შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, ქეთევან ციხელაშვილი, ბათუმში მცხოვრებ აფხაზებს შეხვდა.
„ძალიან საინტერესო და ორმაგად საყურადღებო შეხვედრა იყო. პირველ რიგში იმიტომ, რომ ჩვენი უწყება პასუხისმგებელია სამოქალაქო ინტეგრაციაზე. ჩვენი მიზანია, საქართველოს ყველა მოქალაქემ, მიუხედავად მათი ეთნიკური კუთვნილებისა თავი იგრძნოს თანასწორად და ქვეყნის საზოგადოებრივ განვითარების ყველა სფეროში მაქსიმალურად ჩაერთოს. ამ ამოცანების შესასრულებლად გვაქვს ახალი სამოქალაქო ინტეგრაციისა და თანასწორობის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რაზეც ვისაუბრეთ. ასევე ვიმსჯელეთ მათთვის საინტერესო საკითხებზე და მათი გადაწყვეტის გზებზე, რომელიც ბათუმში მცხოვრებ აფხაზებს აწუხებთ.
ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებზე იმ კონტექსტიდან გამომდინარე, რომ აფხაზეთი დღეს ოკუპირებულია, ცხადია, არსებობს საჭიროება პირდაპირი დიალოგის წახალისებისა და ხალხთაშორის ურთიერთობების აღდგენის. ამ კუთხით კიდევ ბევრი რამ გვაქვს გასაკეთებელი. ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის მთავარი მიზანი საქართველოს გაერთიანებაა, რომელიც პირველ რიგში ჩვენი საზოგადოებების გაერთიანებას გულისხმობს. აქ მცხოვრებ აფხაზებსა და ქართველებს გამორჩეულად კარგი ურთიერთობა აქვთ, არის ბევრი შერეული ოჯახიც, რომელიც მატარებელია როგორც ქართული, აფხაზური იდენტობის. ეს ადამიანები არიან ცოცხალი მაგალითები იმისა, რომლებიც ყველაზე მეტად შეგვახსენებენ, რომ მართალია ჩვენ დღეს გვყოფს მავთულხლართები, მაგრამ ძალიან ბევრი რამ გვაერთიანებს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
თავის მხრივ, მოსახლეობა სახელმწიფო მინისტრს მადლობა გადაუხადა სტუმრობისთვის და იმედი გამოთქვეს, რომ მომავალშიც ორმხრივი შეხვედრები როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ ხელისუფლების წარმომადგენლებთან უფრო ინტენსიურად გაიმართება.
შეხვედრა ბათუმში მცხოვრებ აფხაზებთან ე.წ. აფხაზეთის უბანში ალექსანდრე აცამბას ოჯახში გაიმართა, რომელსაც აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ზურაბ პატარაძეც დაესწრო.
შეგახსენებთ, რომ 1864 წლის 21 მაისის კრასნაია პოლიანაზე რუსულ-კავკასიური ომი ადიღელების, უბიხების და აფხაზების დამარცხებით დასრულდა, რასაც ამ ხალხის მასობრივი გადასახლება მოჰყვა. მუჰაჯირობის შედეგად აფხაზეთის ტერიტორიის მნიშვნელოვანი ნაწილი გაუკაცრიელდა.

Кетеван Цихелашвили встретилась с проживающими в Батуми абхазами
Государственный министр по делам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с проживающими в Батуми абхазами.
«Встреча была очень интересной и примечательной вдвойне. В первую очередь потому, что на наше ведомство возложена ответственность за гражданскую интеграцию. Наша цель состоит в том, чтобы каждый гражданин Грузии, невзирая на этническую принадлежность, чувствовал себя равноправным и был максимально включен во все сферы общественного развития. Для решения этих задач разработаны новая стратегия гражданской интеграции и равноправия и план действий, о чем мы и говорили. Мы также обсудили интересующие проживающих в Батуми абхазов вопросы и пути их решения.
Исходя из того контекста, что Абхазия на сегодня оккупирована, в плане грузино-абхазских отношений существует, разумеется, необходимость поощрения прямого диалога и восстановления отношений между народами. С данном отношении нам еще многое нужно сделать. Главной целью нашей мирной политики является объединение Грузии, что, прежде всего, подразумевает объединение наших обществ. Между проживающими здесь абхазами и грузинами прекрасные отношения, много смешанных семей, которые являются носителями как грузинской, так и абхазской идентичности. Эти люди являются живыми примерами, напоминающими нам, что, несмотря на разделяющие нас сегодня проволочные ограждения, нас очень многое объединяет», - заявила Цихелашвили.
Население, в свою очередь, поблагодарило государственного министра за приезд, выразив надежду, что в будущем двусторонние встречи с представителями как центральной, так и местных властей станут более интенсивными.
Встреча с проживающими в Батуми абхазами состоялась в так называемом «абхазском» районе, в семье Александра Ацамба. На встрече присутствовал и председатель правительства Аджарской Автономной Республики Зураб Патарадзе.
Напомним, что 21 мая 1864 года на Красной Поляне была проведен военный парад в завершение русско-кавказской войны с адыгами, убыхами и абхазами. За поражением в войне последовало массовое переселение этих народов. В результате мухаджирства значительная часть территории Абхазии опустела.