ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილეს დანიილ ხოშაბოს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით ინფორმაცია მიაწოდა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ყურადღება გაამახვილა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებზე, კერძოდ საოკუპაციო რეჟიმის მიერ თავისუფალი გადაადგილების, საკუთრების უფლებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლების შეზღუდვებზე, უკანონო დაკავებებსა და სხვა ჰუმანიტარული გამოწვევებზე, ასევე საუბარი შეეხო ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მიმდინარე შეხვედრებს.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრაზე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკა არის პრაგმატული, კონსტრუქციული და კონფლიქტების მოგვარების საკითხთან დაკავშირებით მხოლოდ მშვიდობიან გზებს განიხილავს.
„ჩვენი ხელისუფლებისთვის მთავარი ღირებულებაა ადამიანი, ადამიანის ღირსება და ადამიანის უფლებები. ასევე, კონფლიქტის მოგვარების პროცესშიც ჰუმანიტარული გამოსავლების მოძიება ჩვენთვის ერთ-ერთ მთავრ პრიორიტეტად რჩება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდა საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის მრჩეველი მარსელ კაპი.
შეხვედრის მიზანს საქართველოში კონფლიქტის შესახებ ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის მეთოთხმეტე კონსოლიდირებული ანგარიშისთვის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებული ვითარებასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მიღება წარმოადგენდა.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с заместителем директора Департамента по политическим вопросам Совета Европы Даниилом Хошабо.
На встрече государственный министр рассказала представителям Совета Европы о положении на оккупированных территориях Грузии.
Кетеван Цихелашвили заострила внимание на фактах грубых нарушениях прав человека в Абхазии и Цхинвальском регионе, в частности, на введенных оккупационным режимом ограничениях свободы перемещения, права собственности и права получения образования на родном языке, незаконных задержаниях и других гуманитарных вызовах. Беседа также коснулась встреч в рамках Женевских международных дискуссий и Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них.
На встрече государственный министр подчеркнула, что политика властей Грузии является прагматичной, конструктивной, рассматривающей исключительно мирные пути урегулирования конфликтов.
«Главная ценность для наших властей – человек, достоинство и права человека. Наряду с этим поиск гуманитарных выходов остается для нас одним из основных приоритетов», –заявила Кетеван Цихелашвили.
На встрече также присутствовал советник Департамента по политическим вопросам Совета Европы Марсель Капп.
Цель встречи состояла в получении информации о положении на оккупированных территориях для четырнадцатого консолидированного отчета Генерального секретаря Совета Европы о конфликтах в Грузии.