შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გორის რაიონის სოფელ ახალუბანში რეაბილიტირებული საბავშვო ბაღის გახსნაში მიიღო მონაწილეობა. ბაღის შენობა სახელმწიფო მინისტრმა და გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა დავით ონიაშვილმა გახსნეს.
ქეთევან ციხელაშვილმა საბავშვო ბაღის აღსაზრდელებს და აღმზრდელებს წარმატებები უსურვა და გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„გილოცავთ ამ მშვენიერ დღეს. დღეიდან პატარები ამ კომფორტულ და სასიამოვნო გარემოში გაატარებენ დღეს. მომავალი თაობის აღზრდაზე და განათლებაზე ზრუნვა და ამგვარი პროექტების განხორციელება ძალიან მნიშვნელოვანია. მთავრობა არ იშურებს ძალისხმევას, სწრაფი და ეფექტური რეაგირება მოახდინოს გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების საჭიროებებზე. დროებითი სამთავრობო კომისიის მუშაობის ფარგლებში გაზი შეყვანილია 58 სოფელში, 20 სოფელში მოეწყო ამბულატორია, დიდწილად მოგვარდა საირიგაციო და სასმელი წყლის პრობლემა, ბოლო ორი წლის განმავლობაში შეშისთვის მოსახლეობას 200 ლარიანი ვაუჩერი დაურიგდა, მოწესრიგდა სასკოლო ინფრასტრუქტურა, მოგვარდა მოსწავლეების ტრანსპორტირების პრობლემა, ამ სოფლებში მცხოვრები ყველა სტუდენტის სწავლა სრულად ფინანსდება სახელმწიფოს მხრიდან. ასევე, მოსახლეობას გადაეცა აგრობარათები. ეს ყველაფერი გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები ოჯახებისთვის მნიშვნელოვანი დახმარებაა და ჩვენ კვლავაც გავაგრძელებთ ამ მიმართულებით მუშაობას“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
რეაბილიტირებული საბავშვო ბაღის გახსნა ბავშვებს და პედაგოგებს დავით ონიაშვილმაც მიულოცა და მათ წარმატებები უსურვა.
სოფელ ახალუბნის რეაბილიტირებული საბავშვო ბაღი ოთხი სოფლის - ახალუბნის, ჯარიაშენის, აძვისა და მუმლაანთკარის აღსაზრდელებს მოემსახურება. შენობის რეაბილიტაცია მუნიციპალიტეტის გამგეობამ განახორციელა.

Кетеван Цихелашвили приняла участие в открытии реабилитированного детского сада в селе Ахалубани
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили приняла участие в открытии реабилитированного детского сада в селе Ахалубани Горийского района. Здание детского сада открыли государственный министр и глава исполнительной власти (гамгебели) Горийского муниципалитета Давид Ониашвили.
Кетеван Цихелашвили пожелала успеха воспитанникам и воспитателям детского сада и подчеркнула важность поддержки сел, расположенных вблизи разделительной линии.
«Поздравляю вас с этим замечательным днем. С сегодняшнего дня наши малыши будут проводить день в этой приятной и комфортабельной среде. Забота о воспитании и образовании будущего поколения и осуществление подобных проектов очень значима. Правительство не жалеет усилий для быстрого и эффективного реагирования на нужды сел, расположенных вблизи разделительной линии. В рамках работы Временной государственной комиссии газифицировано 58 сел, в 20-и селах устроены амбулатории, в большей части сел улажена проблема ирригационной и питьевой воды. За последние два года населению розданы ваучеры на сумму 200 лари на приобретение дров, реабилитирована инфраструктура школ, решена проблема школьного транспорта, финансируется обучение всех студентов-жителей этих сел. Населению также переданы агро-карточки. Все это – значительная помощь семьям, проживающим в селах вблизи разделительной линии, и мы и в дальнейшем продолжим работу в этом направлении», – заявила государственный министр.
С открытием реабилитированного детского сада детей и педагогов поздравил и Давид Ониашвили, пожелав им успеха.
Реабилитированный детский сад в селе Ахалубани обсуживает воспитанников из четырех сел – Ахалубани, Джариашени, Адзви и Мумлаанткари. Здание реабилитировано местным органом исполнительной власти (гамгеоба) муниципалитета.