ქეთევან ციხელაშვილი: ჩვენ მშვიდობიანი, პრინციპული, თანმიმდევრული, პრაგმატული და გამოსავლებზე ორიენტირებული პოლიტიკა გვექნება
9 აგვისტო 2016
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ქართველ და უცხოელ სტუდენტებს შეხვდა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის პოლიტიკის ძირითად პრიორიტეტული მიმართულებები გააცნო.
„ჩვენ გვაქვს მშვიდობიანი, ნაკლებად რიტორიკული, მაგრამ პრინციპული, თანმიმდევრული, პრაგმატული და გამოსავლებზე ორიენტირებული პოლიტიკა. ქვეყნის გაერთიანება ჩვენთვის პირველ რიგში ჩვენი ხალხის გაერთიანებას გულისხმობს, ამიტომ კიდევ უფრო დინამიური გახდება სამშვიდობო პროცესი, რომელიც ხალხთაშორის კონტაქტების წახალისების, ნდობის მშენებლობის და შერიგებისკენაა მიმართული.
საქართველოს ტერიტორიების განგრძობითი ოკუპაცია, კილომეტრობით მავთულხლართები, მოუგვარებელი კონფლიქტი ბევრი ადამიანისთვის ყოველდღიურად მძიმე გამოწვევა. ამიტომ კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების ბედზე, მათ მდგომარეობაზე ზრუნვა ჩვენთვის ერთ-ერთი მთავრი პრიორიტეტია. აქ იგულისხმება საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს, ასევე უშუალოდ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა ათასობით ოჯახი, ვისაც დღემდე არ ეძლევა საკუთარ სახლებში დაბრუნების შესაძლებლობა.
სახელმწიფომ ბევრი ნაბიჯი გადადგა გამყოფ ხაზების მიმდებარედ, რთულ უსაფრთხოების გარემოში მცხოვრები მოსახლეობის დასახმარებლად ბოლო წლების განმავლობაში. ჩვენთვის ამ ადამიანების საჭიროებებზე რეაგირება და რეგიონის სოციალური და ეკონომიკური განვითარება ერთ-ერთი მთავარი საზრუნავი იქნება მომავალში.
პრიორიტეტულია ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებლების უფლებების დაცვა და ჰუმანიტარული პირობების გაუჯობესება, განურჩევლად ეთნიკური კუთვნილებისა. თუმცა, იმ სამწუხარო მოცემულობის გათვალისწინებით, რომ განსაკუთრებით მოწყვლადი ამ მხრივ გალის რაიონის ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობაა, ვისი უფლებებიც ყველაზე ხშირად და უხეშად იზღუდება, ეს საკითხი განსაკუთრებით საყურადღებოა. მნიშვნელოვანია, ამ მიზნისათვის ადამიანის უფლებების საერთაშორისო მექანიზმების ჩართვა და ამოქმედება.
სახელმწიფო გააგრძელებს დევნილთა სოციალური და ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესების მიმართულებით მუშაობას ამჟამინდელ საცხოვრებელ ადგილებში, და ამავდროულად მათი საკუთარ სახლებში დაბრუნების განუყოფელი უფლების რეალიზაციისთვის ბრძოლას.
ჩვენი პოლიტიკა იქნება დინამიური და საქმიანი: სახელმწიფო კიდევ უფრო მეტ შესაძლებლობას შესთავაზებს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონის მაცხოვრებლებს ჩაერთონ და ისარგებლონ დანარჩენი ჩვენი მოქალაქეებისათვის ხელმისაწვდომი მომსახურებებით. მაგალითისათვის, მავთულხლართების მიღმა მცხოვრები მოსახლების მხრიდან ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართვაზე ინტერესი ბოლო წლებში მკვეთრად, მონაცემების მიხედვით, ოთხჯერ და ხუთჯერ გაიზარდა. ჩვენ სხვა მიმართულებებითაც ვგეგმავთ ჩართულობის გაფართოვებას.
