შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი იძულებით გადაადგილებულ პირთა საკითხებში გაეროს სპეციალურ მომხსენებლს ჩალოკა ბეიანის შეხვდა. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდა სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის დელეგაცია.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს ინფორმაცია მიაწოდა ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარების, იძულებით გადაადგილებულ პირთა მდგომარეობის შესახებ. მან ჟენევის დისკუსიების მიმდინარეობის შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ დევნილთა ღირსეული დაბრუნება დისკუსიების ერთ-ერთ მთავარ თემად რჩება და საქართველოს ხელისუფლება აღნიშნულ საკითხს კვლავაც აქტიურად დააყენებს დისკუსიების დღის წესრიგში.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, ამ მიმართულებით საერთაშორისო პარტნიორების, მათ შორის გაეროს მხარდაჭერას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს. ჩალოკა ბეიანმა გადაადგილებული პირების დაბრუნების საკითხში გაეროს მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ დაადასტურა.

Кетеван Цихелашвили встретилась с Чалока Бейани
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась со специальным докладчиком ООН по вопросу о правах внутренне перемещенных лиц Чалока Бейани. Во встрече также участвовала делегация Верховного комиссара по беженцам ООН на Южном Кавказе.
Государственный министр ознакомила гостей с обстановкой в оккупированных регионах, с положением внутренне перемещенных лиц. Она рассказала также о ходе Женевских международных дискуссий, отметив, что достойное возвращение внутренне перемещенных лиц остается одной из главных тем, и власти Грузии продолжают активно вносить данный вопрос в повестку дня дискуссий.
По заявлению Кетеван Цихелашвили, в этом направлении поддержка международных партнеров, в том числе ООН, особенно важна. Чалока Бейани еще раз подтвердил поддержку ООН по вопросу возвращения внутренне перемещенных лиц.