შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა აჭარაში აფხაზური ენის კლასები გახსნა. ქეთევან ციხელაშვილი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარესთან ზურად პატარაძესთან ერთად სოფელ ფერიას საჯარო სკოლას და ბათუმის მე-14 საჯარო სკოლას ეწვია.
სოფელ ფერიას სკოლაში შედგა შეხვედრა აფხაზური ენის კლასების მსმენელებთან და პედაგოგებთან. მოეწყო მუჰაჯირობასთან დაკავშირებული ლიტერატურის გამოფენა. სკოლის მოსწავლეებმა ქართულ და აფხაზურ ენებზე წარმოადგინეს სპექტაკლი „ჩვენ დავბრუნდებით“.
„ეს სპექტაკლი ეხებოდა ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებს, ტრაგედიას, რომელიც ჩვენ ერთად გამოვიარეთ, რომელმაც გახლიჩა ჩვენი საზოგადოებები, მაგრამ რომელიც ასევე გაგვაერთიანებს იმისთვის, რომ მომავალში აღარ დავუშვათ კონფლიქტი, დაპირისპირება და უკეთესი მშვიდობიანი მომავლისთვის ერთად გავიღოთ ძალისხმევა. ამ ბავშვებმა ძალიან ოსტატურად და გულწრფელად შეასრულეს წარმოადგინეს სპექტაკლი და ვფიქრობ, ეს არის საუკეთესო გზავნილი, რაც შეიძლება, დღეს გავაკეთოთ. ამ სოფელში ცხოვრობენ ქართველები, აფხაზები, შერეული ოჯახები და ეს ადამიანები დღეს საუბრობენ შერიგების აუცილებლობაზე, ერთად თანაცხოვრებაზე, მშვიდობაზე, იმაზე რასაც ისინი ამ სოფელში ერთად აკეთებენ და რაც ჩვენ უნდა შევძლოთ ჩართულობით, შერიგების პოლიტიკით და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებით. ვფიქრობ, სწორედ ეს თაობა - ქართველი და აფხაზი მოსწავლეები, რომლებიც დღეს ერთად იდგნენ სცენაზე, არის ის ძალა, რომელიც შეძლებს, ჩატეხილი ხიდები აღადგინოს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ აფხაზური ენის დაცვა ქართული სახელმწიფოს ვალდებულებაა.
„რამდენიმე თვის წინ აჭარაში ჩვენს აფხაზ თანამოქალაქეებს შევხვდი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობასთან ერთად. მიხარია, რომ შევძელით დანაპირების შესრულება - დღეს გავხსენით აფხაზური ენის კლასები და აფხაზური ენის შესწავლის მსურველი ბევრია. მინდა, მადლობა გადავუხადო როგორც აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობას, ისე იმ ადამიანებს, რომლებიც ამ საქმეში აქტიურობდნენ, პედაგოგებს, რომლებიც დაუღალავად ემსახურებიან ამ საქმეს. ჩვენი ვალდებულებაა აფხაზური ენის, იდენტობის და კულტურის დაცვა, აფხაზური ქართულთან ერთად არის სახელმწიფო ენა და მომავალში კიდევ მეტ ნაბიჯს გადავდგამთ ამ მიმართულებით,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
აფხაზური ენის კლასის მსმენელებთან და პედაგოგებთან შეხვედრა ბათუმის მე-14 სკოლაშიც. დღესვე აჭარის განათლების ფონდმა და სკოლის დირექციამ გააფორმეს მემორანდუმი აფხაზური ენის კლასის ფუნქციონირების შესახებ.
აღნიშნულ სკოლებში აფხაზური ენის შემსწავლელი კლასები შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივით და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის მხარდაჭერით ჩამოყალიბდა. თითოეულ კლასში მსმენელებს კვირაში 4 გაკვეთილი უტარდებათ.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили открыла в Аджарии классы абхазского языка. Вместе с главой правительства Автономной республики Зурабом Патарадзе она посетила 14-ую школу Батуми и публичную школу села Перия.
В Перия прошла встреча с педагогами и учениками / слушателями класса абхазского языка. Была представлена связанная с мухаджирством литературная выставка. Ученики школы на грузинском и абхазском языках показали спектакль «Мы вернемся».
«Этот спектакль касался грузино-абхазских отношений. Той трагедии, которую мы вместе пережили, которая разделила наши общества, но которая объединит нас для того, чтобы в будущем мы больше не допустили конфликта и противостояния. Приложили усилия для лучшего, мирного будущего. Эти дети искренне сыграли свои роли в этом спектакле и, думаю, это самый лучший посыл, который мы можем сегодня сделать. В этом селе живут грузины, абхазы, множество смешанных семей. И эти люди сегодня говорят о необходимости примирения и мире. О том, что они вместе делают в этой деревне и что мы должны сделать своей политикой вовлеченности, примирения и мирного решения конфликта. Думаю, именно это поколение – грузинские и абхазские ученики, – которые сегодня вместе стояли на сцене, сможет восстановить сломанные мосты», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Она также отметила, что защита абхазского языка – обязанность грузинского государства.
«Несколько месяцев назад вместе с представителями правительства Аджарии я встретилась здесь с нашими абхазскими соотечественниками. Я рада, что мы смогли сдержать обещанное и сегодня открыли классы абхазского языка. Тем более, что здесь множество желающих изучить этот язык. Я хочу поблагодарить как правительство Автономной республики Аджария, так и тех людей, которые принимали в этом деле активное участие. Педагогов, которые без устали служат этому делу. Наша обязанность – защита абхазского языка, идентичности и культуры. Абхазский, как и грузинский, является государственным языком нашей старны и в будущем мы сделаем в этом направлении еще больше шагов», - заключила Госминистр.
Встреча с педагогами и слушателями абхазских классов прошла и в 14-ой школе Батуми. Сегодня же Фонд образования Аджарии и дирекция школы оформили меморандум о функционировании класса абхазского языка.
В указанных школах классы изучения абхазского языка были сформированы по инициативе Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии и при поддержке главы правительства Автономной республики Аджария. Слушателям классов уроки будут проводить 4 раза в неделю.