„შინდისში დაღუპულმა ბიჭებმა აჩვენეს გმირობის ისეთი საოცარი მაგალითი, ისტორიის სახელმძღვანელოებში რომ წაგვიკითხავს და სიამაყის გრძნობით აღვსილვართ. ერთობის, შეუპოვრობის ვაჟკაცობის, თავგანწირვის და გაუტეხელობის მაგალითი. ამ ბიჭებმა უთანასწორო ბრძოლაში მართლაც გაიმარჯვეს საკუთარი სიცოცხლის ფასად.
ჩვენთვის ეს არის იმის მაგალითი და შთაგონება, რომ ყველა შესაძლებლობებით, ოღონდ მშვიდობიანად უნდა მოვახერხოთ და გავამთლიანოთ ჩვენი ქვეყანა. ჩვენ საკმარისი ტკივილი გავიარეთ, საკმარისი მსხვერპლი გვქონდა და საკმარისი სისხლი დავღვარეთ. ამ ბიჭების პატივის მისაგებად უნდა გავძლიერდეთ და მოვახერხოთ მავთულხლართების, საოკუპაციო ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები ხალხების შერიგების გზით, ამ კონფლიქტების მოგვარება.
რაც დღეს ჩვენ მივიღეთ - ოკუპაცია, დაშორიშორება, მავთულხლართები, ათასი მახინჯი ბარიკადი - ეს არ შედის არც ერთი ჩვენგანის ინტერესში. მავთულხლართების ორივე მხარეს მყოფი ადამიანები თანაბრად იტანჯებიან შექმნილი ვითარებით. ამიტომ, ჩვენ უნდა მოვახერხოთ მეტი წინადადაბებით, მეტი მიმზიდველობით, მეტი შეთავაზებით რაციონალურად გადაფასება შედეგების, იმისათვის, რომ ნდობის მშენებლობის მშვიდობის გზით წავიდეთ უკეთესი მომავლისაკენ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა 2008 წლის ომის შინდისელი გმირების გადარჩენილ თანამებრძოლებს მადლობა გადაუხადა სამშობლოს წინაშე დამსახურებული უდიდესი გმირობისთვის, შეუპოვრობისთვის და ვაჟკაცობისთვის და აღნიშნა, რომ ჩვენი ქვეყანა აქამდე სწორედ ასეთ გმირებზე იდგა.

«Погибшие в Шиндиси воины показали поразительный пример героизма, подобный тем, о которых мы с восхищением читали в учебниках по истории. Пример единства, не-сломимого мужества, отваги и самоотверженности. В неравной борьбе они действительно одержали победу ценою собственной жизни.
Для нас это поучительный пример, вдохновляющий на использование всех возможностей, только мирных, для объединения нашей страны. Для того, чтобы почтить память этих героев, мы обязаны стать сильными и суметь урегулировать этот конфликт путем примирения населения, проживающего по обе стороны проволочных заграждений вдоль оккупационной линии.
То, перед лицом чего мы сегодня оказались – оккупация, проволочные заграждения, тысячи уродливых баррикад, не входит в интересы ни одной из сторон. Люди, проживающие по обе стороны проволочных заграждений, в равной мере страдают от создавшегося положения. Поэтому мы должны суметь, предложив еще больше возможностей, благ, рационально переоценить результаты с тем, чтобы путем строительства доверия, мирным путем прийти к лучшему будущему», – заявила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр поблагодарила оставшихся в живых героев августовской войны за беззаветное служение Отчизне, самоотверженность и мужество, отметив, что наша страна с испокон времен держалась на таких героях.