შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველ მოადგილედ პეტრე კანკავა დაინიშნა.
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა პირველი მოადგილე დღეს, აპარატის თანამშრომლებს წარუდგინა.
პეტრე კანკავა დაიბადა 1977 წლის 1 აგვისტოს, ქალაქ თბილისში. 1999 წლებში დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და საერთაშორისო სამართლის ფაკულტეტი. არის საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალისტი.
მას აქვს საჯარო სამსახურში მუშაობის 17 წლიანი გამოცდილება.
2015 – 2016 წლებში მუშაობდა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის თანაშემწედ, 2010-2015 წლებში საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოში წამყვან თანამდებობაზე, 2009 წელს იყო საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის თავმჯდომარე; 2005– 2009 წლებში კვიპროსის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს პირველი მდივანი და დროებითი რწმუნებული, ხოლო 2004 - 2005 წლებში მუშაობდა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში, 2000 - 2004 წლებში ქალაქ ათენში საქართველოს გენერალურ საკონსულოში, 2000 წელს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საკონსულო დეპარტამენტში ატაშედ, 1999 – 2000 წლებში კი საგარეო პოლიტიკის კვლევისა და ანალიზის ცენტრის სპეციალისტად.

Первым заместителем государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия назначен Петрэ Канкава.
Государственный министр Кетеван Цихелашвили представила своего первого заместителя сотрудникам Аппарата сегодня.
Петрэ Канкава родился 1 августа 1977 года в городе Тбилиси. В 1999 году он окончил факультет международных отношений и международного права Тбилисского государственнного университета; является специалистом по международным отношениям.
Петрэ Канкава имеет 17-летний стаж работы на государственной службе.
В 2015-2016 годах он работал помощником председателя Комитета по защите прав человека и гражданской интеграции Парламента Грузии, в 2010-2015 годах – на ведущих должностях в Национальном агентстве по охране культурного наследия, в 2009 году был председателем Департамента туризма и курортов Минитерства экономики Грузии. В 2005-2009 годах был первым секретарем и временным поверенным Посольства Грузии в Республике Кипр, а в 2004-2005 годах работал в Министерстве иностранных дел Грузии. В 2000-2004 годах Петрэ Канкава работал в Афинах в Генеральном консульстве Грузии, в 2000 году был атташе в Консульском департаменте Министерстве иностранных дел, а в 1999-2000 годах работал специалистом в Центре исследования и анализа внешней политики.