ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილეს დანიილ ხოშაბოს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით ინფორმაცია მიაწოდა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ყურადღება გაამახვილა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებზე, კერძოდ საოკუპაციო რეჟიმის მიერ თავისუფალი გადაადგილების, საკუთრების უფლებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლების შეზღუდვებზე, უკანონო დაკავებებსა და სხვა ჰუმანიტარული გამოწვევებზე, ასევე საუბარი შეეხო ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მიმდინარე შეხვედრებს.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრაზე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკა არის პრაგმატული, კონსტრუქციული და კონფლიქტების მოგვარების საკითხთან დაკავშირებით მხოლოდ მშვიდობიან გზებს განიხილავს.
„ჩვენი ხელისუფლებისთვის მთავარი ღირებულებაა ადამიანი, ადამიანის ღირსება და ადამიანის უფლებები. ასევე, კონფლიქტის მოგვარების პროცესშიც ჰუმანიტარული გამოსავლების მოძიება ჩვენთვის ერთ-ერთ მთავრ პრიორიტეტად რჩება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდა საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის მრჩეველი მარსელ კაპი.
შეხვედრის მიზანს საქართველოში კონფლიქტის შესახებ ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის მეთოთხმეტე კონსოლიდირებული ანგარიშისთვის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებული ვითარებასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მიღება წარმოადგენდა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with the Deputy to the Director of the Directorate General for Political Affairs of the Council of Europe Mr. Daniil Khoshabo.
The State Minister provided information on current situation in the occupied territories of Georgia to the representatives of the Council of Europe.
Mrs. Tsikhelashvili emphasized the cases of serious human rights violations, including the restrictions that are imposed on freedom of movement, property rights and education into native language; illegal arrests and other humanitarian challenges instigated by occupying regime; the conversation also dealt with Geneva International Discussions and IPRM (Incident Prevention and Reaction Mechanism) meetings.
The State Minister stressed that the policy of Georgian Government is pragmatic and constructive, seeking the peaceful means as the only solution to the conflict.
“A human being, his/her dignity and rights have a primary importance for the Government. In pursuit of this goal, we are committed to explore a humanitarian option, as one of the top priorities, within the conflict settlement process,” – Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.
Mr. Marsel Capi Political Adviser at the Directorate General attended the meeting as well.
The aim of the meeting was to receive information for Council of Europe Secretary General’s 14th Consolidated Report on the Situation in Occupied Territories of Georgia.