუდვა. ქართული მხარის ინფორმაციით, არსებობს მინიშნებები გარკვეული სახის პროვოკაციული ქმედებების შესახებ, რამაც შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას ადგილზე სტაბილურობას და უსაფრთხოებას. აღნიშნული ინფორმაცია ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებს გაუზიარეს.
ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ გრძელდება მუშაობა უკანონო პატიმრობაში მყოფი გიორგი ლუკავას გათავისუფლების საკითხზე.

In the framework of today’s meeting discussion on the issue related to the murder of the Georgian citizen Giga Otkhozoria in the village of Khurcha, Zugdidi District, on 19th of May, by the so-called “border guard” deployed along the occupation line, were resumed. The position of the representatives of the Central Government is unchanged, Georgian side once again requested from the occupation forces and de facto government to hand over the person accused of intentional murder in order to bring him before the Georgian justice.
In this regard, at this stage, the Abkhazian side refuses to transfer the mentioned person and there is an attempt to politicize the issue. Officials of de facto government are requesting some kind of legal cooperation, which is unacceptable for the Georgian side.
During the meeting the problems of ethnic Georgians living in Abkhazia were discussed, including restrictions on freedom of movement and the right to get education in their native language. According to the information of Georgian side, there are indications of some kind of provocative actions which may endanger the stability and security. The representatives of the Central Government have shared this information with the participants of the meeting.
The representatives of the Central Government continue to work on the issue related to release of illegally detained Georgian citizen Giorgi Lukava.