სახელმწიფო მინისტრი ფესტივალის მონაწილეებს მიესალმა და აღნიშნა, როცა რამდენიმე მეტრში საოკუპაციო ხაზი გადის, ასეთი კულტურული ღონისძიებების ჩატარება კიდევ უფრო დიდი მნიშვნელობას იძენს.
„ეს არის განსაკუთრებული ფესტივალი, რადგან სულ რამდენიმე მეტრში დგანან საოკუპაციო ჯარები, გავლებულია მავთულხლართები, რაც 2008 წლის შემდეგ სამწუხარო რეალობაა. ნიქოზის მსგავსად ძალიან ბევრი სოფელში ათასობით ოჯახს ეხება მავთულხლართებია. ამიტომ, ეს განგრძობითი ოკუპაცია ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისთვის ძალიან მძიმე, ყოველდღიური გამოწვევაა. დღეს, ის რაც ხდება აქ არის სიმბოლური გამოხატულება ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის. ადამიანების დაშორიშორების ამ მახინჯ ფორმებს, რაც დიდი გამოწვევაა ხელოვნური ბარიკადების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისთვის ჩვენ ვუპირისპირდებით განვითარებით, თავისუფლებით, შემოქმედებით, კრიატიულობით, მეტი მიმზიდველობით და ისეთი კულტურული ღონისძიებით, როგორიც ეს საერთაშორისო ფესტივალია“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა ფესტივალის ორგანიზატორებს და მეუფე ისაიას მადლობა გადაუხადა და წარმატებები უსურვა.
დღესვე ანიმაციური ფილმების საერთაშორისო ფესტივალის მონაწილეებს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი მიხეილ გიორგაძეც შეხვდა. ანიმაციური ფილმების ფესტივალი 1 სექტემბერს დაიწყო და დღეს საზეიმოდ დაიხურა.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в селе Нигози Горийкого муниципалитета встретилась с участниками международного фестиваля анимационных фильмов.
Государственный министр приветствовала участников фестиваля, отметив, что проведение подобного культурного мероприятия на расстоянии нескольких метров от оккупационной линии еще более усиливает его значимость.
«Это особый фестиваль, поскольку всего в нескольких метрах стоят оккупационные войска и установлены проволочные заграждения – такова печальная реальность после 2008 года. Наряду с селом Нигози проволочные заграждения отразились на жизни тысячи семей многих сел. Поэтому продолжительная оккупация – очень тяжелый, ежедневный вызов для населения, проживающего по обе стороны разделительной линии. То, что происходит здесь сегодня, представляет собой символическое выражение нашей мирной политики. Этим уродливым формам разделения людей, тяжело отражающимся на жизни людей, живущих по обе стороны этих искусственных баррикад, мы противопоставляем развитие, свободу, творчество, креативность, большую привлекательность и мероприятия, подобные этому международному фестивалю», – заявила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр поблагодарила организаторов фестиваля и владыку Исайю и пожелала им успехов.
Сегодня же с участниками международного фестиваля анимационных фильмов встретился министр культуры и охраны памятников Михаил Георгадзе. Фестиваль анимационных фильмов открылся 1 сентября; сегодня состоялась его праздничное закрытие.