შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ოფიციალური მიღება გამართა.
მიღებას საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
„ჩვენ ყველანი განსხვავებულები ვართ. განსხვავებულია ჩვენი ეროვნება, კულტურა, ტრადიცია,, მწრამსი. ეს ყველაფერი დიდწილად ჩვენს იდენტობას განსაზღვრავს, ამიტომ ტოლერანტობა შესაბამისად ერთმანეთის პატივისცემას გულისხმობს. ჩემთვის ტოლერანტობის, შემწყნარებლობის საუკეთესო ცოცხალი მაგალითი, უნიკალური ძეგლი ჩვენი დედაქალაქის შუაგულში, ძველი თბილისია. აქ ყველაზე თვალსაჩინოა, რომ ჩვენი მრავალფეროვნება მართლაც ჩვენი სიმდიდრეა. მე, როგორც ამ ქვეყნის მოქალაქეს, მეამაყება ძველი თბილისი, მეამაყება, როგორც ჩვენი ისტორიის დღევანდელობის და მომავლის სახე, როგორც იმ საქართველოს სიმბოლო, რომელიც მრავალფეროვნების და შემწყნარებლობის მძლავრ ტრადიციებზე დგას და მიისწრაფვის, ამ საძირკველზე დააშენოს საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა მიღების გახსნისას და შეკრებილ საზოგადოებას ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე მიულოცა.
ღონისძიებაზე გამოიფინა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ფოტოკონკურსის „ჩვენი მრავალფეროვანი სამშობლო“ გამარჯვებული ფოტოები. ფოტოების ავტორებს სახელმწიფო მინისტრმა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ ხელმძღვანელმა რამაზ აფციაურმა სიგელები და USAID-ისა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ ფინანსური მხარდაჭერით 500 ლარიანი სასაჩუქრე ვაუჩერები გადასცეს. ამავე ფოტოების გამოყენებით დაგეგმილია 2017 წლის სამაგიდო კალენდრების გამოცემაც.
მიღებაზე ასევე, გაიმართა ვიდეორგოლების ჩვენება ასოცირების ხელშეკრულებისა და განათლების საერთაშორისო პროგრამების შესახებ. აღნიშნული ვიდეორგოლები ასევე განთავსდება აპარატის Facebook გვერდზე.
ოფიციალური მიღება ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში გაიმართა. კვირეულის ფარგლებში ასევე დაგეგმილია 17 ნოემბერს შეხვედრა სტუდენტებთან ახალქალაქში, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. თემაზე „სამოქალაქო ინტეგრაცია და ტოლერანტობა საქართველოში“ ლექციას წაიკითხავს ექსპერტი ლევან ლორთქიფანიძე.
კვირეულს 20 ნოემბერს დახურავს მულტიეთნიკური ფესტივალი „ერთი ცის ქვეშ“, რომელიც ბათუმში გაიმართება. ფესტივალში მონაწილეობას მიიღებენ დასავლეთ საქართველოს სამუსიკო სკოლების (ქუთაისი, სამტრედია, ოზურგეთი, ზუგდიდი, ბათუმი ) და ოზურგეთის სოციალურად დაუცველ ბავშვთა სახლის აღსაზრდელები, სულ 90-მდე მონაწილე. წლევანდელი კონცერტი ფესტივალის ფარგლებში უკვე მეცამეტეა. ამჯერად ფესტივალი მსმენელს კლასიკური მუსიკის კონცერტის შესთავაზებს.

Жюри официальный прием, посвященной международному дню
Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии устроил официальный прием, посвященный международному дню толерантности. На приеме присутствовали представители законодательной и исполнительной властей, дипломатического корпуса, международных и неправительственных организаций.
«Мы все отличаемся друг друга. Различные национальность, культура, традиции, вероисповедание предопределяют нашу идентичность; соответственно, толерантность подразумевает взаимное уважение. Для меня наилучший живой пример, уникальный памятник толерантности, терпимости расположен в центре нашего города – Старый Тбилиси. Здесь все зримо, наглядно свидетельствует о том, что многообразие действительно является нашим богатством. Я, как гражданин этой страны, горжусь Старым Тбилиси, горжусь как его историей и нынешним днем, так и как образом будущего, символом Грузии с многовековыми традициями многообразия и терпимости, стремящейся именно на этом фундаменте построить наилучшую международную практику», – отметила государственный министр Кетеван Цихелашвили при открытии приема и поздравила собравшееся общество с международным днем толерантности.
На приеме были выставлены работы победителей фотоконкурса – «Наша многонациональная Родина», посвященного международному дню толерантности. Государственный министр и руководитель программы Ассоциации ООН Грузии (UNAG) «Программа по поддержке толерантности, гражданского сознания и интеграции» Рамаз Абциаури передали авторам работ грамоты и призы – подарочные ваучеры на сумму 500 лари – в рамках финансовой поддержки программы – «Программа по поддержке толерантности, гражданского сознания и интеграции» Агентства международного развития США (USAID) и Ассоциации ООН Грузии (UNAG). С использованием этих же фотографий запланировано издание настольного календаря 2017 года.
На приеме также состоялся показ видеороликов о Договоре ассоциирования и международных образовательных программах. Эти видеоролики размещены и на Фейсбук-странице Аппарата государственного министра.
Официальный прием проведен в рамках недели, посвященной международному дню толерантности.
В рамках недели, посвященной международному дню толерантности, на 17 ноября запланирована встреча со студентами в Ахалкалаки, в Самхцхэ-Джавахетском государственном университете. Лекцию на тему – «Гражданская интеграция и толерантность в Грузии» прочтет эксперт Леван Лорткипанидзе.
Неделю толерантности завершит мультиэтнический фестиваль «Под одним небом», который состоится 20 ноября в Батуми. В фестивале примут участие учащиеся музыкальных школ Западной Грузии (Кутаиси, Самтредиа, Озургети, Зугдиди, Батуми) и воспитанники Дома социально незащищенных детей Озургети, всего – 90 участников. В рамках фестиваля нынешний концерт уже тринадцатый по счету. На сей раз фестиваль предложит слушателям концерт классической музыки.