ქეთევან ციხელაშვილი: ჩვენ მშვიდობიანი, პრინციპული, თანმიმდევრული, პრაგმატული და გამოსავლებზე ორიენტირებული პოლიტიკა გვექნება
9 აგვისტო 2016
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ქართველ და უცხოელ სტუდენტებს შეხვდა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის პოლიტიკის ძირითად პრიორიტეტული მიმართულებები გააცნო.
„ჩვენ გვაქვს მშვიდობიანი, ნაკლებად რიტორიკული, მაგრამ პრინციპული, თანმიმდევრული, პრაგმატული და გამოსავლებზე ორიენტირებული პოლიტიკა. ქვეყნის გაერთიანება ჩვენთვის პირველ რიგში ჩვენი ხალხის გაერთიანებას გულისხმობს, ამიტომ კიდევ უფრო დინამიური გახდება სამშვიდობო პროცესი, რომელიც ხალხთაშორის კონტაქტების წახალისების, ნდობის მშენებლობის და შერიგებისკენაა მიმართული.
საქართველოს ტერიტორიების განგრძობითი ოკუპაცია, კილომეტრობით მავთულხლართები, მოუგვარებელი კონფლიქტი ბევრი ადამიანისთვის ყოველდღიურად მძიმე გამოწვევა. ამიტომ კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების ბედზე, მათ მდგომარეობაზე ზრუნვა ჩვენთვის ერთ-ერთი მთავრი პრიორიტეტია. აქ იგულისხმება საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს, ასევე უშუალოდ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა ათასობით ოჯახი, ვისაც დღემდე არ ეძლევა საკუთარ სახლებში დაბრუნების შესაძლებლობა.
სახელმწიფომ ბევრი ნაბიჯი გადადგა გამყოფ ხაზების მიმდებარედ, რთულ უსაფრთხოების გარემოში მცხოვრები მოსახლეობის დასახმარებლად ბოლო წლების განმავლობაში. ჩვენთვის ამ ადამიანების საჭიროებებზე რეაგირება და რეგიონის სოციალური და ეკონომიკური განვითარება ერთ-ერთი მთავარი საზრუნავი იქნება მომავალში.
პრიორიტეტულია ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებლების უფლებების დაცვა და ჰუმანიტარული პირობების გაუჯობესება, განურჩევლად ეთნიკური კუთვნილებისა. თუმცა, იმ სამწუხარო მოცემულობის გათვალისწინებით, რომ განსაკუთრებით მოწყვლადი ამ მხრივ გალის რაიონის ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობაა, ვისი უფლებებიც ყველაზე ხშირად და უხეშად იზღუდება, ეს საკითხი განსაკუთრებით საყურადღებოა. მნიშვნელოვანია, ამ მიზნისათვის ადამიანის უფლებების საერთაშორისო მექანიზმების ჩართვა და ამოქმედება.
სახელმწიფო გააგრძელებს დევნილთა სოციალური და ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესების მიმართულებით მუშაობას ამჟამინდელ საცხოვრებელ ადგილებში, და ამავდროულად მათი საკუთარ სახლებში დაბრუნების განუყოფელი უფლების რეალიზაციისთვის ბრძოლას.
ჩვენი პოლიტიკა იქნება დინამიური და საქმიანი: სახელმწიფო კიდევ უფრო მეტ შესაძლებლობას შესთავაზებს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონის მაცხოვრებლებს ჩაერთონ და ისარგებლონ დანარჩენი ჩვენი მოქალაქეებისათვის ხელმისაწვდომი მომსახურებებით. მაგალითისათვის, მავთულხლართების მიღმა მცხოვრები მოსახლების მხრიდან ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართვაზე ინტერესი ბოლო წლებში მკვეთრად, მონაცემების მიხედვით, ოთხჯერ და ხუთჯერ გაიზარდა. ჩვენ სხვა მიმართულებებითაც ვგეგმავთ ჩართულობის გაფართოვებას.
ჩვენმა ხელისუფლებამ არაერთხელ განაცხადა, რომ მზად არის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ მოსახლეობას ყველა ის ახალი სარგებელი და შესაძლებლობა გაუზიაროს, რომელიც საქართველოს პარტნიორებთან თანამშრომლობის ფორმატებიდან გამომდინარეობს, როგორიცაა საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობა, ასოცირების შეთანხმება, უვიზო მიმოსვლის პერსპექტივა. ხელმისაწვდომობის გაზრდისთვის კონკრეტულ ნაბიჯებს გადავდგამთ.
აღსანიშნავია, რომ საქათველოს ევროპული ინტეგრაციის პროცესიდან გამომდინარე სარგებელი არ გულისხმობს მხოლოდ კონკრეტულ სფეროებს, როგორიცაა უკეთეს განათლება, უკეთესი ჯანდაცვა, უვიზო მიმოსვლა, და ა.შ. არამედ ძალიან მნიშვნელოვანს. დაცულ იდენტობას და თვითმყოფადობას. არსებულ ვითარებაში, როცა რუსიფიკაციის ფონზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლების იდენტობის შენარჩუნებას საფრთხე ემუქრება, ეს მნიშვნელოვანი ღირებულებაა.
კონფლიქტების მოგვარების ჩვენი ხედვაა - ერთიანი მომავალი ერთიან ევროპულ სახელმწიფოში. სწორედ ასეთ სახელმწიფოდ ყალიბდება დღეს საქართველო.
