შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გორის რაიონის სოფელ ახალუბანში რეაბილიტირებული საბავშვო ბაღის გახსნაში მიიღო მონაწილეობა. ბაღის შენობა სახელმწიფო მინისტრმა და გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა დავით ონიაშვილმა გახსნეს.
ქეთევან ციხელაშვილმა საბავშვო ბაღის აღსაზრდელებს და აღმზრდელებს წარმატებები უსურვა და გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„გილოცავთ ამ მშვენიერ დღეს. დღეიდან პატარები ამ კომფორტულ და სასიამოვნო გარემოში გაატარებენ დღეს. მომავალი თაობის აღზრდაზე და განათლებაზე ზრუნვა და ამგვარი პროექტების განხორციელება ძალიან მნიშვნელოვანია. მთავრობა არ იშურებს ძალისხმევას, სწრაფი და ეფექტური რეაგირება მოახდინოს გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების საჭიროებებზე. დროებითი სამთავრობო კომისიის მუშაობის ფარგლებში გაზი შეყვანილია 58 სოფელში, 20 სოფელში მოეწყო ამბულატორია, დიდწილად მოგვარდა საირიგაციო და სასმელი წყლის პრობლემა, ბოლო ორი წლის განმავლობაში შეშისთვის მოსახლეობას 200 ლარიანი ვაუჩერი დაურიგდა, მოწესრიგდა სასკოლო ინფრასტრუქტურა, მოგვარდა მოსწავლეების ტრანსპორტირების პრობლემა, ამ სოფლებში მცხოვრები ყველა სტუდენტის სწავლა სრულად ფინანსდება სახელმწიფოს მხრიდან. ასევე, მოსახლეობას გადაეცა აგრობარათები. ეს ყველაფერი გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები ოჯახებისთვის მნიშვნელოვანი დახმარებაა და ჩვენ კვლავაც გავაგრძელებთ ამ მიმართულებით მუშაობას“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
რეაბილიტირებული საბავშვო ბაღის გახსნა ბავშვებს და პედაგოგებს დავით ონიაშვილმაც მიულოცა და მათ წარმატებები უსურვა.
სოფელ ახალუბნის რეაბილიტირებული საბავშვო ბაღი ოთხი სოფლის - ახალუბნის, ჯარიაშენის, აძვისა და მუმლაანთკარის აღსაზრდელებს მოემსახურება. შენობის რეაბილიტაცია მუნიციპალიტეტის გამგეობამ განახორციელა.

Mrs. Ketevan Tsikhelashvili Participated into the Opening Ceremony of Newly-refurbished Kindergarten in Village Akhalubani
4 October 2016
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili took part into the opening ceremony of newly-refurbished kindergarten in Village Akhalubani, Gori district. The new building was launched by Mr. Davit Oniashvili, the Head of Gori Municipality and the State Minister.
Mrs. Ketevan Tsikhelashvili expressed her good wishes before the pupils and mentors, highlighting the importance of support to villages in the vicinity of dividing line.
“Congratulations on this wonderful day! From now on these children will have a pleasant and comfortable environment. Support to education and future generations through such projects is immensely important. The Government does its best to deliver quick and effective feedback to address the needs of villages close to dividing line. The Temporary Governmental Commission has tackled many important problems – 58 villages are now gasified, 20 villages have access to ambulatories; the problem of potable and irrigation water is mostly handled, whereas GEL 200 vouchers (for firewood) were delivered to local residents all through the last two years; school infrastructure is improved and the issue of transportation is solved for the pupils; the state offers full funding for all students in these villages; in addition, special agro-vouchers were issued for the population. All of these measures are indeed important for local households and we shall maintain these works in future,” – Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.
Mr. Davit Oniashvili congratulated the trainees and tutors on the opening ceremony as well. The renovated kindergarten will serve for the beneficiaries from 4 villages, including Akhalubani, Jariasheni, Adzvi and Mumlaantkari. Local municipality has managed the rehabilitation process.