ჩვენმა ხელისუფლებამ არაერთხელ განაცხადა, რომ მზად არის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ მოსახლეობას ყველა ის ახალი სარგებელი და შესაძლებლობა გაუზიაროს, რომელიც საქართველოს პარტნიორებთან თანამშრომლობის ფორმატებიდან გამომდინარეობს, როგორიცაა საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობა, ასოცირების შეთანხმება, უვიზო მიმოსვლის პერსპექტივა. ხელმისაწვდომობის გაზრდისთვის კონკრეტულ ნაბიჯებს გადავდგამთ.
აღსანიშნავია, რომ საქათველოს ევროპული ინტეგრაციის პროცესიდან გამომდინარე სარგებელი არ გულისხმობს მხოლოდ კონკრეტულ სფეროებს, როგორიცაა უკეთეს განათლება, უკეთესი ჯანდაცვა, უვიზო მიმოსვლა, და ა.შ. არამედ ძალიან მნიშვნელოვანს. დაცულ იდენტობას და თვითმყოფადობას. არსებულ ვითარებაში, როცა რუსიფიკაციის ფონზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლების იდენტობის შენარჩუნებას საფრთხე ემუქრება, ეს მნიშვნელოვანი ღირებულებაა.
კონფლიქტების მოგვარების ჩვენი ხედვაა - ერთიანი მომავალი ერთიან ევროპულ სახელმწიფოში. სწორედ ასეთ სახელმწიფოდ ყალიბდება დღეს საქართველო.
ჩვენ ვყალიბდებით, როგორც ევროპული დემოკრატია და მნიშვნელოვანი სატრანზიტო ფუნქციის ქვეყანა, რომელსაც ამბიცია აქვს შექმნას ძლიერი ეკონომიკა მოსახლეობის კეთილდღეობისათვის და თავისუფალი საზოგადოება, სადაც ყველა მოქალაქე განურჩევლად ეთნიკური კუთვნილებისა, თავს გრძნობს დაცულად და თანასწორად.
დაინტერესებული ვართ ყველამ მიიღოს მონაწილეობა ამგვარი მომავლის მშენებლობაში და რა თქმა უნდა აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის მაცხოვრებლებმა, აფხაზებმა და ოსებმა.
მზად ვართ კიდევ უფრო გავაფართოვოთ პირდაპირი დიალოგი აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებთან, რომ ვიმსჯელოთ ერთობლივ ინტერესებზე, პრაგმატულ გამოსავლებსა და ახალ ინიციატივებზე.
ჩვენი პოლიტიკა ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების აქტიური მხარდაჭერით განხორციელება. საეთაშორისო თანამეგობრობა საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტის მტკიცედ უჭერს მხარს. აქტიურად ვითანამშრომლებთ ჩვენს პარტნიორებთან იმისათვის, რომ გაგრძელდეს და კიდევ უფრო გააქტიურდეს ჩართულობის პოლიტიკის მიმართულებით და მაქსიმალურად დაუჭირონ მხარი ნდობის მშენებლობის და ხალხთაშორის კონტაქტების წახალისების პროგრამებს. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი მიმართულებაა, რადგან დღეს ჩვენი ამოცანაა მავთულხლართების და სხვადასხვა დაბრკოლებების მიუხედავად ავაშენოთ ხიდები, რომელიც ჩვენს ხალხებს გააერთიანებს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა ახალგაზრდებს ასევე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებულ ვითარებაზე და ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მიმდინარეობაზე ესაუბრა.

Кетеван Цихелашвили: наша политика будет мирной, принципиальной, последовательной, прагматичной и ориентированной на поиск выходов
9 August 2016
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с грузинскими и иностранными студентами и ознакомила их с основными приоритетами Аппарата государственного министра.
«Наша политика мирная, без лишней риторики, однако принципиальная, последо¬ва¬тель¬ная, прагматичная и ориентированная на поиск выходов. Объединение страны для нас означает, прежде всего, воссоединение нашего народа, поэтому мирный процесс, направленный на поощрение контактов между народами, строительство доверия и примирение, станет еще более динамичным.
