სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში 73-ე შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრაზე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების გავლების შედეგად ადგილობრივი მოსახლეობისთვის შექმნილი პრობლემები, გადაადგილების თავისუფლების, ასევე უკანონო დაკავებების საკითხები დააყენეს.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს ცხინვალის იზოლატორში მყოფი გიორგი გიუნაშვილის საკითხი და საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების მოთხოვნა მისი გათავისუფლების შესახებ.
ერგნეთში მომდევნო შეხვედრა 3 თებერვალს გაიმართება.
ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მიმდინარე შეხვედრებზე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლებას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი წარმოადგენენ.

On 18 January 2017, the 73rd meeting under the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) took place in the village of Ergneti.
During the meeting participants discussed problems that local residents face along the occupation line and its vicinities due to illegally installed barbed wires, fences and other artificial barriers.
Representatives of the Central Government of Georgia alongside the participants of the meeting also discussed recent incidents, which pose potential threat to existing peace and stability on the ground.
They paid particular attention to the issue of Georgian citizen Giorgi Giunashvili who is illegally detained in so-called Tskhinvali prison. Representatives of the Central Government consider that Giunashvili should be released unconditionally.