სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენლებმა უგზო-უკვლოდ დაკარგულების ხსოვნას პატივი მიაგეს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენლებმა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორის დღესთან დაკავშირებით გამართულ ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს.
ღონისძიება ფონდი „მოლოდინის“ და უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა ოჯახის წევრების ორგანიზებითა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მხარდაჭერით საპატრიარქოსთან არსებულ ახალგაზრდობის სულიერი და ინტელექტუალური განვითარების ცენტში გაიმართა, რის შემდეგაც დიღმის ძმათა სასაფლაოზე ბაბუშერას აეროპორტში დაღუპული ქართველი მებრძოლების ხსოვნას მიაგეს პატივი.
საქართველოში 1990-იანი წლებისა და 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად 2000-ზე მეტი პირი ითვლება დაკარგულად.
30 აგვისტო, როგორც უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღე, მსოფლიოში 1983 წლიდან, ხოლო საქართველოში 2011 წლიდან აღინიშნება.

Представители Аппарата государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия приняли участие в мероприятии, посвященном международному дню без вести пропавших лиц. Мероприятие, организованное фондом «Ожидание» и членами семей без вести пропавших лиц при поддержке Международного комитета Красного Креста, состоялось в Центре духовного и интеллектуального развития молодежи при Патриархии Грузии, после чего присутствующие почтили память погибших в аэропорту Бабушера грузинских воинов на братской могиле Дигомского кладбища.
В Грузии в результате вооруженных конфликтов 1990-х годов и августа 2008 года более двух тысяч лиц считаются без вести пропавшими. 30 августа как международный день без вести пропавших лиц в мире отмечается с 1983 года, а в Грузии – с 2011 года.