შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა პროგრამის „ვისწავლოთ ქართული” საზეიმო დახურვის ცერემონიაში მიიღო მონაწილეობა.
ცერემონია ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა. ღონისძიების ფარგლებში სპეციალური სერტიფიკატებით დაჯილდოვდნენ წარმატებული მსმენელები და პროექტში მონაწილე მასწავლებლები. წარმოდგენილი იყო პროექტის შესახებ გადაღებული ფილმი და სწავლების პროცესის ამსახველი ფოტო-ვიდეომასალა.
ქეთევან ციხელაშვილმა სახელმწიფო ენის ფლობის და სწავლების შესაძლებლობების შექმნაზე გაამახვილა ყურადღება.
„ჩვენი სახელმწიფოს პრიორიტეტია, რომ ყველა ჩვენი თანამოქალაქისთვის, ვინც დღესდღეობით ჯეროვნად ვერ ფლობს სახელმწიფო ენას, შევუქმნათ შესაბამისი შესაძლებლობები. ეს სესაძლებლობები უნდა იქმნებოდეს სკოლამდელ საფეხურზე, სკოლაში, უმაღლეს სასწავლებელში და არა მხოლოდ. აღნიშნული პროგრამა ემსახურება იმას, რომ ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში ყველა ასაკის, ნებისმიერ პროფესიის მსურველისთვის შექმნას ქართული ენის შესწავლის შესაძლებლობა. ეს პროექტი ბევრ რაიონში განხორციელდა, მოსახლეობის მხრიდან არის მაღალი აქტიურობა და ენის სწავლის სურვილი’, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ასევე, აღნიშნა, რომ სახელმწიფო ენის ჯეროვნად ცოდნა ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში სრულფასოვნად ჩართვის წინაპირობაა.
„შესაბამისად, ჩვენი ვალდებულებაა, ეს შესაძლებლობები შევქმნათ და ეს პროექტი ძალიან ეხმარება ამ ამოცანას. ვულოცავ ყველა - ორგანიზატორებს და ბენეფიციარებს ამ ეტაპის დასრულებას. სახელმწიფო ზოგადად კიდევ უფრო გაააქტიურებს ძალისხმევას სახელმწიფო ენის შესწავლის შესაძლებლობების მიმართულებით“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა ნუნუ ოვსიანიკოვამ, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანმა ნანა გაფრინდაშვილმა, საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა გიორგი აბაშიშვილმა, პრეზიდენტის მრჩეველმა ეთნიკური უმცირესობების საკითხებში სოფიო შამანიდმა.
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდის მიერ დაფინანსებული საპილოტე პროექტის „ვისწავლოთ ქართული" განხორციელება 2015 წელს დაიწყო. პროექტის მიხედვით საქართველოს ეროვნული უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში ქართული ენის და კონსტიტუციის საფუძვლების დაჩქარებული მეთოდით სწავლების პროგრამა ყველა მსურველს სთავაზობს სახელმწიფო ენის შესწავლას. პროექტი განხორციელდა სამი რეგიონის (ქვემო ქართლი, კახეთი, სამცხე–ჯავახეთი), 9 მუნიციპალიტეტის (მარნეული, გარდაბანი, ბოლნისი, დმანისი, თეთრიწყარო, ახალქალაქი, ახალციხე, საგარეჯო, ლაგოდეხი), 60 სოფელში, სადაც 2500–ზე მეტი მსმენელია.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили приняла участие в церемонии праздничного закрытия программы «Изучим грузинский язык».
Церемония состоялась в Тбилисском государственном университет им. И. Джавахишвили. В рамках мероприятия специальными сертификатами были награждены успешные слушатели и участвовавшие в проекте учителя. Состоялся показ посвященного проекту фильма и фото-видеоматериала, отражающего учебный процесс.
Кетеван Цихелашвили заострила внимание на важности владения государственным языком и создании возможностей его изучения.
«Одним из приоритетов нашего государства является создание соответствующих возможностей овладения государственным языком для тех наших граждан, которые сегодня им владеют в недостаточной мере. Эти возможности должны создаваться на ступенях дошкольного образования, школы и высших учебных заведений, но не только. Данная программа призвана создать возможности изучения грузинского языка для всех жителей регионов компактного расселения этнических меньшинств, желающих овладеть государственным языком, невзирая на возраст и профессию. Данный проект осуществлен во многих районах. Со стороны населения отмечалась высокая активность и желание выучить грузинский язык», – заявила Кетеван Цихелашвили.
Она отметила также, что надлежащее владение государственным языком является предпосылкой полноценного включения во все сферы жизни страны.
«Стало быть, мы обязаны создать возможности этого, и данным проект помогает решить эту задачу. Поздравляю всех – организаторов и бенефициаров с завершением настоящего этапа. Государство еще более активизирует свои усилия в направлении создания возможностей для овладения государственным языком», – сказала Кетеван Цихелашвили.
В мероприятии приняли участие руководитель администрации Тбилисского государственного университета им. И. Джавахишвили Нуну Овсянникова, декан факультета гуманитарных наук Нана Гаприндашвили, руководитель администрации президента Грузии Георгий Абашишвили, советник президента по этническим меньшинствам Софио Шаманиди.
Тбилисский государственный университет им. И. Джавахишвили приступил к осуществлению пилотного проекта «Изучим грузинский язык», финансированного из резервного фонда президента, в 2015 году. Предусмотренная проектом программа изучения ускоренным методом государственного языка и основ Конституции предназначена для всех жителей регионов компактного расселения этнических меньшинств, желающих овладеть государственным языком. Проект реализован в 60 селах девяти муниципалитетов (Марнеули, Гардабани, Болниси, Дманиси, Тетрицкаро, Ахалкалаки, Ахалцихэ, Сагареджо, Лагодехи) трех регионов (Квемо Картли, Кахети, Самцхэ-Джавахети); общее число слушателей превысило 2500 человек.