შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სტუდენტებს შეხვდა. მან ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი კვირეული ფარგლებში ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საჯარო ლექცია წაიკითხა თემაზე “სამოქალაქო თანასწორობა - სახელმწიფო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებები“.
სახელმწიფო მინისტრმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის მიმართულებები განიხილა. მან აღნიშნა, რომ სტრატეგიის მიზანი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთათვის ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში სრულფასოვანი ჩართვისა და ინტეგრაციის ხელშეწყობაა.
„ტოლერანტობა არის ჩვენი საზოგადოების საფუძველი, ჩვენი ქვეყანა არის მრავალფეროვანი, მრავალკულტურული და ეს არის ჩვენი ჩვენი სიმდიდრე, რაც ასახულია სახელმწიფო პოლიტიკაშიც. სასიამოვნოა დღეს სტუდენტებთან შეხვედრა. თქვენს შორის არიან პროგრამის „1+4“ მონაწილე სტუდენტები და თქვენ გაქვთ საშუალება სახელმწიფო ენის შესწავლასთან ერთად დაეუფლოთ სასურველ პროფესიას“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუდენტების კითხვებსაც უპასუხა.
ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი კვირეული ფარგლებში, ასევე დაგეგმილია შემდეგი ღინისძიებები:
ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს - 16 ნოემბერს გაიმართება ოფიციალური მიღება, რომელზეც მოწვეულნი იქნებიან საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. მიღებაზე გაიმართება ვიდეორგოლების ჩვენება ასოცირების ხელშეკრულებისა და განათლების საერთაშორისო პროგრამების შესახებ (ინგლისური დუბლირებით). ვიდეორგოლები ასევე, დუბლირებულია აფხაზურ, ოსურ, აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე. აღნიშნული ვიდეორგოლები განთავსდება აპარატის ფეისბუქგვერდზე.
18 ნოემბერს გაიმართება შეხვედრა სტუდენტებთან ახალქალაქში, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტში. თემაზე „სამოქალაქო ინტეგრაცია და ტოლერანტობა საქართველოში“ ლექციას წაიკითხავს ექსპერტი ლევან ლორთქიფანიძე.
კვირეულს 20 ნოემბერს დახურავს მულტიეთნიკური ფესტივალი „ერთი ცის ქვეშ“, რომელიც ბათუმში გაიმართება. ფესტივალში მონაწილეობას მიიღებენ დასავლეთ საქართველოს სამუსიკო სკოლების (ქუთაისი, სამტრედია, ოზურგეთი, ზუგდიდი, ბათუმი ) და ოზურგეთის სოციალურად დაუცველ ბავშვთა სახლის აღსაზრდელები, სულ 90-მდე მონაწილე. წლევანდელი კონცერტი ფესტივალის ფარგლებში უკვე მეცამეტეა. ამჯერად ფესტივალი მსმენელს კლასიკური მუსიკის კონცერტის შესთავაზებს.
კვირეულის ფარგლებში ჩატარდა გოტოკონკურსი „ჩვენი მრავალფეროვანი სამშობლო“. კონკურსის გამარჯვებულები ჟიურიმ დღეს გამოავლინა. საუკეთესო ფოტოების ავტორები მიწვეულნი იქნებიან ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ოფიციალურ მიღებაზე. მათ USAID-ისა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ ფინანსური მხარდაჭერით 500 ლარიანი სასაჩუქრე ვაუჩერები გადაეცემათ. ამავე მიღებაზე გამოიფინება გამარჯვებული ფოტოები, აღნიშნული ფოტოების გამოყენებით ასევე, დაიბეჭდება 2017 წლის სამაგიდო კალენდრები.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась со студентами. В рамках недели, посвященной международному дню толерантности, она провела публичную лекцию в Тбилисском государственном университете им. Иванэ Джавахишвили на тему – «Гражданское равноправие – основные направления государственной политики».
Государственный министр рассказала об основных направлениях Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий. Она отметила, что цель стратегии – содействие интеграции и полноценному включению представителей этнических меньшинств во все сферы жизни страны.
«Толерантность – основание нашего общества, наша страна является многообразной, многокультурной, и это многообразие – наше богатство, что отражено и в государственной политике. Среди вас есть студенты-участники программы «4+1», и вам предоставлена возможность вместе с изучением государственного языка овладеть желаемой профессией», – отметила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр также ответила на вопросы студентов.
В рамках недели, посвященной международному дню толерантности, также намечены следующие мероприятия:
В международный день толерантности – 16 ноября – будет проведен официальный прием Аппарата государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии, на который будут приглашены представители законодательной и исполнительной властей Грузии, дипломатического корпуса, международных и неправительственных организаций. На приеме состоится показ видеороликов о Договоре ассоциирования и международных образовательных программах (с английскими дублями). Видеоролики также дублированы на абхазский, осетинский, азербайджанский и армянский языки. Эти видеоролики размещены на Фейсбук-странице Аппарата.
18 ноября состоится встреча со студентами в Ахалкалаки, в Самхцхэ-Джавахетском государственном университете. Лекцию на тему – «Гражданская интеграция и толерантность в Грузии» прочтет эксперт Леван Лорткипанидзе.
Неделю толерантности завершит мультиэтнический фестиваль «Под одним небом», который состоится 20 ноября в Батуми. В фестивале примут участие учащиеся музыкальных школ Западной Грузии (Кутаиси, Самтредиа, Озургети, Зугдиди, Батуми) и воспитанники Дома социально незащищенных детей Озургети, всего – 90 участников. В рамках фестиваля нынешний концерт уже тринадцатый по счету. На сей раз фестиваль предложит слушателям концерт классической музыки.
В рамках недели толерантности проведен фотоконкурс – «Наша многонациональная Родина». Победителей конкурса жюри назвало сегодня. Авторы победивших работ будут приглашены на официальный прием в честь международного дня толерантности. При финансовой поддержке программы «Программа по поддержке толерантности, гражданского сознания и интеграции» Агентства международного развития США (USAID) и Ассоциации ООН Грузии (UNAG) победителям конкурса будут переданы призы – подарочные ваучеры на сумму 500 лари. На этом же приеме будут выставлены победившие работы; с использованием этих же фотографий будет также напечатан настольный календарь 2017 года.