რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების 8 წლისთავთან დაკავშირებით საერთაშორისო მედიაში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის ქეთევან ციხელაშვილის სტატია „ევროპამ უნდა გააგრძელოს საქართველოს მხარდაჭერა რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ რეგიონში“ გამოქვეყნდა.
სტატიაში სახელმწიფო მინისტრი აღნიშნავს, რომ რუსეთის მხრიდან გრძელდება საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია და ეს არ არის გაყინული კონფლიქტი, როგორც ამას ხშირად უწოდებენ, იმ ათასობით ოჯახისთვის, ვისთვისაც მოუგვარებელი კონფლიქტი და განგრძობითი ოკუპაცია ყოველდღიურად მძიმე ტვირთს წარმოადგენ.
სტატიაში ქეთევან ციხელაშვილი ასევე, აღნიშნავს, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მიმდინარეობს ინტენსიური რუსიფიკაციის პროცეს და ამას დღითიდღე აცნობიერებს აფხაზეთში და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობა, ხოლო ამას პრობლემის სახით ყოველდღიურად აწყდებიან გამყოფ ხაზთან მცხოვრები ოჯახები.
„აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვსი ქვეყნიდან ხუთს მოუგვარებელი კონფლიქტი აქვს, რაც რუსეთის პოლიტიკის ილუსტრაციაა. ამიტომ, აუცილებელია ევროპის მხარდაჭერა კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარების საკითხში, არა მხოლოდ საქართველოს, ასევე ევროპის უსაფრთხოებისა და მდგრადი მშვიდობისათვის. ჩვენი პოლიტიკა არის სამშვიდობო და ვცდილობთ, რომ შერიგების გზით დავიბრუნოთ ხალხი და არა მხლოდ ტერიტორია. მზად ვართ გავუზიაროთ მეტი სარგებელი, გადავდგათ უფრო დინამიური ნაბიჯები, იმისთვის, რომ ხელმისაწვდომი გავხადოთ დემოკრატიული სახელმწიფოს მშენებლობის პროცესში სიახლეები და ახალი შესაძლებლობების გაზიარება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის. ჩვენთვის ერთ-ერთი მთავრი გასაღებია ევროპული განვითარებაა და ამიტომ არის მნიშვნელოვანი, რომ ამ გზაზე შევძლოთ პროგრესის ჩვენება, მათ შორის უვიზო მიმოსვლა, როგორც არსებითი გზავნილი საქართველოს მხრიდან ევროპული კურსის ერთგულებისა“, - ნათქვამია სტატიაში.

On the occasion of 8 years since Russian recognition of so called “independence” of Abkhazia and Tskhinvali region, international media has released an article by the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili “Europe must continue to stand with Georgia against Russia’s regional aggression.”
In her article, the State Minister reflects on continued Russian occupation of Georgian territories, noting that the conflict is anything but “frozen”, as it is frequently referred, for thousands of families who suffer from unsettled conflict and continued occupation each day.
Mrs. Tsikhelashvili also makes a reference to ongoing “Russification” in occupied territories, something the residents of Abkhazia and Tskhinvali region perceive on a daily basis, whenever the families face a challenge close to diving line.
“Five countries out of six EU’s Eastern Partnership region suffer from so-called “frozen” conflicts, which is a clear illustration of Russian policy across the region. Therefore, the EU’s support for peaceful settlement of conflicts is important not for Georgia alone, but it is the best possible stimulus for long-term peace and security in our region. For Georgia, peace is the only possible conflict resolution policy, as our primary goal is the reunification of our people, rather than the territory single-handedly.
We are ready to share more benefits, to take ever more dynamic steps, to ensure that residents of occupied territories have access to new opportunities and possibilities stemming from Georgia’s democratic development. We see European development as one of the keys; therefore we are committed to show a progress, including visa-free travel, that is essential message Georgia conveys as a sign of its commitment towards European path,” – the article reads.