შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა აჭარაში აფხაზური ენის კლასები გახსნა. ქეთევან ციხელაშვილი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარესთან ზურად პატარაძესთან ერთად სოფელ ფერიას საჯარო სკოლას და ბათუმის მე-14 საჯარო სკოლას ეწვია.
სოფელ ფერიას სკოლაში შედგა შეხვედრა აფხაზური ენის კლასების მსმენელებთან და პედაგოგებთან. მოეწყო მუჰაჯირობასთან დაკავშირებული ლიტერატურის გამოფენა. სკოლის მოსწავლეებმა ქართულ და აფხაზურ ენებზე წარმოადგინეს სპექტაკლი „ჩვენ დავბრუნდებით“.
„ეს სპექტაკლი ეხებოდა ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებს, ტრაგედიას, რომელიც ჩვენ ერთად გამოვიარეთ, რომელმაც გახლიჩა ჩვენი საზოგადოებები, მაგრამ რომელიც ასევე გაგვაერთიანებს იმისთვის, რომ მომავალში აღარ დავუშვათ კონფლიქტი, დაპირისპირება და უკეთესი მშვიდობიანი მომავლისთვის ერთად გავიღოთ ძალისხმევა. ამ ბავშვებმა ძალიან ოსტატურად და გულწრფელად შეასრულეს წარმოადგინეს სპექტაკლი და ვფიქრობ, ეს არის საუკეთესო გზავნილი, რაც შეიძლება, დღეს გავაკეთოთ. ამ სოფელში ცხოვრობენ ქართველები, აფხაზები, შერეული ოჯახები და ეს ადამიანები დღეს საუბრობენ შერიგების აუცილებლობაზე, ერთად თანაცხოვრებაზე, მშვიდობაზე, იმაზე რასაც ისინი ამ სოფელში ერთად აკეთებენ და რაც ჩვენ უნდა შევძლოთ ჩართულობით, შერიგების პოლიტიკით და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებით. ვფიქრობ, სწორედ ეს თაობა - ქართველი და აფხაზი მოსწავლეები, რომლებიც დღეს ერთად იდგნენ სცენაზე, არის ის ძალა, რომელიც შეძლებს, ჩატეხილი ხიდები აღადგინოს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ აფხაზური ენის დაცვა ქართული სახელმწიფოს ვალდებულებაა.
„რამდენიმე თვის წინ აჭარაში ჩვენს აფხაზ თანამოქალაქეებს შევხვდი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობასთან ერთად. მიხარია, რომ შევძელით დანაპირების შესრულება - დღეს გავხსენით აფხაზური ენის კლასები და აფხაზური ენის შესწავლის მსურველი ბევრია. მინდა, მადლობა გადავუხადო როგორც აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობას, ისე იმ ადამიანებს, რომლებიც ამ საქმეში აქტიურობდნენ, პედაგოგებს, რომლებიც დაუღალავად ემსახურებიან ამ საქმეს. ჩვენი ვალდებულებაა აფხაზური ენის, იდენტობის და კულტურის დაცვა, აფხაზური ქართულთან ერთად არის სახელმწიფო ენა და მომავალში კიდევ მეტ ნაბიჯს გადავდგამთ ამ მიმართულებით,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
აფხაზური ენის კლასის მსმენელებთან და პედაგოგებთან შეხვედრა ბათუმის მე-14 სკოლაშიც. დღესვე აჭარის განათლების ფონდმა და სკოლის დირექციამ გააფორმეს მემორანდუმი აფხაზური ენის კლასის ფუნქციონირების შესახებ.
აღნიშნულ სკოლებში აფხაზური ენის შემსწავლელი კლასები შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივით და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის მხარდაჭერით ჩამოყალიბდა. თითოეულ კლასში მსმენელებს კვირაში 4 გაკვეთილი უტარდებათ.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili opened in Adjara Abkhaz language classes. Together with Zurab Pataradze, the Head of the Autonomous Republic of Adjara, she visited Batumi school #14 and public school of the village of Peria.
In Peria the meeting with teachers and pupils / students of the Abkhaz language class was held. They prepared the literary exhibition, connected with the muhajirun and showed the performance "We'll be back" in Georgian and Abkhaz languages.
"This performance was about Georgian-Abkhaz relations. The tragedy that we experienced together and which divided our society. But it will unite us in order not to allow conflict and confrontation in the future. In order to make efforts for a better and peaceful future. These kids perfectly played their roles in this performance and I think this is the best sign that we can send today. Lots of Georgians, Abkhazians and mixed families live in this village. And today these people talk about reconciliation and peace. And they are doing it together in this village. And we should make it by the policy of involvement, reconciliation and conflicts peaceful resolution. I think that this generation - Georgian and Abkhazian pupils – that stood together on the stage, will be able to restore broken bridges "- said Ketevan Tsikhelashvili.
She also noted that the protection of the Abkhaz language is the responsibility of the Georgian state.
"A few months ago, together with representatives of the Government of Adjara, I met here with our Abkhaz compatriots. I am glad that we were able to keep the promise and opened today Abkhaz language classes. All the more so here are lots of people, who want to learn this language. I want to thank the Government of the Autonomous Republic of Adjara and those people who have been actively involved in the process. Teachers, who tirelessly work in these classes. The protection of the Abkhaz language, identity and culture is our responsibility. Abkhaz, like Georgian, is the official language of our country and in the future we will make more steps in this direction", - concluded the State Minister.
The meeting with teachers and students of the Abkhaz classes was held in the Batumi school #14. Besides, the Foundation for Education of Adjara and school directorate signed a memorandum on the functioning of the Abkhaz language class.
The study of the Abkhazian language in these schools was organized by the initiative of the State Minister for Reconciliation and Civil Equality of Georgia and with the support of the Chairman of Adjara AR Government. Lessons will be carried out 4 times a week.