შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა, ქეთევან ციხელაშვილმა, ბათუმში საერთაშორისო კონფერენციაში „უსაფრთხოება შავი ზღვის რეგიონში“ მიიღო მონაწილეობა, რომელიც ადენაუერის ფონდის მიერ იყო ორგანიზებული.
სახელმწიფო მინისტრმა დამსწრეებს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება გააცნო, ყურადღება გაამახვილა ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებზე, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილების, საკუთრების უფლებისა და გალის რაიონში მცხოვრები ეთნიკური ქართველებისთვის მშობლიურ ენაზე განათლების შეზღუდვის ფაქტებზე.
ქეთევან ციხელაშვილმა ასევე, ისაუბრა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მიმდინარეობაზე და აღნიშნა, რომ რუსეთის მხრიდან ხდება ისეთი ჰუმანიტარული საკითხების პოლიტიზირებაც კი, როგორიცაა დევნილების საკუთარ სახლებში დაბრუნების უფლების რეალიზება.
მისი თქმით, საქართველოს ხელისუფლება კონფლიქტების მოგვარების ერთადერთ გზად სამშვიდობო პოლიტიკას განიხილავს, რომლის მიზანიც მშვიდობის და სტაბილურობის უზრუნველყოფაა, როგორც საქართველოში, ასევე რეგიონში და ეს პოლიტიკა არავის წინააღმდეგ არ არის მიმართული.
სახელმწიფო მინისტრს შეფასებით, 2008 წლის შემდეგ რუსეთმა აფხაზეთისა და ცხინვალის ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარებით რეალურად ექსკლუზიური კონტროლი მოიპოვა ამ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის ცხოვრების ყველა სფეროზე, თუმცა, აფხაზური საზოგადოება უკვე აცნობიერებს რუსიფიკაციის საფრთხეებს და ხვდება, რომ მათ იდენტობას სერიოზული საფრთე ემუქრება.
კონფერენციაზე ასევე, ნაჩვენები იყო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ მომზადებული ვიდეო, რომელიც საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრები მოსახლეობისა და დევნილების ცხოვრებას ასახავს.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили приняла участие в состоявшейся в Батуми международной конференции на тему: «Безопасность в регионе Черного моря», организованной Фондом Аденауэра.
Государственный министр ознакомил присутствующим об обстановке на оккупированных территориях Грузии, заострив внимание на грубых нарушениях прав человека, в том числе о фактах ограничения прав свободы перемещения, собственности и получения образования на родном языке для проживающих в районе Гали этнических грузин.
Кетеван Цихелашвили рассказала также ходе Женевских международных дискуссий, отметив, что со стороны России политизирован даже такой гуманитарный вопрос, как реализация права вынужденно перемещенных лиц на возвращение в собственные дома.
По ее словам, власти Грузии приемлют единственный путь урегулирования конфликтов – мирную политику, цель которой состоит в обеспечении мира и стабильности как в Грузии, так и регионе в целом, и эта политика не направлена против какой либо стороны.
Согласно оценке государственного министра, Россия, признав так называемую «независимость» Абхазии и Цхинвали, после 2008 года реально приобрела исключительный контроль над всеми сферами жизни проживающего на этих территориях населения, хотя абхазское общество уже осознает опасность русификации, понимая, что их идентичность находится под серьезной угрозой.
На конференции был показан подготовленный Аппаратом государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия видеоролик, отражающий жизнь проживающего вблизи оккупационной линии населения и вынужденно перемещенных лиц.