ჩვენ ვყალიბდებით, როგორც ევროპული დემოკრატია და მნიშვნელოვანი სატრანზიტო ფუნქციის ქვეყანა, რომელსაც ამბიცია აქვს შექმნას ძლიერი ეკონომიკა მოსახლეობის კეთილდღეობისათვის და თავისუფალი საზოგადოება, სადაც ყველა მოქალაქე განურჩევლად ეთნიკური კუთვნილებისა, თავს გრძნობს დაცულად და თანასწორად.
დაინტერესებული ვართ ყველამ მიიღოს მონაწილეობა ამგვარი მომავლის მშენებლობაში და რა თქმა უნდა აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის მაცხოვრებლებმა, აფხაზებმა და ოსებმა.
მზად ვართ კიდევ უფრო გავაფართოვოთ პირდაპირი დიალოგი აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებთან, რომ ვიმსჯელოთ ერთობლივ ინტერესებზე, პრაგმატულ გამოსავლებსა და ახალ ინიციატივებზე.
ჩვენი პოლიტიკა ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების აქტიური მხარდაჭერით განხორციელება. საეთაშორისო თანამეგობრობა საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტის მტკიცედ უჭერს მხარს. აქტიურად ვითანამშრომლებთ ჩვენს პარტნიორებთან იმისათვის, რომ გაგრძელდეს და კიდევ უფრო გააქტიურდეს ჩართულობის პოლიტიკის მიმართულებით და მაქსიმალურად დაუჭირონ მხარი ნდობის მშენებლობის და ხალხთაშორის კონტაქტების წახალისების პროგრამებს. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი მიმართულებაა, რადგან დღეს ჩვენი ამოცანაა მავთულხლართების და სხვადასხვა დაბრკოლებების მიუხედავად ავაშენოთ ხიდები, რომელიც ჩვენს ხალხებს გააერთიანებს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა ახალგაზრდებს ასევე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებულ ვითარებაზე და ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მიმდინარეობაზე ესაუბრა.

Ketevan Tsikhelashvili: Our policy will be peaceful, principled, consistent, pragmatic and focused on the outputs search
9 August 2016
The State Minister for Reconciliation and Civil Equality Ketevan Tsikhelashvili met with Georgian and foreign students and told them about the main priorities of the Office of State Minister.
"Our policy is peaceful, without rhetoric, but principled, consistent, pragmatic and focused on the search outputs search. The reunification of our country, first of all, means for us the reunification of our people. That’s why the peace process aimed on encouraging contacts between people, confidence building and reconciliation, will become even more dynamic.
The occupation of our territories, kilometers of fencing wire, unresolved conflicts hamper the lives of many people. Therefore, the fate of the people affected by the conflict, is one of the main priorities of our government. We mean not only population living near occupation line, but also people in occupied regions, thousands of IDP-s, who deprived of the opportunity to return to their houses.
In recent years, the government of Georgia has taken lots of steps to assist the population living near the occupation line. Responding to the needs of these people, social and economic development of the region will be one of our top priorities in the future.
The protection of the rights of the population living in the occupied territory, as well as the improvement of living conditions of these people, regardless of their ethnic origin – is also our priority. This question deserves special attention. Particularly when we speak about ethnic Georgians of Gali district, whose rights are frequently and grossly violated. In this case involvement of international human rights protection mechanisms is very important.
The state continues to work towards improving of social and economic conditions of internally displaced persons, as well as for the realization of the inalienable right of the people to return to their houses.
Our policy has been and will be a dynamic - the government will offer more opportunities to residents of Abkhazia and the Tskhinvali region, providing them the access to all public services. For example, the interest of the population of breakaway regions to the health program in recent years has dramatically increased - according to official statistics, 4-5 times. We are going to expand the involvement in other directions.
Our authorities have repeatedly stated that they are ready to offer people, living in the occupied territory, all the benefits and opportunities arising out from the cooperation of Georgia with its partners, relations with the European Union, an association agreement, visa - liberalization. Concrete steps will be taken to increase the availability.
It should be mentioned that the benefits from the process of integration with the European Union, mean not only the specific areas - such education, healthcare, visa-free travel, etc.. But much more important issues. For example, protection of identity. This is particularly important in current reality, when we are facing the threat of russification.
Our approach to conflict – common future in the common European state. Today Georgia is on the path of becoming such a state.
The formation of our country is on the path with the European democracy, as a country with the significant transit functions. We want to create the country with the strong economy and free society of general prosperity. Country, in which every citizen, regardless of ethnicity, feel secure and equitable.
We want all the citizens of our country – of course, including the residents of Abkhazia and the Tskhinvali region – to participate in the construction of such country. We are ready to expand direct dialogue with the Abkhaz and Ossetian communities in order to discuss our common interests, pragmatic outputs and new initiatives.
Such policy is actively supported by our international partners. The international community strongly supports the territorial integrity and sovereignty of Georgia. We continue the cooperation with our partners in order to intensify the engagement policy, confidence-building programs and contacts between people. This is particularly important direction, because today our task - despite the barbed wire and other barriers – is to build bridges that unite our people"- said Ketevan Tsikhelashvili.
The State Minister also told the students about the situation in the occupied territories and Geneva International Discussions.