შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა პროგრამის „ვისწავლოთ ქართული” საზეიმო დახურვის ცერემონიაში მიიღო მონაწილეობა.
ცერემონია ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა. ღონისძიების ფარგლებში სპეციალური სერტიფიკატებით დაჯილდოვდნენ წარმატებული მსმენელები და პროექტში მონაწილე მასწავლებლები. წარმოდგენილი იყო პროექტის შესახებ გადაღებული ფილმი და სწავლების პროცესის ამსახველი ფოტო-ვიდეომასალა.
ქეთევან ციხელაშვილმა სახელმწიფო ენის ფლობის და სწავლების შესაძლებლობების შექმნაზე გაამახვილა ყურადღება.
„ჩვენი სახელმწიფოს პრიორიტეტია, რომ ყველა ჩვენი თანამოქალაქისთვის, ვინც დღესდღეობით ჯეროვნად ვერ ფლობს სახელმწიფო ენას, შევუქმნათ შესაბამისი შესაძლებლობები. ეს სესაძლებლობები უნდა იქმნებოდეს სკოლამდელ საფეხურზე, სკოლაში, უმაღლეს სასწავლებელში და არა მხოლოდ. აღნიშნული პროგრამა ემსახურება იმას, რომ ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში ყველა ასაკის, ნებისმიერ პროფესიის მსურველისთვის შექმნას ქართული ენის შესწავლის შესაძლებლობა. ეს პროექტი ბევრ რაიონში განხორციელდა, მოსახლეობის მხრიდან არის მაღალი აქტიურობა და ენის სწავლის სურვილი’, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ასევე, აღნიშნა, რომ სახელმწიფო ენის ჯეროვნად ცოდნა ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში სრულფასოვნად ჩართვის წინაპირობაა.
„შესაბამისად, ჩვენი ვალდებულებაა, ეს შესაძლებლობები შევქმნათ და ეს პროექტი ძალიან ეხმარება ამ ამოცანას. ვულოცავ ყველა - ორგანიზატორებს და ბენეფიციარებს ამ ეტაპის დასრულებას. სახელმწიფო ზოგადად კიდევ უფრო გაააქტიურებს ძალისხმევას სახელმწიფო ენის შესწავლის შესაძლებლობების მიმართულებით“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა ნუნუ ოვსიანიკოვამ, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანმა ნანა გაფრინდაშვილმა, საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა გიორგი აბაშიშვილმა, პრეზიდენტის მრჩეველმა ეთნიკური უმცირესობების საკითხებში სოფიო შამანიდმა.
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდის მიერ დაფინანსებული საპილოტე პროექტის „ვისწავლოთ ქართული" განხორციელება 2015 წელს დაიწყო. პროექტის მიხედვით საქართველოს ეროვნული უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში ქართული ენის და კონსტიტუციის საფუძვლების დაჩქარებული მეთოდით სწავლების პროგრამა ყველა მსურველს სთავაზობს სახელმწიფო ენის შესწავლას. პროექტი განხორციელდა სამი რეგიონის (ქვემო ქართლი, კახეთი, სამცხე–ჯავახეთი), 9 მუნიციპალიტეტის (მარნეული, გარდაბანი, ბოლნისი, დმანისი, თეთრიწყარო, ახალქალაქი, ახალციხე, საგარეჯო, ლაგოდეხი), 60 სოფელში, სადაც 2500–ზე მეტი მსმენელია.

Ketevan Tsikhelashvili participated in the closing ceremony of the program “Lets Learn Georgian”
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili participated in the closing ceremony of the program “Lets Learn Georgian”. The ceremony was held in the Tbilisi State University. Successful trainees and teachers of the project received special certificates to participating in the project. Besides, the film and the photo-video footage of the training process was presented.
Ketevan Tsikhelashvili focused attention on the knowledge of state language and creation of learning opportunities.
"The priority for the state is to create the appropriate opportunities to all our citizens, who still not speak Georgian language. We should create such opportunities everywhere – on the pre-school level, in the school, universities etc. The program also serves to the ethnic minorities of Georgian regions in order to create for them the opportunity to learn Georgian language. This project has been carried out in many regions and we see in locals the highest activity and the desire to study", - said the Minister.
Ketevan Tsikhelashvili also noted that the knowledge of state language is the precondition for full integration in all spheres of life.
"Therefore, our duty is to create these opportunities and this project really helps to achieve this task. Congratulations to all - the organizers and beneficiaries. And our Government will continue to encourage the efforts towards the study of the state language", - said Tsikhelashvili.
The Head of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University’s Administration Nunu Ovsianikova, Dean of the Faculty of Humanities Nana Gaprindashvili, the Head of Georgian President's Administration Giorgi Abashishvili and presidential adviser on ethnic minorities Sopio Shamanidi also took part in the ceremony.
Ivane Javakhishvili Tbilisi State University started the pilot project "Lets learn Georgian", which is funded by the President’s Reserve Fund, in 2015. According to the program, the population of regions, which are compactly populated by the ethnic minorities, can learn Georgian language by the accelerated method. This project was implemented in three regions (Kvemo Kartli, Kakheti and Samtskhe-Javakheti), 9 municipalities (Marneuli, Gardabani, Bolnisi, Dmanisi, Tsalka, Akhalkalaki, Akhaltsikhe, Sagarejo, Lagodekhi), 60 villages and had more than 2500 listeners.