პეტრე კანკავა ქართული მხრიდან აღნიშნული ჯგუფის თანათავმჯდომარეა საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველ მოადგილესთან, დავით ზალკანიანთან ერთად. აშშ-ს მხრიდან კი თანათავმჯდომარეები არიან ევროპულ და ევრაზიულ საკითხებში აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილე ბენ ზიფი და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ადმინისტრატორის თანაშემწე თომას მელია.
პეტრე კანკავამ ჯგუფის შეხვედრაზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებაზე, ამ რეგიონებთან მიმართებაში ხალხთაშორისი ურთიერთობების და მათი განვითარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა. სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებთათვის განათლების, მათ შორის უცხოეთში განათლების ხელმისაწვდომობას დიდი მნიშვნელობა აქვს. პეტრე კანკავამ ასევე ისაუბრა გამყოფ ხაზებთან მცხოვრები მოსახლეობისთვის დახმარებისა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე რუსულ პროპაგანდასთან დაპირისპირების მნიშვნელობაზე. მან მადლობა გადაუხადა აშშ-ს წარმომადგენლებს დახმარებისთვის და სამომავლო თანამშრომლობაზე გაამახვილა ყურადღება.
აღნიშნული შეხვედრის მიზანია საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება საზოგადოებასთან ურთიერთობის, განათლების, სპორტის, კულტურული გაცვლების, იძულებით გადაადგილებულ პირთა მხარდაჭერის საკითხებისა და ჯანდაცვის სფეროში.
სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიის კომისია საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის ფართო და გაღრმავებული თანამშრომლობის ორგანიზებისა და პრიორიტეტიზაციის უმთავრეს მექანიზმია. სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიის პრიორიტეტული სფეროების შესაბამისად, კომისია მოიცავს ოთხ ორმხრივ სამუშაო ჯგუფს: დემოკრატია და მმართველობა; თავდაცვა და უსაფრთხოება; ეკონომიკა, ვაჭრობა და ენერგეტიკა; ხალხთაშორისი ურთიერთობები და კულტურული გაცვლები.

Petre Kankava, as well as the First Deputy Foreign Minister David Zalkaliani, is the co-chairman of this Working Group from Georgian side. The US side was co-chaired by USAID Assistant Administrator for Europe and Eurasia Thomas Melia and European and Eurasian Affairs Deputy Assistant Secretary of State Benjamin G. Ziff.
During the meeting Petre Kankava told the participants about the situation in the breakaway regions, the importance of the interpersonal relations with the people of occupied territories and the necessity of their development. First Deputy State Minister underlined the importance of education (including education abroad) of Abkhazia and South Ossetia residents. Petre Kankava also spoke about the problems of people living along the line of occupation and the necessity to confront the Russian propaganda in South Ossetia and Abkhazia.
A meeting of the People-to-People and Cultural Exchange Working Group of the U.S.-Georgia Strategic Partnership Commission considers the issues relating to co-operation in the areas of public relations, education, sport, cultural exchanges, internally displaced persons and healthcare.
Georgia Charter on Strategic Partnership Commission and enhanced cooperation between the United States and an extensive organization and prioritization of the key mechanism. Strategic Partnership in accordance with the priority areas, the Commission includes four bilateral working groups: Democracy and Governance, Defense and security, Economy, Trade and Energy, People and cultural exchanges.