სახელმწიფო მინისტრის აპარატის პროექტის „ახალგაზრდები გენდერული თანასწორობისათვის“ ფარგლებში ქეთევან ციხელაშვილი გენდერული თანასწორობის მობილური ჯგუფის წევრებს შეხვდა.
გენდერული თანასწორობის ჯგუფის მთავარი მიზანია სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლება ადრეული ქორწინების შედეგების და ოჯახში ძალადობის შესახებ.
„ეს ახალგაზრდები რამდენიმე დღეში დაიწყებენ მუშაობას ქვემო ქართლსა და კახეთში მოხალისეობრივ საფუძველზე. ისინი შეხვდებიან მოსწავლეებს, მშობლებს მასწავლებლებს, მიაწვდიან მათ ინფორმაციას, თუ რა უფლებები აქვთ ქალთა მიმართ და ოჯახური ძალადობის აღმოსაფხვრელად. ეს ადამიანები ემსახურებიან ძალიან ღირსეულ საქმეს. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი მიმართულება, რომელსაც ასევე ითვალისწინებს სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის სტრატეგია“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდნენ სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე პეტრე კანკავა, სახელმწიფო მინისტრის წარმომადგენელი ქვემო ქართლში ზაურ დარგალი, საქართველოს გაეროს ასოციაციის წარმომადგენელი რუსუდან ჭანტურია და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს წარმომადგენელი თამარ სირბილაძე.
გენდერული თანასწორობის 10 მობილურ ჯგუფში ჩართულია 10 აზერბაიჯანულენოვანი და 10 ქართულენოვანი ახალგაზრდა, რომლებმაც გაიარეს ტრენერთა ტრენინგები ოჯახში ძალადობის და ადრეული ქორწინების თაობაზე. ამ ეტაპზე მობილური ჯგუფის წევრები შეხვედრებს გამართავენ ქვემო ქართლის და კახეთის რეგიონების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული სოფლების სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფებთან, მათ შორის, მოსწავლეებთან, მასწავლებლებთან, მშობლებთან, თემის ლიდერებთან.
პროექტი ხორციელდება აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს და საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ (PITA) მხარდაჭერით, და ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დაცვისა და დახმარების სახელმწიფო ფონდთან და გაეროს მოსახლეობის ფონდთან პარტნიორობით.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили встретилась с членами мобильной группы по гендерному равноправию. Встреча состоялась в рамках проекта Аппарата Госминистра «Молодежь для гендерного равноправия».
Главная цель мобильной группы по гендерному равноправию – повышение уровня гражданского самосознания в вопросах последствий ранних браков и семейного насилия.
«Эти молодые люди через несколько дней начнут работать с населением Квемо Картли и Кахети на добровольной основе. Они встретятся с учениками, родителями, педагогами и предоставят им информацию о правах женщин и семейном насилии. Эти люди служат очень достойному делу. Это очень важное направление, которое также предусмотрено Стратегией гражданского равноправия и интеграции», - отметила Кетеван Цихелашвили.
Во встрече также принимали участие первый заместитель Госминистра Петре Канкава, представитель Госминистра в Квемо Картли Заур Даргали, представители Ассоциации ООН Грузии Русудан Чантурия и Международного агентства развития ООН Тамар Сирбиладзе.
Десять мобильных групп по гендерному равноправию состоят из 10 азербайджаноязычных и 10 грузиноязычных молодых людей, которые прошли тренинги для тренеров по вопросам семейного насилия и ранних браков. На данном этапе они проведут встречи с различными целевыми группами, которые проживают в компактно населенных этническими меньшинствами селах Квемо Картли и Кахети.
Проект осуществляется Международным агентством развития ООН и Ассоциацией ООН Грузии «Программа поддержки толерантности, гражданского самосознания и интеграции» (PITA), а также в партнерстве с Государственным фондом помощи и защиты жертв трефикинга и Фондом ООН в области народонаселения.