Продолжительная оккупация территории Грузии, километры проволочных ограждений, неурегулированные конфликты затрудняют жизнь многих людей. Поэтому судьба людей, пострадавших в результате конфликта, забота об этих людях является одним из главных приоритетов наших властей. Подразумевается население, проживающее как вблизи окку-пационной линии, так и непосредственно на оккупированной территории, а также тысячи вынужденно перемещенных семей, и сегодня лишенных возможности вернуться в собственные дома.
За последние годы государство предприняло множество шагов для оказания помощи населению, проживающему вблизи разделительной линии, в сложных с точки зрения безопасности условиях. Реагирование на нужды этих людей, социальное и экономическое развитие региона будет одним из наших главных приоритетов и в будущем.
Приоритетным является и защита прав населения, проживающего на оккупированной территории, а также улучшение гуманитарных условий проживания этих людей, невзирая на их этническое происхождение. Этот вопрос заслуживает особого внимания с учетом печальной данности – особо ранимой в этом плане категории населения – проживающих в районе Гали этнических грузин, права которых часто и грубо нарушаются. В данном случае особую важность имеет включение и задействование международных механизмов защиты прав человека.
Государство продолжает работать в направлении улучшения социальных и экономических условий вынужденно перемещенных лицах на местах их нынешнего проживания, а также бороться за реализацию неотъемлемого права этих людей на возвращение в собственные дома.
Наша политика была и будет динамичной и деловой: государство предложит еще больше возможностей жителям Абхазии и Цхинвальского региона, обеспечив им, наравне с остальными гражданами страны, доступ ко всем государственным услугам. К примеру, интерес населения, проживающего по вторую сторону проволочных ограждений, к включению в программу здравоохранения за последние годы резко увеличился – согласно имеющимся данным, в четыре-пять раз. Мы планируем расширить вовлеченность и в других направлениях.
Наша власти неоднократно заявляли, что готовы предложить проживающему на оккупированной территории населению все новые блага и возможности, вытекающие из таких форматов сотрудничества партнерами Грузии, как отношения Грузии с Евросоюзом, соглашение об ассоциировании, перспектива безвизового перемещения. Для увеличения доступности будут предприняты конкретные шаги.
Следует отметить, что блага, вытекающие из процесса интеграции с Евросоюзом, подразумевают не только такие конкретные сферы, как качественное образование и здравоохранение, безвизовое перемещение и пр., но и гораздо более важное – защиту идентичности и самобытности. Это имеет особое значение с учетом существующей реальности, когда на фоне русификации под угрозой находится сохранение идентичности населения, проживающего на оккупированной территории.
Наш подход к урегулированию конфликтов – единое будущее в едином европейском государстве. Сегодня Грузия находится на пути становления именно такого государства.
Становление нашего государства идет по пути европейской демократии, в качестве страны со значительными транзитными функциями, претендующей на создание сильной экономики, создание свободного общества всеобщего благоденствия, в котором каждый гражданин, невзирая на этническую принадлежность, чувствует себя защищенным и равноправным.
Мы заинтересованы в том, чтобы в строительстве подобного будущего приняли участие все граждане нашей страны, включая, разумеется, и жителей Абхазии и Цхинвальского региона, абхазов и осетин.
Мы готовы еще более расширить прямой диалог с абхазским и осетинским обществами с тем, чтобы обсуждать наши совместные интересы, прагматичные выходы и новые инициативы.
Нашу политику активно поддерживают наши международные партнеры. Международное сообщество неуклонно поддерживает территориальную целостность и суверенитет Грузии. Мы продолжаем активно сотрудничать с нашими партнерами с тем, чтобы продолжить и еще более активизировать политику вовлеченности, обеспечить максимальную поддержку программ по строительству доверия и поощрению контактов между народами. Это особенно важное направление, поскольку сегодня наша задача – невзирая на проволочные заграждения и прочие барьеры, возвести мосты, которые объединят наши народы», – заявила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр рассказала также студентам о положении на оккупированных территориях и ходе Женевских международных дискуссий.