ქეთევან ციხელაშვილი - ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკა 8 მთავარ ამოცანას ითვალისწინებს
საქართველოს ხელისუფლების ამოცანასა და კონფლიქტის მოგვარების სტრატეგიულ ხაზს მშვიდობიანი, მწყობრი, პრაგმატული და პრინციპული პოლიტიკის განხორციელება წარმოადგენს, რაც ქვეყნის გამთლიანებასა და განვითარებაზეა ორიენტირებული;
საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა ორ ძირითად მიმართულებას მოიცავს, ქვეყნის დეოკუპაციას და კონფლიქტით დაშორიშორებული საზოგადოებების შერიგებას. ამავე დროს უკავშირდება ერთიანი მომავლის ხედვას ერთიან ევროპულ საქართველოში, სადაც დაცულია ყველა მოქალაქის, ეთნიკური ჯგუფის იდენტობა და უფლებები.
შესაბამისად, საქართველოს დემოკრატიული განვითარება, სტაბილურობა, ეკონომიკური კეთილდღეობა და ევროპული მოდელის სახელმწიფოს მშენებლობა არის კონფლიქტების მოგვარების ერთ-ერთი გასაღები.
მოუგვარებელი კონფლიქტი და არსებული ვითარება არც ქართული, არც აფხაზური და არც ოსური საზოგადოებების ინტერესში არ შედის. სწორედ ამიტომ, აუცილებელია სამშვიდობო პროცესმა შეიძინოს მეტი დინამიკა.
საქართველოს ხელისუფლების უპირველესი ინტერესი არის მშვიდობა და სტაბილურობა ქვეყანასა და რეგიონში, რაც არ უნდა გაიგივდეს არსებული ვითარების სტაბილიზაციის მცდელობასთან. სწორედ კონფლიქტის მოგვარება არის მდგრადი მშვიდობისა და სტაბილურობის წინაპირობა.
აქედან გამომდინარე, საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკა მიმართულია უფრო დინამიური და ქმედითი ნაბიჯების გადადგმის, შერიგებისა და ნდობის მშენებლობის, კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მდგომარეობის გაუმჯობესების, შექმნილი ვითარების ტრანსფორმაციისა და შესაბამისად, კონფლიქტის მშვიდობიანი და სრულმასშტაბიანი მოგვარებისათვის მყარი საფუძვლის შექმნისაკენ.

“Our policy of peace provides for 8 main objectives.”
Implementation of a peaceful, coherent, pragmatic and principled policy is the main objective of the Government of Georgia and the strategic line of conflict resolution, which is focused on the restoration of integrity and the country development;
Georgia’s policy of peace includes two main directions: de-occupation of the country and reconciliation of the communities separated by the conflict. At the same time, it is associated with the common vision of the future in the united European Georgia, where rights and identity of all citizens and ethnic groups are protected.
Consequently, democratic development, stability and economic prosperity of Georgia, as well as creation of a state of European model, is one of the keys to conflict resolution.
The unresolved conflict and the current situation do not serve the interests of either Georgian, or Abkhazian, or Ossetian communities. That’s why it is necessary that the peace process acquires more dynamics.
The primary interest of the Government of Georgia is peace and stability in the country and the region, which should not be identified as an attempt to stabilize the current situation. The conflict resolution is the very precondition for sustainable peace and stability.
Therefore, the policy of the Government of Georgia is aimed at taking more dynamic and effective actions, reconciliation and confidence-building, improvement of the situation of the conflict-affected communities, transformation of the current situation and, consequently, creation of a firm basis for a peaceful and full-scale resolution of the conflict.