გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის რიგით 39-ე შეხვედრა გაიმართა. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრაზე კიდევ ერთხელ განიხილეს მიმდინარე წლის 19 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში საქართველოს მოქალაქე გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საკითხი და საოკუპაციო ძალების მხრიდან, მკვლელობაში ბრალდებული რაშიდ კანჟი-ოღლის დაკავება და ცენტრალური ხელისუფლებისთვის გადმოცემა მოითხოვეს.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო 2012 წელს ოკუპირებული გალის რაიონში გაუჩინარებული საქართველოს მოქალაქის ზაზა წულუკიას საკითხს, რომელთან დაკავშირებით, ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მონაწილეებს, მათ შორის საერთაშორისო მედიატორებს, დეტალური ინფორმაცია მიაწოდეს.
საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრაზე კვლავ დააყენეს ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. ციხეში უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქე გიორგი ლუკავას საკითხი და მოითხოვეს მისი უმოკლეს ვადაში გათავისუფლება.
შეხევდრაზე საუბარი ასევე შეეხო ოკუპაციის ხაზს მიღმა დაფიქსირებულ ყველა იმ ინციდენტს, რომელსაც ადგილი ჰქონდა წინა შეხვედრიდან დღემდე.

39th IPRM meeting was held in Gali. The representatives of the Central Government discussed the issue of citizen of Georgia Giga Otkhozoria, who was murdered in village Khurcha, Zugdidi region on May 19th. Georgian side once again requested from the occupation forces and de facto government to hand over the person accused of murder.
During the meeting the talks were also held on the issue of Zaza Tsulukia, who went missing in 2012 in the region of occupied Gali and in this regard representatives of the Central Government provided the participants as well as international mediators with detailed information.
Representatives of the Central Government once again discussed the issue of Giorgi Lukava who is in illegal detention in so-called Abkhazian prison and demanded to release him as soon as possible.
The talks were also held over every single incident that occurred beyond the occupation line that took place since the last meeting.