შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ოფიციალური მიღება გამართა.
მიღებას საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
„ჩვენ ყველანი განსხვავებულები ვართ. განსხვავებულია ჩვენი ეროვნება, კულტურა, ტრადიცია,, მწრამსი. ეს ყველაფერი დიდწილად ჩვენს იდენტობას განსაზღვრავს, ამიტომ ტოლერანტობა შესაბამისად ერთმანეთის პატივისცემას გულისხმობს. ჩემთვის ტოლერანტობის, შემწყნარებლობის საუკეთესო ცოცხალი მაგალითი, უნიკალური ძეგლი ჩვენი დედაქალაქის შუაგულში, ძველი თბილისია. აქ ყველაზე თვალსაჩინოა, რომ ჩვენი მრავალფეროვნება მართლაც ჩვენი სიმდიდრეა. მე, როგორც ამ ქვეყნის მოქალაქეს, მეამაყება ძველი თბილისი, მეამაყება, როგორც ჩვენი ისტორიის დღევანდელობის და მომავლის სახე, როგორც იმ საქართველოს სიმბოლო, რომელიც მრავალფეროვნების და შემწყნარებლობის მძლავრ ტრადიციებზე დგას და მიისწრაფვის, ამ საძირკველზე დააშენოს საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა მიღების გახსნისას და შეკრებილ საზოგადოებას ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე მიულოცა.
ღონისძიებაზე გამოიფინა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ფოტოკონკურსის „ჩვენი მრავალფეროვანი სამშობლო“ გამარჯვებული ფოტოები. ფოტოების ავტორებს სახელმწიფო მინისტრმა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ ხელმძღვანელმა რამაზ აფციაურმა სიგელები და USAID-ისა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ ფინანსური მხარდაჭერით 500 ლარიანი სასაჩუქრე ვაუჩერები გადასცეს. ამავე ფოტოების გამოყენებით დაგეგმილია 2017 წლის სამაგიდო კალენდრების გამოცემაც.
მიღებაზე ასევე, გაიმართა ვიდეორგოლების ჩვენება ასოცირების ხელშეკრულებისა და განათლების საერთაშორისო პროგრამების შესახებ. აღნიშნული ვიდეორგოლები ასევე განთავსდება აპარატის Facebook გვერდზე.
ოფიციალური მიღება ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში გაიმართა. კვირეულის ფარგლებში ასევე დაგეგმილია 17 ნოემბერს შეხვედრა სტუდენტებთან ახალქალაქში, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. თემაზე „სამოქალაქო ინტეგრაცია და ტოლერანტობა საქართველოში“ ლექციას წაიკითხავს ექსპერტი ლევან ლორთქიფანიძე.
კვირეულს 20 ნოემბერს დახურავს მულტიეთნიკური ფესტივალი „ერთი ცის ქვეშ“, რომელიც ბათუმში გაიმართება. ფესტივალში მონაწილეობას მიიღებენ დასავლეთ საქართველოს სამუსიკო სკოლების (ქუთაისი, სამტრედია, ოზურგეთი, ზუგდიდი, ბათუმი ) და ოზურგეთის სოციალურად დაუცველ ბავშვთა სახლის აღსაზრდელები, სულ 90-მდე მონაწილე. წლევანდელი კონცერტი ფესტივალის ფარგლებში უკვე მეცამეტეა. ამჯერად ფესტივალი მსმენელს კლასიკური მუსიკის კონცერტის შესთავაზებს.

Official Reception Dedicated to the International Day for Tolerance
Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality held an official reception dedicated to the International Day for Tolerance. Representatives of legislative and executive chambers of Georgia, Diplomatic corps, international and non-governmental organizations attended the reception.
“We are all different. Our nationhood, culture, tradition and confession is different; this translates into reciprocal attitudes for each other. The best living example of tolerance in the center of capital is Old Tbilisi – a unique treasure. It shows very well that our diversity is our wealth. As a citizen of Georgia, I am proud of Old Tbilisi – it embodies our history, present and future – it symbolizes Georgia, that stands on vital tradition of diversity and tolerance, aspiring to build best international practice on it,” – the State Minister Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared at the opening ceremony, in her welcoming address to the audience.
The finest pics of the photo-competition “Diversity of our Country” dedicated to the International Day for Tolerance were displayed on the reception as well. The State Minister and Mr. Ramaz Aptsiauri, “Tolerance, Civic Awareness and Integration” program manager of the UN Association in Georgia (UNAG) granted deeds to the authors of the photos, also providing GEL 500 gift vouchers, with financial support of USAID and UN Association in Georgia (UNAG). The same photos will compose 2017 desk calendars. Video-clips on Association Agreement and International Education Programs were presented as well. Video-clips will be uploaded on SMRCE Facebook page.
The official reception took place in frames of the week dedicated to the International Day for Tolerance. The week will also include following activities:
17 November – meeting with students in Akhalkalaki, Samtkshe-Javakheti State University. A lecture on “Civic Integration and Tolerance in Georgia” by Levan Lortkipanidze, expert.
20 November – week round-up through multiethnic festival “Under One Sky,” to be held in Batumi. The festival will gather approximately 90 pupils from western Georgia music schools (Kutaisi, Samtredia, Ozurgeti, Zugdidi, Batumi) and apprentices of socially vulnerable residential home in Ozurgeti. The concert marks its 13th anniversary in frames of the festival. On this occasion, the festival presents classical music live show.