შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, ქეთევან ციხელაშვილი, ბათუმში მცხოვრებ აფხაზებს შეხვდა.
„ძალიან საინტერესო და ორმაგად საყურადღებო შეხვედრა იყო. პირველ რიგში იმიტომ, რომ ჩვენი უწყება პასუხისმგებელია სამოქალაქო ინტეგრაციაზე. ჩვენი მიზანია, საქართველოს ყველა მოქალაქემ, მიუხედავად მათი ეთნიკური კუთვნილებისა თავი იგრძნოს თანასწორად და ქვეყნის საზოგადოებრივ განვითარების ყველა სფეროში მაქსიმალურად ჩაერთოს. ამ ამოცანების შესასრულებლად გვაქვს ახალი სამოქალაქო ინტეგრაციისა და თანასწორობის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რაზეც ვისაუბრეთ. ასევე ვიმსჯელეთ მათთვის საინტერესო საკითხებზე და მათი გადაწყვეტის გზებზე, რომელიც ბათუმში მცხოვრებ აფხაზებს აწუხებთ.
ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებზე იმ კონტექსტიდან გამომდინარე, რომ აფხაზეთი დღეს ოკუპირებულია, ცხადია, არსებობს საჭიროება პირდაპირი დიალოგის წახალისებისა და ხალხთაშორის ურთიერთობების აღდგენის. ამ კუთხით კიდევ ბევრი რამ გვაქვს გასაკეთებელი. ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის მთავარი მიზანი საქართველოს გაერთიანებაა, რომელიც პირველ რიგში ჩვენი საზოგადოებების გაერთიანებას გულისხმობს. აქ მცხოვრებ აფხაზებსა და ქართველებს გამორჩეულად კარგი ურთიერთობა აქვთ, არის ბევრი შერეული ოჯახიც, რომელიც მატარებელია როგორც ქართული, აფხაზური იდენტობის. ეს ადამიანები არიან ცოცხალი მაგალითები იმისა, რომლებიც ყველაზე მეტად შეგვახსენებენ, რომ მართალია ჩვენ დღეს გვყოფს მავთულხლართები, მაგრამ ძალიან ბევრი რამ გვაერთიანებს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
თავის მხრივ, მოსახლეობა სახელმწიფო მინისტრს მადლობა გადაუხადა სტუმრობისთვის და იმედი გამოთქვეს, რომ მომავალშიც ორმხრივი შეხვედრები როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ ხელისუფლების წარმომადგენლებთან უფრო ინტენსიურად გაიმართება.
შეხვედრა ბათუმში მცხოვრებ აფხაზებთან ე.წ. აფხაზეთის უბანში ალექსანდრე აცამბას ოჯახში გაიმართა, რომელსაც აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ზურაბ პატარაძეც დაესწრო.
შეგახსენებთ, რომ 1864 წლის 21 მაისის კრასნაია პოლიანაზე რუსულ-კავკასიური ომი ადიღელების, უბიხების და აფხაზების დამარცხებით დასრულდა, რასაც ამ ხალხის მასობრივი გადასახლება მოჰყვა. მუჰაჯირობის შედეგად აფხაზეთის ტერიტორიის მნიშვნელოვანი ნაწილი გაუკაცრიელდა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with local Abkhazians in Batumi.
“The meeting was extremely interesting and twice as much important, first because our office is responsible for civic integration – each citizen of Georgia, regardless of his/her ethnic background should identify himself/herself equal, they need to be intensively involved in all spheres of social development. We have a new Strategy on Civic Integration and Equality and respective Action Plan. We have talked about the strategy and discussed the areas of interests, problems of Abkhazians who live in Batumi and ways for their solution.
Underlined by the context of occupied Abkhazia, we obviously need to encourage direct dialogue and people-to-people contacts to address the Georgian-Abkhaz relations. There’s still much to be done. The main goal of our peaceful policy is unification of Georgia that primarily implies the unification of our people. Abkhazians and Georgians who live here in Batumi maintain remarkably good relations; there are many mixed families, comprising both Georgian and Abkhazian identities. These people are living examples that regardless of barbed wires that separate us today, there are many things that keep us united,” - Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.
The locals extended their thanks to State Minister for her visit, expressing hope that bilateral meetings with central and local authorities will be intensified in future.
The family of Mr. Aleksandre Atsamba, in so called Abkhazia Quarter in Batumi, hosted the meeting. The Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara Mr. Zurab Pataradze attended the event as well.
On May 21, 1864, The Russo-Circassian War on Krasnaya Polyana resulted into the defeat of Adygeans Ubykhs and Abkhazians, followed by massive resettlement of these peoples. The considerable part of Abkhazian territory was desolated after Muhajiroba.