ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის რიგით 69-ე შეხვედრა გაიმართა. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრაზე კიდევ ერთხელ დააყენეს ოკუპირებული ცხინვალის ციხეში უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქე გიორგი გიუნაშვილის საკითხი და მოითხოვეს მისი უმოკლეს ვადაში გათავისუფლება.
საუბარი საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე უკანონოდ დამონტაჟებული მავთულხლართებით, ღობეებითა და ე.წ. საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერებით გამოწვეულ ვითარებას შეეხო, რომელიც მნიშვნელოვან პრობლემებს უქმნის საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრებ ადგილობრივ მოსახლეობას.
ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ ე.წ. საზღვრის კვეთის ბრალდებით დაკავების დროს განხორციელებული ფიზიკური შეურაცხყოფისა და ცემის ფაქტებზე. აღნიშნულთან დაკავშირებით ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებს, მათ შორის საერთაშორისო მედიატორებს, დეტალური ინფორმაცია და ფაქტობრივი მასალა მიაწოდეს.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო მიმდინარე წლის 28 მაისს საქართველოს მოქალაქე ნიკა საღირაშვილის გაუჩინარების საკითხს, რომელთან დაკავშირებითაც ცენტრალური ხელისუფლების მხრიდან მუშაობა გრძელდება.

В селе Эргнети состоялась очередная, 69-я встреча в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них. На встрече представители центральных властей Грузии еще раз поставили вопрос незаконно задержанного и содержащегося в тюрьме оккупированного Цхинвали гражданина Грузии Георгия Гиунашвили, потребовав его освобождения в кратчайшие сроки.
Беседа коснулась обстановки, вызванной незаконным возведением проволочных заграждений, оград и указателей так называемой «границы» на прилегающей к оккупационной линии территории, создающей значительные проблемы для местного населения, проживающему по обе стороны разделительной линии.
Представители центральных властей поставили вопрос о фактах нанесения представителями оккупационных сил России физических оскорблений и побоев лицам, задержанных по обвинению в незаконном пересечении так называемой «границы». В этой связи представители центральных властей предоставили участникам встречи, включая международных медиаторов, детальную информацию и фактический материал.
На встрече беседа коснулась также вопроса пропавшего 28 июня гражданина Грузии Ники Сагирашвили, работы по поиску которого со стороны центральных властей продолжаются.
Следующая встреча в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них состоится 28 сентября.